Broadcom Crystal HD

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
За ова знам подолго време ама сега дури масовно се појавија на алиекспрес за ефтини пари.

Дали некој ја пробал картицава?

Се работи за хардверски AV декодер кој ако го ставиш на некој крш нетбук со Atom 450 треба да обезбеди глатка репродукција до 1080п/60. Нормално треба нетбукот да има mini pci-e слот (слободен). Добро би ми дошло да ги средам старите Acer-и и ЕЕЕ-пцја

Ова се подржаните кодеци

Supported Resolution: QCIF up to 1920 x 1088
HD Video Decoding Formats:
H.264/AVC HP @ L4.2 1080p60, 40 Mb/sec.
VC-1 Advanced Profile @ L3.0, 45 Mb/sec.
SMPTE VC-1 AP @ L3, 45 Mb/sec.
WMV9 (VC-1 SP @ ML and MP @ HL)
MPEG-4 Part-2 SP and ASP 1080p30
MPEG-2 MP @ HL, LL, and ML, 80 Mb/sec.
DivX 3.11, 4.1, 5.X, 6.X, XviD
Security:
AACS, AACS+
Support for various DRM implementations
Firmware verification
Secure (encrypted) external EEPROM memory storage for content and keys
DRAM protection
PCIe bus protection
Components: Single-chip Advanced Video DecoderВака изгледа

New-1080p-for-Broadcom-Crystal-HD-Decoder-BCM70015-BCM970015-AW-VD920H-HD-Crystal-Hardware-Decoder-for.jpg
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,032
11,469
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Што по ѓаволите? Why?
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Што по ѓаволите? Why?

Затоа што беа перфектни мали компјутерчиња, само неможат видео да пуштат. Или да сурфаат.

Таблетите се тиња до 10.000, а имам 6-cell батерија нова на тоа Acer-чето. Лесно е за шетање.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,032
11,469
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Затоа што беа перфектни мали компјутерчиња, само неможат видео да пуштат. Или да сурфаат.

Таблетите се тиња до 10.000, а имам 6-cell батерија нова на тоа Acer-чето. Лесно е за шетање.
Фрли тоа во ѓубре, не си го губи времето. Тие пред 10 години беа тиња, сега допрва ќе ги оправаме?
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,032
11,469
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Многу си го сакам тој нетбукот. Цел ден е со мене има лан порта одам на локација се штекам. Има вга порта и само RS232 конвертер носам за сериски. Ја порачав картицава па ќе пишам.

Веќе е апгрејднат со 120гб ссд и 2гб рам, Win 7 од брзински причини. Само ми фали да пуштам серија на него додека чекам нешто.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,402
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
имаш PCI-express на netbook-от?
(иам заборавено веќе кога се појави тоа у лаптопи)
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

krema

Epic
24 јуни 2009
12,744
12,021
youtu.be
Значи вадиш вифи и ја ставаш графичката од насловот? Интернетот преку LAN или USB?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,300
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно