• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Број на C++ програмери во Македонија

D

Администратор
31 март 2007
3.731
3.521
www.iwmnetwork.com
Не ја разбирам темата...

25 нема шанси... бројот мора е да поголем...

Не ни верувам дека може да се пребројат туку така...
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
@Death_Wader:
Врз основа на што заклучи дека бројот на C++ програмери во Македонија е 25???
 

deXterche

Intern
19 септември 2007
27
0
Ако се мисли на вработени (програмеришта), па и тука се некаде +- 20.
Програмери што знаат да направат програма Hello world во C++ има 5-6000 (ова на тепка беше :))
Солидни програмерчиња не се повеќе од 200
Па и толку е Македонија 2 000 000 народ што сакате повеќе
 

D

Администратор
31 март 2007
3.731
3.521
www.iwmnetwork.com
Ако се мисли на вработени (програмеришта), па и тука се некаде +- 20.
Програмери што знаат да направат програма Hello world во C++ има 5-6000 (ова на тепка беше :))
Солидни програмерчиња не се повеќе од 200
Па и толку е Македонија 2 000 000 народ што сакате повеќе

Ова се бројки кои само ги давате без врска... не знам стварно на што ги базирате...

Кога ќе појдеме од тоа дека Севус има само около 2-300 вработени во Скопје, па потоа ги поредиме другите фирми и установи... мислам дека ќе произлезе поголема бројка... неможам да кажам колку се... треба некој да отиде и да истражува...
 

deXterche

Intern
19 септември 2007
27
0
Ова се бројки кои само ги давате без врска... не знам стварно на што ги базирате...

Кога ќе појдеме од тоа дека Севус има само около 2-300 вработени во Скопје, па потоа ги поредиме другите фирми и установи... мислам дека ќе произлезе поголема бројка... неможам да кажам колку се... треба некој да отиде и да истражува...
Во сивус не се сите 200 C++ програмери ;)
Јас до тие бројки дојдов вака
C++ се учи на Електро и ПМФ, битола учат C# исто и на приватните учат C#.
Да земеме 10 генерации од електро и пмф, не се повеќе од 5-6 000 студенти кои се сретнале со тој програмски јазик. Горе долу самоуки нека има уште 100тина.

Од сите тие, вработани како C++ програмери кои го владеат јазикот, гарантирам дека нема повеќе од 50тина.

И уште 200 кои работат како почетници, волонтираат или се на пракса, зошто толку е капацитетот на македонските фирми.

Сега, од памет се?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.731
3.521
www.iwmnetwork.com
Во сивус не се сите 200 C++ програмери ;)
Јас до тие бројки дојдов вака
C++ се учи на Електро и ПМФ, битола учат C# исто и на приватните учат C#. Да земеме 10 генерации од електро и пмф, не се повеќе од 5-6 000 студенти кои се сретнале со тој програмски јазик. Горе долу самоуки нека има уште 100тина.
Од сите тие, вработани како C++ програмери кои го владеат јазикот, гарантирам дека нема повеќе од 50тина.
И уште 200 кои работат како почетници, волонтираат или се на пракса, зошто толку е капацитетот на македонските фирми.
Сега, од памет се?

Секако дека сите 200+ луѓе во Сивус не се програмери, но онака кажав дека имаат голем број на вработени, од кои повеќето програмери.

А искуството ме има научено дека за да истакнеш бројка треба да има валиден факт позади неа, така да оваа твоја математика можеби е во ред, но сепак јас лично сум навистина скептичен... и пак ќе кажам - да, од памет се. :)
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
И на ФЕИТ се учи C# (Еве прашајте го И.Чорбев). Штета ако на приватните не го изучуваат C++, јас цело време си мислев дека се учи ... добро кој програмски јазик се учи таму како пример за објектно-ориентиран јазик ?

А што е толку битно колку има C++ програмери ?
 

deXterche

Intern
19 септември 2007
27
0
И на ФЕИТ се учи C# (Еве прашајте го И.Чорбев). Штета ако на приватните не го изучуваат C++, јас цело време си мислев дека се учи ... добро кој програмски јазик се учи таму како пример за објектно-ориентиран јазик ?

А што е толку битно колку има C++ програмери ?
Java, C# ;)
Јас имам другари на ФЕИТ кои се 3та година и не учат C# и другар кој е по стара програма 5та година и нема учено C# сеуште, не е ни во програма
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Те уверувам дека немаш точни информации и дека зборуваш „рекла - казала“ муабети. Ако веќе истапуваш со такво мислење, провери ги официјалните извори.
Ова веќе преоѓа во друга дискусија. Нема потреба повеќе да се влече во таа насока.
Штета што често дискусиите одат во насока, „Кој е боље“
Нема повеќе да учествувам во оваа бескорисна тема.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Од каде тоа дека ако не се изучува на факултет C++, понатаму не можеш да станеш C++ програмер и да работиш во C++?
А она па што се учи на ЕТФ и ПМФ е што да ви кажам. Знам, на ЕТФ сум апсолвент, знам што се учи C++. Oбични задачки во C++ може да пишува секој што ќе посвети малце време и ќе читне некој тјуториал.
На факс не се учи програмирање во конкретен јазик. На факс се учат основи и принцип на програмирање така да пресметките со студентите од ЕТФ и ПМФ и бројот на C++ програмери ви се, како што пиша некој погоре, „рекла казала“ муабети.
Мој другар во мал прст вртeше и врти Delphi и C++ уште пред да се запише на факултет.
 

Object

Intern
18 септември 2007
75
0
Те уверувам дека немаш точни информации и дека зборуваш „рекла - казала“ муабети. Ако веќе истапуваш со такво мислење, провери ги официјалните извори.
Ова веќе преоѓа во друга дискусија. Нема потреба повеќе да се влече во таа насока.
Штета што често дискусиите одат во насока, „Кој е боље“
Нема повеќе да учествувам во оваа бескорисна тема.

Јас студирам на ФЕИТ и никогаш не сум го сретнал во програмата програмскиот јазик C#.
Баш ме интересира кога се изучува?
 

Darth Wader

Intern
12 јули 2007
4
0
Ова се бројки кои само ги давате без врска... не знам стварно на што ги базирате...

Кога ќе појдеме од тоа дека Севус има само около 2-300 вработени во Скопје, па потоа ги поредиме другите фирми и установи... мислам дека ќе произлезе поголема бројка... неможам да кажам колку се... треба некој да отиде и да истражува...

вака во сеавус C++ отприлика има помалку од 15 С++ програмери .....
 

токси

Intern
4 септември 2007
8
0
Ја се извињавам за скретање са теме али не могу да не приметим... Овај, разумем шта пишете, али неке речи су заиста супер! :)
Рецимо оно "големо" или "не го изучуваат"... Хехе овде се понекад у шали чује да неко тако прича али стварно супер изгледа кад сви тако причате :)

Ето толико, извините за офтопик.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.731
3.521
www.iwmnetwork.com
Ја се извињавам за скретање са теме али не могу да не приметим... Овај, разумем шта пишете, али неке речи су заиста супер! :)
Рецимо оно "големо" или "не го изучуваат"... Хехе овде се понекад у шали чује да неко тако прича али стварно супер изгледа кад сви тако причате :)

Ето толико, извините за офтопик.


:LOL::LOL:
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Инаку чисто само информативно, на ЕТФ(ФЕИТ), се учи C# по Мрежно програмирање и тоа чисто само ASP .NEТ, а исто и по Електронска и Мобилна Комерција истото се применуе. Тоа на ИКИ по нова програма беше, и на ИНФО изглеа беше.
 

MenFromHell

Intern
27 септември 2007
3
0
Сигурно се повеќе од 25 програмери во C++, во Прилеп има сигурно 15тина кои имаат одлично познавање од C++.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Сигурно се повеќе од 25 програмери во C++, во Прилеп има сигурно 15тина кои имаат одлично познавање од C++.

Ако мислеш на микро сан таму по сите правила треба да се програмира на Ц, македонците не учат само во мк така да бројката никогаш неможе да се знае , а колку има тука на форумот друга приказна :D
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Луге колку има дипломирани инжинери , а не колкуминина имаат знаење да програмираат на C++ ...:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.273
Мислења
920.373
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно