1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Брз NEF Viewer?

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од D3N1EL, 3 oктомври 2019.

 1. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,889
  1,458
  10 Август 2010
  Машко
  Имам инсталирано кодекот од Никон саjтот, и ги отварам сликите со дефолтниот Image Viewer (како и да се вика) на Windows 10.

  Проблемот е што на 1 слика и треба 1-2 секунди, за да се отвори, и тоа ги отварам кога се на SSD, а не од мемориска. При голема количина на слики, ова е доволно споро.

  Solution?

   
 2. Најдобар одговор:
  Пост #5 од Daniel86, 4 oктомври 2019
 3. mrkela2009

  mrkela2009
  Gaining Experience

  167
  185
  24 Јануари 2010
  Машко
  Пробај го Homepage - Camera Bits, Inc.,
  го користам заради слични проблеми со неф фајл.  Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
   
 4. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  Оваа може да ти заврши работа
  https://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm

  многу е подобар од дефолтниот вјуер на Win10.
  А и секоја RAW фотографија се отвора поспоро од JPG. Јас лично за прегледување користам JPG, кога ке се решам за едитирање ја отворам во RAW.
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,361
  7,341
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
 6. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,191
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Баш сега пробав со Windows Photo Viewer и ми се чини како малку побрз од Photos апликацијата во Windows 10. Повели пробај.
   
 7. krisbt

  krisbt
  Gaining Experience

  18
  72
  16 oктомври 2011
  Машко
  Препорака и од мене за Windows Photo Viewer. Photos апликацијата е ѓубре.
   
 8. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,889
  1,458
  10 Август 2010
  Машко
  Ги пробав сите предложени, но првите 3 ми се прегломазни за преглед, со ужасен UI.
  Иако Photo Viewer е најспор од сите предложени, но е доста побрз од Photos, и е доволен за мои потреби.

  Фала на сите! :)
   
 9. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  Немој да фотографираш во RAW и намали резолуција на JPG и ке ти се отвараат фотографиите за нула време.
   
 10. Ребро

  Ребро
  Intern

  18
  9
  18 ноември 2016
  Машко
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,116
  2,377
  19 Јули 2013
  Абре какви црни прегледници на фотографии од windows.
  Xnview, Ifranview или Faststone. Моментално ги отвораат сите RAW фајлови. Ако некој формат не е поддржан, се додава како плагин.
   
  На Ребро му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...