Бришење на Kubuntu Linux

Master4e

Intern
11 мај 2007
242
9
Знае ли некој како да избришам linux инсталирав Kubuntu и ама ич не ми се свиѓа. Не ми работи USB ни CD ни мрежната картица немам никаков пристап да инсталирам драјвери да работат пошто никако неможам да ги пренесам а и нај ме нервира што избрав да ми земе 15 Gb од партицијата и сега никако неможам да ги вратам не ми работи ни partition magic. Џабе зборите се windows бил лош ама windows e нај user friendly оперативен систем. Ова линуксите срање особено најголемо Кubuntu. Единствено за Susu можам да кажам дека е најдобар од најлошите. :lut2::lut2::lut2::lut2:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Ок, Ок ... смири живци ... земи Windows цд, бутирај и кликни R за REPAIR, ќе се отвори ДОС конзола, пиши fixmbr и fixboot и нема да има веќе grub лоадер за линуксот ... Потоа само избриши ја партицијата и готово..

ПС: Грешка си дека линуксите се „&*^“!*&„^
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
hehhe toa sto ti neznaes kako da instaliras linux ne znaci deka linux e sranje.

Koja verzija na ubuntu si instaliral? 1.1??
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
ubuntu se edni od najdobrite
da se razlikuvaat od windows no na podobro
zemi procitaj nekoja kniga da t ibide pojasno se kako se raboti
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
ubuntu se edni od najdobrite
da se razlikuvaat od windows no na podobro
zemi procitaj nekoja kniga da t ibide pojasno se kako se raboti

Ubuntu да, но Kubuntu не е баш за фалење, во споредба со KDE изданијата на другите дистрибуции. Него да не забегуваме оф-топик, има други теми за Линукс дистрибуции.

S.N., ако не ти работи Partition Magic, избриши ја партицијата со Disk Management и креирај нова FAT32 или NTFS.
 

Master4e

Intern
11 мај 2007
242
9
hehhe toa sto ti neznaes kako da instaliras linux ne znaci deka linux e sranje.

Koja verzija na ubuntu si instaliral? 1.1??

е од ваквите одговори некои форуми не успеваат. читај прво убаво што сум пишал па потоа коментирај бидејки гледам дека читаш меѓу редови. исто и тој постерот по тебе.

Ако има некој што има искусто со kubuntu тогаш тој сакам да пише не би сакал лаици да ми ја ништат темата!

П.С. ке ве молам без такви коментари повеке :crven:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
koga kazav ubuntu mislam na site distribucii: kubuntu edubuntu ubuntu ...

drugo
ne e mozno partition magic da ne ti raboti i da ne gi prepoznava linux particiite ext3

i 3to ne e susu nego suse
i ne e "Единствено за Susu можам да кажам дека е најдобар од најлошите" nego najdobar od najdobrite
a sto mislis windows ti dade nekoi raboti i toa samo
na linux mozes da pravis sto sakas ako znaes

i ne se odma nerviraj ako nekoj ti kaze nesto

probaj da go reinstaliras partition magic ili iskoristi go Disk Management kako sto ti kaza aleksandar
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
LINUX RULESS..
Nema sansi da me nateras da se vratam na "WinBlocks" od kompanijata "microSHIT".
Ako si tolku ocaen da go izbrises linuxot samo startuvaj so windows boot disk i formatiraj ja particijata. A osobeno ti preporacuvam da si stavis Vista pa astala vista od performansite koi gi imas na kompjuterot :bye1: linux ti e najdobriot OS na site vreminja.... besplaten e, otporen na virusi, crvi, adware, spyware. Site go koristat za serveri. Pred nekoe vreme imav eden server na linux koj bese 6 godini bez restart i bez isklucuvanje. A so "winworst" za 24 casa 5 plavi ekrani ke se pojavat i samo reboot. :p
a ti sto mozes da rabotis samo vo graficka okolina i sto ne mozes da se snajdes vo konzolata nikoj ne ti e kriv. na linux najgolemata sila mu e vo konzolata. samo treba da znaes so i kako.....
p.s. me nanervira so mi go narekuvas linuxot sranje :lut2:
 

the G man

Intern
20 јули 2007
44
1
Значи инсталирав Kubuntu Feisty Fawn (не знам која верзија беше точно, ама изглеа беше 7.04) и си одвоив околу 5 гига за root партицијата. Инаку во овие 6 години имам инсталирано линукс преку 15 пати и секогаш го бришев зашто не можев да инсталирам драјвери за графичката, па имав 15 инчен монитор на кој не вреди да глеаш на резолуција од 1024х768, после имав Winmodem кој никако не можев да го профункционирам, па звучната ме зезаше поради начинот на кој Линукс си работи со уредите во компјутерот и слични работи, па да не го дрвам многу многу.

Муабетот ми беше, доколку више не си го избришал, за УСБ и за ЦД проблемите (недостатоци на истите) што си ги имал оди во /media фолдерот (значи ова е апсолутната патека, што можеш да ја впишеш горе во адресбарот на Konqueror) и таму би требало да го најдеш ЦД-то или стикчето. Во целина мојата верзија работи супер и се си препознава како што треба (барем мемориски уреди), па сеа евентуално може да имаш проблеми доколку имаш постара верзија на Кубунту (најнова е сеа 8ца, само не знам дали е стабилна, ако не, пробај 7.10).

П.С. Искрено ако сакаш на Кубунту да работиш (као почетник) ти треба интернет, па да можеш да ги користиш Add/Remove programs и наредбите во конзола за инсталација (додуше првоспоменатото е само интерфејс на вториве) и така. Па ако треба нешто плус, пиши, ќе се најде на интернет ваљда.
 

Marija222

Intern
27 декември 2012
2
0
Земав HP лаптоп, и гледам дека на почетокот има LINUX SUSE, и ми се отвара start-up за подесување.
Сега сакам да го тргнам, избришам линуксот и да си ставам Windows 7.
Како?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,044
Мислења
870,712
Членови
30,375
Најнов член
dzoni77764
На врв Дно