• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

brute-force https protokol

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
Oh.. I don't think so..
I da e mozhno vo nekoj sluchaj, neznam dali kje si zhiv da gi dochekash rezultatite od probivanjeto.. :D
Toa kje trae navistina dooolgo.. :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм... мислам дека има упдејт на THC Hydra, види би требало да поджува https.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
За bruteforce и SSH може, ама за сниф е тешко .)
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
nothing is impossible!!! Можно е bruteforce на https, само што многу ќе се чека за саканиот резултат. А ако станува за некој сервер којшто е константно update-уван тогаш многу потешко ќе се дојде до резултат
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
Доколку целта ти е пробив на некој систем, најмалку веројатно е тоа да се направи со brute force - има аларми и заштити од брут форс бидејќи овој тип на напад е многу забележлив, можно е да е направено лозинката на серверот да се менува на одредено време и Х други работи кои одат во негатива на ова.

Најдобро е да пробаш да го пробиеш на некој друг полесен, побрз (и поинтересен) начин.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,598
Мислења
824,334
Членови
28,092
Најнов член
mkcoach
На врв Дно