1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

BS Player не покажува Мк текст

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од riki_staff, 15 Декември 2017.

 1. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  321
  150
  28 ноември 2015
  Машко
  Момци малку помош околу Bs плеарот ако некој знае како да го средам,значи покажува само латиница букви,значи небива никако да го направам плеарот да покажува превод на Македонски,покажува некој безврска знаци.

  Sent from my E5603 using Tapatalk
   
 2. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  727
  1,137
  12 Септември 2013
  Машко
  Македонскиот ти е во кој фонт направен преводот? Инсталиран ли ти е фонтот?
   
 3. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  321
  150
  28 ноември 2015
  Машко
  Ако мислеш фонд за пишување на мк јазик има исталирано лаптопот,ако треба да се исталира на Bs плеарот нема исталирано бидејќи е скоро форматиран.

  Sent from my E5603 using Tapatalk
   
 4. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  727
  1,137
  12 Септември 2013
  Машко
  Фонт не е исто со подршка за пишување.
   
 5. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  321
  150
  28 ноември 2015
  Машко
  Вака е моментално.[​IMG]

  Sent from my E5603 using Tapatalk
   
 6. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  275
  220
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Таму кај што пишува
  Script:
  Western

  смени го во
  Script:
  Cyrillic
   
  На BEST и ivsss им се допаѓа ова.
 7. ivsss

  ivsss
  V.I.P

  317
  597
  16 Февруари 2012
  Машко
  Смени Script каде што ти пишува Western во Central European или Cyrillic, незнам како точно беше на BS Player одамна го немам користено.

  Поздрав,
  Ивс.
   
 8. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  321
  150
  28 ноември 2015
  Машко
  Сега пробав на тие начини но повторно не сака,можно е да до Bs плеарот?

  Sent from my E5603 using Tapatalk
   
 9. excalibur

  excalibur
  Intern

  19
  3
  27 Мај 2009
  Машко
  Закачи го преводот овде, да видиме за што се работи. Ако е на латиница, како сакаш подесувај го во Бсплеер, ќе си биде латиница. Ако е на кирилица, бсплеер ќе го прочита кога ќе се подеси на cyrillic.
   
 10. SmartGuru

  SmartGuru
  Gaining Experience

  275
  220
  27 Јануари 2013
  Машко
  Junior Ruby on Rails Developer
  Пробај да инсталираш македонска поддршка на компјутерот.
   
  На BEST и artweb им се допаѓа ова.
 11. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  321
  150
  28 ноември 2015
  Машко
  Незнам како да го прикачам овде
  Иначе на Тв си работи без проблем,го чита преводот,преводите се симнати од десктоп кој исто ги читаше,сега од самиот лаптоп симнав но несака повторно на Мк да ги чита,на Тв нема проблем кога го копирам на усб.Сменив 2 Бс плеари но исто е.
  Има Мк подршка[​IMG]

  Sent from my E5603 using Tapatalk
   
 12. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  573
  355
  1 Јуни 2016
  Оди Control Panel > Region and language и намеси се живо на македонски ( и System Locale да не го заборавиш ). Ќе ти побара рестарт. Направи рестарт и пиши шо бива.
   
  На masterficx и riki_staff им се допаѓа ова.
 13. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  321
  150
  28 ноември 2015
  Машко
  Се среди
  Фала на сите за одговорите.

  Sent from my E5603 using Tapatalk
   
  На BEST и borcep им се допаѓа ова.
 14. Steff_92

  Steff_92
  Intern

  95
  30
  28 Јули 2017
  Машко
  Во Region and Language/Format треба да е Macedonian. Од тоа зависи.
   
 15. maci

  maci
  On your way to fame

  2,920
  634
  2 Април 2008
  јас користам GOM player,сега за сега е одличен,малку зафаќа и отвара се.
   
 16. krema

  krema
  Professor

  7,238
  6,875
  24 Јуни 2009
  Машко
  VLC Player и точка. :)
   
  На zirkach, Pane-G, kirev и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  573
  355
  1 Јуни 2016
  ако препорачуваме веќе .. MPC HC не би го заменил за ништо
   
  На Rac58 и zirkach им се допаѓа ова.
 18. DarkEnchanter

  DarkEnchanter
  Practice makes perfect

  1,809
  1,355
  17 Август 2014
  Машко
  Место да ги симнувам филмовите си гледав преку Ace stream, ама недамна го форматирав компјутерот и сега преводот не го препознава во ace stream, на пример коа ќе се пушти филмот доле името да речеме го дава на кирилица т.е името на фајлот пр. миле22.мкв а после преводот го дава во коцкички.

  А пример преку влц или друг плејер нема проблем никаков, ова е само проблем преку Ace stream...

  Некој друг сличен проблем да не има?

  у сетинзи се си е наместено иначе у region language и слично

  edit>

  еве како го дава во vlc
  Screenshot

  а еве во ace stream

  Screenshot
   
  Последна промена: 25 ноември 2018

Сподели

Вчитување...