• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Бројот на корисници на интернет во Кина ја премина бројката од 200 милиони!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
На крајот на 2007 бројот на корисници на интернет услуги во Кина достигна околу 210 милиони и веќе сериозно се доближија до бројката од 215 милиони која ја држи САД. Во 2006 бројот на корисници на интернет во Кина беше 137 милиони и со оглед на стапката на пораст за една година се проценува дека за само неколку месеци од 2008, Кина ќе биде на прво место во светот. Според статистиката најпопуларни интернет услуги кај Кинезите се Оnline music 86.6% и Instant messaging 81% а додека е-mail е на петтото место со 56.5%.
Интересно е да се напомене дека многу мал дел од корисниците на интернет во Кина имаат целосен пристап на сите можности на компјутерот.

Извор:ItWorld
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
во САД ~71% од населението користи интернет додека во Кина само ~16%
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Точно така. Но со оглед на бројот на население на САД и Кина и со оглед на стапката на пораст на интернет корисниците во Кина во последниве години, за брзо време САД ќе биде прегазена во буквална смисла на зборот. :bravo:
Со оглед на бројот на жители Кина треба да се респектира во секој случај а посебно поради фактот што државата е во брз економски раст и развиток. Моја проценка е дека за брзо време Кина ќе биде водечка земја во светот на секое поле. :bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,549
Мислења
859,233
Членови
29,947
Најнов член
bobimila
На врв Дно