• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Брендови на мобилни телефони: Ваши мислења

Бренд што го поштовам?


 • Вкупно гласале
  52
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,533
701
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Ја отворам темава ме интересира сите што мислиме во однос на сите можни брендови за телефон? Со други зборови дали сте фанбој на бренд или хејтер и зашто?

Еве јас ке почнам прв:

Samsung - неутралено мислње - солиден квалитет, супер флагшипи, обично најиспеглани но им фалат некои тракатанци (брзо полнење,IR Blaster итн). Ме нервира што се обично прескапи и мид/буџет сегментот се ептен осакатени (слаби батерии, џигер камери итн.), се подобруваат во последно време ама пак не би земал самсунг, затоа што ги наплаќаат убаво екраните.

Huawei - позитвно мислење(фанбој) - по мене доста инвентивни и често први во нивните модели со нови технологии. Не ми се свиѓа што некогаш претеруваат со новитети и треба малце пеглање (пример P30 pro нема 4к60Fps и нема стерео звучки ради нова технолгија да се слуша звук од цел екран кога збориш), Honor се суб-бренд со солидни мид/буџет телефони за цена/перформанси.

LG - позитивно мислење - Нови технологии, ама им треба пеглање. Слаби во мид/буџет сегментот.

Sony - негативно мислење (Хејтер) - спрема големината на компанијата можат многу подобро. Стално инфериорни во Хај/мид/буџет сегмент.

Xiaomi - позитвно мислење(фанбој) - Најчесто најдобри за цена/перформанси. Ретка компанија што прават одлични продукти во сите сегменти: Хај/мид/буџет.

One Plus - негативно мислње(Хејтер) - Не дека нечинат, ок се. Ама ок не е довлно. Почнаа како флагшип убијци завршија како Флагшип убени (Од Xiaomi). До 5Т имав почит, после 6Т почнав да хејтам. Никакви новини, трици од upgrade од модел до модел. Се вадат на мазност на софтвер. Што па другиве толку не чинат? Од камера до се друго останато послаби од поефтини телефони. Преценети по мене. Најлош Price/Performance. Има премногу риби во морето подобри по мое. 90Hz скрин подржан од 2 апликации и побрзо ја троши батеријата, баш комплетно спротивно од приоритетите на еден телефон. Камерата стално инфериорна од други флагшипи џабе оптичка стабилизација.

Google - позитивно мислње - Имаат еден од најдобрите ако не и најдобар телефон за фотографија. Штета што има 4Gb ram и џигер за видеа. Процесорот е од лански. Солиден за ноќна фотографија. Во моментов не е најдобар избор за цена/перфоранси. Top 3 телефони за предна фотографија. По мене е инфериорен спрема новите телефони излезени оваа година со бесни 3 камери vs 1.

Apple(Јаболко гризнато) - неутрално мислње - Најчесто најспеглани заедно со самсунг. Само како оди времето се повеќе фалинки имаат во дизајнот(изгор за поправање, немање џек ни ти па проширена меморија). Боите од камерата им се меѓу најдобрите и квалитетот за снимање е во топ 3 најдобри. Но сепак моментално се комплетно outdated и најлоши цена/перформанси. Од октомври минатата година почнаа да излегуваат телефони со 3 камери и автоматски ајфонот е инфериорен. Реална цена 400-450 Е ни евро повеќе а коштаат накај 1500Е и нагоре, со други зборови тоа не е телефон, него е статус симбол во форма на телефон да покажеш кој си и што си. Скорo сите 4/5 што живееме во иста куќа имаат ајфони и мојов Mate20pro стално ми го бара жена ми за сликање.


Nokia - неутрално мислње - по некој ок буџет телефон ама мид/флагшип пробуваат нешто ама тешко им оди. Не ги хејтам пошто се трудат.

HTC - неутрално мислње - некогаш интересни, моментално ирелевантни. Изгледа скинале конци.

Oppo - позитивно мислње - солидни телефони со солидни камери, може не се најдобри ама се надпросечни. Многу поголем почит имам за Опо отколку One Plus, ако се иста мајка фирма.

Vivo - позитивно мислење - незнам многу за нив ама имаа интересно телефонче со екран на двете страни, мислам дека се од иста мајка со Oppo и One Plus.

Zte - позитивно мислење - моите први два андроид телефони беа од зте. Првиот заглави во бут луп. Вториот уште работи со солидна камера за тоа време. Axon 7 беше ѕвер за музика. Имаа и телефон со два екрна од двете страни. Гледам извадиле некој флагшип Axon 9 Pro 5G, ама нема уште ревјуа.

Motorola - неутрално мислење - една од најстарите фирми, незнам што се дешава фрлаат по некој буџет/мид ама не мислам дека можат да се носат со другите играчи.

Леново - неутрално мислње - иам таблет од нив, не се лоши. За телефон не би земал од Леново, воглавно инфериорни и небитни.

Асус - позитивно мислње(Fanboy) - до сега немав некое позитивно мислење за асус со гејмерски телефони, зум телефони итн. Ама со Zenfone6 2019 тотално изненадија еден од најдобрите цена/перформанси телефон.
Една од најдобрите ако не и најдобра селфи камера.

Meizu - позитивно мислње - солидни телефони со Flame OS, конкуренција на жаоми во буџет/мид range. Незнам зашто на флагшипите им ставаат помали батерии. Ваљда ке се смени тоа оваа година.

Alcatel - неутрално мислње - исфрлаат телефони колку да се каже, последен асален телефон од нив Idol 4S со ненормално добри цена/перформанси конкуренција на OP3/OP3T. Моментално се инфериорни и небитни.

Le Eco - позитивно мислње(фанбој) - за 200Е во 2017, LePro 3 Elite одлични стерео звучки (за жал се подобри од Мате20про), 4к 30Fps, 4000Mah батерија, 820 Snapdragon, Full HD (1080p) screen, метална градба, 4гб рам, 32Гб меморија, IR Blaster, одлична селфи камера, уште лета. Сите кога запнаа за Жаоми овој ги мочаше за исти пари дупло појак скор на антуту. 3 купив за мене други членови на семејството уште не сецнале со 200 апликации и табови на нив. Едино што нема апдејти и престанаа со нови продукти :(

Doogee - негативно мислње(хејтер) - немам видено полоша фирма за телефони, нема да ни да се објаснувам што како. Бегај ко од чума. Само братучет ми може да ги фали.

Blackview - позитивно мислње - Имав Bv5000 топ телефонче со 5000Mah батерија, прејак звучник и најдобар телефон за GPS. Едино што имаше доста блоатвер. Изненадно брз телефон без кочење за Quad core mediateck процесор и 2 гб рам со по 20 таба отворени шишаше. Добар ќотек изеде и немаше гајле дур зборев под туш. Две картички примаше + Сд карта + батеријата можеш да ја извадиш. Камерата сосема ок за 7500 денари колку што го купив во 2016.

Blackberry - неутрално мислење - нит сум користел нит ке користам. Мислев дека не постојат. За некого можеби се ок. За мене лично инфериорни и небитни.

RED - негативно мислење - добри фирма за камери, лош телефон изваден во 2018. Изгледа толку им било.

Sony Ericsson - Најбоње блиц у маало :)


Ако заборавив некој бренд се извињавам ама мислам дека главните играчи се опфатени. Се друго е отпад.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,772
11,077
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Вообичаено не хејтам технологија, напротив сакам да ја има што повеќе. Хејтам само луѓе.
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
651
1,349
Скопје
Темава може само да биде еден боречки клуб за сите подтеми за смартфони. Искрено не гледам друг епилог.

Доколку се преформулира првиот пост и да биде на пример вака "Ваши лични искуства со телефони и зошто сте фанови на истите", да, би функционирало како продуктивна тема.

Во секој друг случај, овде ќе биде воено поле на различни интереси и различни искуства.

Да ти доловам еден пример како би реагирале луѓе на твоите мислења:

Почнаа како флагшип убијци завршија како Флагшип убени.
Дали си ги погледнал цените на смартфоните во последниве година ипол до две. Со 400-500 евра OnePlus беше флегшип килер на high end телефони од 7-800 евра. Моментално секој вади +1000 евра телефон. Дали мислиш дека и OnePlus ќе ја има истата таа цена?

Од камера до се друго останато послаби од поефтини телефони.
Во што се послаби од поефтини телефони? И како може да се послаби, кога последните 3-4 модели на OnePlus секогаш имаат нај-high-end specs (RAM, CPU, Chipset, GPU...)

90Hz скрин подржан од 2 апликации
Не е муабетот дали апликации поддржуваат 90hz, туку едноставно делува помазно на 90hz. Си видел некогаш телефон со 90hz + екран во живо? Јас да, Razer Phone со 120hz. И едноставно не се опишува колку само помазно изгледа се, секој swipe, секое отворање апликации и слично.


Сакам само да ти доловам дека ваква тема ќе отиде у неповрат доколку на таков начин сите пишуваат. Едноставно неможеш да бидеш фан или хејтер на телефон ако не си го користел воопшто. Освен за iPhone :D Али тоа си е прича за себе.

Но доколку сите ги пишуваат своите лични искуства со телефони, тогаш може да биде колку толку продуктивна темава.

P.S. Подоле ќе дадам лично искуство за сите брендови на смартфони кои сум ги користел и зошто сум фан на некои од нив.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,533
701
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Темава не е да се натегаме кој е подобар и зашто, туку секој да даде свој став независно од мојот или на некој друг.

Личен став пример : Фанбој сум на сименс, ериксон и панасоник. Хејтам Нокиа и Сендо. Чисто да се знае кој за кого е и крај :)

Нема да се цитираме.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,955
4,219
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Само Blackview ги хејтам зашто кога имав ме потекоа со апликации што се само-инсталираа, реклами и слични срања. Другите сите ги поштовам, а највеќе Самсунг и Нокиа па за нив и гласав.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,099
1,357
оп, мене ме интересира, ама искрено да си кажеш, кои од овие брендови и модели си ги имал и користил на дневна база ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,533
701
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
оп, мене ме интересира, ама искрено да си кажеш, кои од овие брендови и модели си ги имал и користил на дневна база ?
Пак ке речам, секој има право на свое мислење, кој нормален човек ги има користено сите можни брендови освен professional reviewer. И тие ги користат на краток период. Поентата на темата е да се види секој член да дознаеме што му се свиѓа или не. Јас моите мислења ги базирам спрема одредени ривуја во комбинација со лично искуство со одредени функции на телефоните што се повторуваат од модел на модел или одреден производител изостава, а ми се лично битни.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,533
701
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
View: https://youtu.be/L_Shqjv7t2c


Еве во глобала како стојат работите со два исклучоци. Mi9 се наога за 340E од кинеска фирма и oneplus7pro не вреди повеќе од 600$ реална цена. Толку.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,533
701
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Дај бе кажете некое ваше гледиште низ историјата и мислења за некои брендови што сте имале искуство. Кратко и јасно ако не ви е тешко.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,772
11,077
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дај бе кажете некое ваше гледиште низ историјата и мислења за некои брендови што сте имале искуство. Кратко и јасно ако не ви е тешко.
Јас имам малце тро неубо искуство со ZTE и HTC во времето на Андроид 4. Леново, Самсунг, Ксхиаоми, Хуавеи
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,147
1,773
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Од околу 2013та година кога телеком го промовираше Асценд П6 на хуавеи, почнав да го купувам тој бренд, бидејќи беше нешто како xiaomi што е денес. Нудеше добар хардвер и камера за парите. Воедно додека с4 галакси беше пластика, П6 беше метал.
Цената не беше 600 700 евра туку само 250 евра.

Наредна година го скокнав П7, но татко ми и брат ми го имаа, уште подобра камера, но СоЦ каснеше зад конкуренцијата приметно. Воедно и Апдејтите беа скоро непостоечки. Само 1 голем апдејт и 1 емуи апдејт на п6 за цел негов животен век.

Следната година, 2015, Излегоа неверојатните С6 еџ, и Ајфон 6, и Хуавеи П8. Време беше за обнова на договор, и наеднаш доаѓа понуда во телеком за П8, 50% попуст. Телефон од 28 000 денари со добар Кирин, за цена од 14 000. Како да дадам 40 000+ денари и да ги оправдам за друг телефон?
Го зедов П8, и се изненадив колку беше издржлив, добро изработен, со топ камера. За разлика од претходните П серии, оваа серија веќе се јадеше со конкуренцијата од самсунг. Понатаму во иста куќа ги имав и П9 и П10 сериите, и го гледав баш напредокот од генерација во генерација, но со една мана. Не хардверска или софтверска, туку цената. Цената на уредите од генерација во генерација се зголемуваше, за истиот продукт. Очигледно беше, после толку агресивни кампањи и реклами со познати звезди. П9 веќе беше 600 евра а п10 650. Толку од П серијата.

Следен телефон ми беше Мејт 10 про крај 2017 година, после ужасот од година поминат со Ајфон 6с. Телефонот беше со енормна цена, 50 000 денари во овластени продавници. го зедов на договор со некој попуст. Една од најдобрите камери на ДхОмарк, топ процесор, одлична графика. Прва сертифицирана ТУФ батерија од 4000мах со фест чарџ. Телефонот беше и уште е топ, но цената веќе беше неоправдана. Не поради хардверот и камерите. Туку софтверот, за разлика од конкуренцијата, се осеќаше како ЕМУИ заостанува зад новиот ОнеУИ, новиот Иос и останатите кинези. Последен телефон што го купив од хуавеи е Мејт 20 про. Телефонот е гром, мислам подобар од цела конкуренција од лани, дури и од фејлот од Пиксел 3. Но со цена од 1000 евра, не верувам дека повторно ќе купам толку скап уред, можејки да земам средна класа телефон, како А70 за 300 евра.

Во меѓувреме ми се провртеа низ раце и п10 лајт, п30, мејт 10 лајт. Тоа се тие телефони коишто би ги препорачал од Хуавеи. Средната класа на уреди е топ, ефтини уреди, добри перформанси, ефтини за сервисирање (батерија и екран). Премиум класата на хуавеи не вреди за дадените пари.

Се на се, брендот е подобар од кога и да е, да немаше бан од америка, и да беше дозволен за продажба верувам дека одамна ќе беше на прво место по продадени уреди.
 

Rac58

Gaining Experience
5 јануари 2017
250
160
Скопје
Сум користел повеќе марки на телефони, од Алкател, Хтц, Самсунг, Хуавеи, Сони и на крај сега Самсунг А70. Едно научив, Sony Z2 беше најмазен, беспрекорно го користев 3 години, без ниеден баг или кочење. Што се однесува на камерата, таа не да беше добра, туку најдобра. Оној кој сака вистински слики и видеа без дотерување, како beuty селфи, у п.. м...р сино или зелено, Сони тоа го немаше. Сега телефоните се ценат ако извади најмазна слика, и слика од она што не се гледа со голо око, што јас би рекол, ј..а м..а од лабуда.

Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,815
1,339
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,733
Мислења
856,287
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно