1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Бришење на партиции со Ubuntu

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од Software, 24 Мај 2017.

 1. Software

  Software
  Gaining Experience

  514
  246
  15 Август 2007
  Машко
  Здраво немам искуство со Линукс па затоа барам помош од вас.

  Пред 2 месеци инсталирав Линукс Убунту на мојот компјутер (од партицијата Ц направив Shrink volume ) и на таа нова партиција го инсталирав. Потоа со некоја програма од Убунту го подесив Windows 7 да биде да се бутира.

  Screenshot_1.png
  Сега сакам да го избришам Убунту и партицијата каде што е Windows 7 и потоа да ги спојам во една и на таа да си инсталирам само Windows 7. Ќе ве молам чекор по чекор да ми објасните што треба.
   
 2. Varsonator

  Varsonator
  Gaining Experience

  63
  99
  20 Јануари 2014
  Машко
 3. Software

  Software
  Gaining Experience

  514
  246
  15 Август 2007
  Машко
  Ако е за вака лесно е но на интернет најдов неколку различни упатства каде вика најпрво да направам repair на партицијата (со бутабилно CD од Windows 7 да влезам во Command prompt да напишам bootrec /fixmbr ) па потоа да ги следам чекорите како во видеото погоре.
   
  На igor_bef му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Varsonator

  Varsonator
  Gaining Experience

  63
  99
  20 Јануари 2014
  Машко
  Тоа што си прочитал е супер но е да го поправиш boot-от и да си продолжиш со постоечката Win 7 инсталација. Но јас од ова
  те разбрав дека ќе инсталираш Win 7 нa новата споена партиција и тогаш не ти треба го оправаш boot-от бидејќи ќе си се среди со новата инсталација.

  Ако е случај да сум те разбрал точно, исто можеш и при реинсталацијата да си ги избришеш C и двете од убунту и креирај нова партиција C.
   
  На Software му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Software

  Software
  Gaining Experience

  514
  246
  15 Август 2007
  Машко
  Супер фала ти многу средено. Поздрав
   
 6. igor_bef

  igor_bef
  Gaining Experience

  85
  65
  21 Август 2011
  Машко
  направи репаир од убунту-то т.е. ке го избришеш GRUB boot loader-ot и после ќе можеш со убунту од УСБ да го старташ и да ги избришеш партициите т.е. да ги конвертираш во NTFS и после си тераш понатаму со Windows 7 инсталација
   

Сподели

Вчитување...