• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Bruteforce Linksys WRT54GL

 • Ја почнал/а темата
 • #1

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Дали е возможно?
Дали некој пробал и успеал, кои алатки ги користел?
Потребно ми е затоа што од провајдерот ми се заклучени некои порти и оневозможени некои опции.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Hmm... Najverojatno router-ot ima HTTP interface odnosno HTTP Auth. pa ili napravi ednostavna custom skripta ili probaj THC-hydra

Ne bi trebalo da e nishto poslozheno, obichen bruteforce...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Рутерот има HTTP interfacace
Имам пробувано со Hydra ама нешто не е во ред не се разбирам многу ама можно е рутерот да има заштита.
А + тоа и не знам кое е корисничкото име ама можно е да е "root" кое е default за рутерот.
S можеш ли некако да ми помогнеш
 

pande2007

Intern
21 август 2007
6
0
Dali ne mozes da vlezes vo ruterot???Ako go znaes korisnickoto ime i lozinka za internet konekcijata lesno e se pravi hardverski reset pozadi ima edno malo dugme kaj portite ili do napojuvanjeto bese ne se sekavam pa go stegas i drzis taka 10 sec i ruterot aftomatski se vraka na fabricki restart.E sega po default username na ruterot e zavisi sto sw ima root ili admin i pass sekako root ili admin zavisi sto sw ima ako e ddwrt togas username e root a pass e admin.Pisi poveke informacii za tvojot ruter.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Финтата е во тоа што пасвордо е сменет затоа и сакам со bruteforce да го најдам. А ако го ресетирам рутеро ќе може да влезам ама сите подесувања се бришат и ке ја загубам конекцијата.А подесувањата ги прави ИСПто и го заклучува рутеро со пасс.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
епа направи си скрипта пушти ја една ноќ и решен проблем. освен ако нема заштита за преголем број на последователни неуспешни обиди.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
probaj so Back|Track 2
ina4e to e linux live CD , i ima brute forcers,crackers ,sniffers , i se 6o mu treba na eden hacker :)
p.s. pi6i ako go probie6 :)
Хаха ајде сме прочитале нешто за BackTrack и сеа ура проби го со BackTrack .
Ајде некој ако знае нека каже што и како а ако има и доброволец ќе му дадам IP ако сака да проба. :rolleyes:
Како шо кажав претходно имам пробувано со Hydra ама безуспешно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
too. voa forumov vrie od hakeri. ja ne sum znael deka vo mk imalo vakvi hakerista.
aj probaj da se povrzis so telnet na port 233 na routerot. i posle iskucaj "nvram get http_passwd"
Е овакви луге сакам а не Backtrack sniferi miferi ;)


"Could not open connection to the host, on port 233: Connect failed"
NOW WHAT?! :D
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
 • Ја почнал/а темата
 • #13

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
LiquidWarm Ме интересира дали со задржување на копчето 20 сек ќе ми се ресетираат и сетизните на рутерот?
И што ако "this behavior is already Disabled in Admin/Buttons".? :)
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
Хаха ајде сме прочитале нешто за BackTrack и сеа ура проби го со BackTrack .
Ајде некој ако знае нека каже што и како а ако има и доброволец ќе му дадам IP ако сака да проба. :rolleyes:
Како шо кажав претходно имам пробувано со Hydra ама безуспешно.
dobro be druze , neznam so sakas ti, da ti go servira nekoj na posluzavnik.
deckoto ubavo ti kaza da probas so backtrack, zemi probaj procackaj, i baska ke naucis poveke.sto ako ja ti kazam napravi go ova napravi go ona koa nema da znaes so se desava.

i prestanete so toa dali ima hakeri ili ne, dosta so falenje, jas znam ti neznaes....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Да "физичко" ресетирање ги враќа на factory default, нема потреба од 20 секунди доволно е 10.
Нема таква опција за онеспособување на reset копчето.
wingman2083 дали си сигурен дека се ресетираат сетинзите. затоа што некаде читав дека за ресетиранје на сетинзите односно хард ресет, се вади од струја па се дрзи копчето и се уклучува пак, така се ресетирале, а само со држење на копчето се овозможува telnet без пасворд, али страв ми е да пробам да не ги загубам сетинзите, ке треба да ги викам да ги местат одново.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
PS: Ako e nekoj dobar password so srekja so brute forcing-ot .. :) se gledame za edna godina ako go probies passwordot
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
password i user

Имам рутер Linksys WRK54G
Кажете ми како да си ставам passwordot
Имам два компјутери со мрежни картички Asus wirles 802.11g 2.4 GHz
Иначе имам кабелски интернет
како да ги подесам рутерот и мрежната картичка
Која е Ip adresata и password по defalt на рутерот
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно