1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Brainster

Дискусија во форумот 'Останато' започната од DeadWalker_, 27 Мај 2019.

 1. DeadWalker_

  DeadWalker_
  Баниран/a

  22
  2
  12 Мај 2013
  Машко
  Здраво
  Веќе подолго време на facebook ми се појавуваат реклами од brainster и искрено ми се допаѓаат...сакам да запишам курс кај нив па сакам да ги прашам поискусните какво мислење имаат за нив и дали некој има искуство со нив? ви благодарам однапред
   
 2. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  616
  347
  9 Февруари 2008
  Не сум бил на курсевите кај нив и не знам какви се и не познавам некој што бил

  Само го приметив ова пред некое време, дека преведуваат и крадат статии на сајтот
  [​IMG] без да наведат никаков извор. Ова е само еден пример ама има многу повеќе

  Ако го прават истото и за курсевите, можам да претпоставам дека се само преведени и украдени курсеви од udemy и сличните сајтови. Си размислил да учиш од онлајн курсеви? од сајтови како udemy, coursera, lynda
   
  На Маша и DonFrozex им се допаѓа ова.
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,197
  3,718
  18 Април 2007
  Бреинстер не е никакава академија и не знам зошто така се рекламира.

  Курсевите нивни немаат никаква академска вредност, и они тоа добро го знаат.

  Udemy ftw!
   
  На Uber-, mdeni, dddragan и уште 6 други им се допаѓа ова.
 4. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  1900 € за 25 - неделна програма е навистина скапо.
  Не можам да тврдам како е формирана таа цена и кои им се трошоците, но толку чини семестар на приватен факултет.
   
 5. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Во браинстер "предаваат" асистенти што благе везе немаат со програмирање.
  Се формираат групи од 15-20 пријавени, ќе ги ошураат по 2к€, асистентот го плаќаат во просек 200-300€ месечно, зошто нели 2 до 3 пати неделно е и си вртат голем профит.
  Не треба да си математичар да собереш 2 и 2, од претходните броеви.
  Ако се работи за веб девелопмент, за пола од таа сума и пола од курсот таму, можам да ти дадам знаење што вреди 3 пати повеќе од нивното. :)
   
  На GGTT1, BlackArrow7, Grimriper и уште 7 други им се допаѓа ова.
 6. Melisandre

  Melisandre
  Gaining Experience

  143
  263
  6 Мај 2019
  Женско
  Да, за Web Development е понудата. Истата програма ја има на Udemi за 11.99$.
  Јаки бизнисмени, нема збор.
   
 7. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  605
  573
  26 Јуни 2012
  Машко
  1. Udemy(супер курсеви има и не се прескапи, може скоро секој да си ги дозволи)/If all else fails - rutracker
  2. Seavus
  3. Semos

  За браинстер немам искуство да сум бил таму или слично, но од „рекла казала“ бричење на суво било. Плаќаш дебела сума и на крај скоро ништо нарочито не добиваш. Исто и сега на кое налетав е интерворкс исти брич, 3месеци 1500еу за софтвер девелопмент.

  Размисли добро што сакаш да научиш и што ти е целта.
   
  Sukhoi, smole и на Oktar им се допаѓа ова.
 8. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  767
  2,560
  27 Јануари 2014
  Машко
  Тргни од "професорите" прогуглај ги и види колку знаење имаат и што имаат постигнато ќе ти стане јасно. Една Кика факинг Авеиро држи курсеви за Фотошоп и Илустратор. Предавачите им се општо катастрофа.
   
  esquimaux, dddragan, DonFrozex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  740
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Да се надоврзам на темава, @Pulse ако можеш да ми пишеш во пп, во врска со веб дев, со идеми курсови почнав но не сум сигурен како да продолжам/да се надоградам. Дали тие курсеви/ сертификати што ги делат вредат нешто при барање работа или само како украс стојат
   
 10. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  965
  1,172
  9 Јуни 2011
  Машко
  шо зборите беее.. гага се курсовите по ваквите академи.
  ќе те ошурат 2к еурича за кратко време, но после тоа ќе лапате „програмерски„ плати, минимуН 1000 евра!

  /sarcasm
   
  На appleish му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DeadWalker_

  DeadWalker_
  Баниран/a

  22
  2
  12 Мај 2013
  Машко
  Во тој случај дали вреди да ги купувам пакетите од udemy? И за нив читав дека се многу добри па вака успатно да прашам и за нив
   
 12. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  245
  262
  12 Август 2014
  Машко
  Прогуглај и купони за попусти за udemy курсевите, многу често има.
   
  На DeadWalker_ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Не, купи некоја книга (или симни од нет). Во зависност на степенот на образование и искуство со кое располагаш. | ФИНКИ овде имаш листа на предмети, т.е. бираш тип на студии, насока и предмет, идеш на пдф линкот под акредитација и најчесто точка 22 ти е литература. Подобро инвестирано време од тоа нема.
   
  На DeadWalker_ му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DeadWalker_

  DeadWalker_
  Баниран/a

  22
  2
  12 Мај 2013
  Машко
  Да видов по околу 11 долари се...а целиот пакет е околу 46 часови...така што одлична цена е
   
 15. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Што точно сакаш да научиш?
   
 16. DeadWalker_

  DeadWalker_
  Баниран/a

  22
  2
  12 Мај 2013
  Машко
  учев од youtube html css i javascript и сакам да го купам пакетот за web development за да си ги видам пропустите што можеби ги немало на youtube и сакам да почнам да учам фотошоп
   
 17. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  567
  282
  14 Април 2012
  Машко
  Глупо е да хејтате а да не немате искуство во врска со академијата за веб девелопмент.Јас ја завршив академијата за веб девелопмент
  Траење беше 6 месеци и чинеше 90 илјади денари.Предавачите беа окај а не ужас како што пишал некој погоре.Луѓето што не се задоволни беа најчесто оние кои дошле таму зашо чуле програмер ќе станеш преку ноќ,немав никаков искуство со програмирање нормално може да биде подобра одредени сегменти од академијата беа кратки како на пример MySql кои што сега се подолги како што знам.Да е скапо можеби за наш стандард ама ако се трудиш ќе добиеш знаење тоа е мое мислење и ќе успееш да најдеш раб.
   
 18. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  27
  12
  14 Јануари 2019
  Машко
  Јас имам одено на краток курс Дигитален маркетинг во Brainster, го платив 3500, ништо интересно не научив ни пак се предаваше нешто интересно. Скоро сите часови, мислам дека беа 4 или 8, не сум сигурен, се поминаа во тоа како се креира рекламна кампања на Facebook. Ова можев и на google да го најдам :D.

  Не би ги препорачал, премногу се скапи, а не добиваш ништо посебно од знаење.
  Udemy ги користам доста често, супер се.
  Coursera исто така.

  Seavus мислам дека имат доста добра пргорама од 6 месеци за 1500 евра.
   
 19. LaCasaDePapel

  LaCasaDePapel
  Intern

  5
  3
  14 Мај 2020
  Машко
  Јас ја завршив академијата за Front End програмирање која патем беше за почетници без никакво претходно знаење.Не би ти ги препорачал Brainster од причина што се трчи лажи.На стартот на академијата едно кажуваа и ветуваа, кога ја завршивме фала многу пријатно,друго што не ми се допадна е тоа што предавачите се обучаваа на нас,со никакво претходно искуство како предавачи,некои претходно работеле неколку месеци како програмери,првите 2 недели во деновите за вежби(беше кажано дека секогаш ке бидат присутни)доаѓаа,после тоа се преобразија во Каспер,ни трага ни глас од нив,предавањата беа гледај од прожектор и куцај код и тоа е тоа другари.

  that's all folks ;-)
   
  На nikola_bb му/ѝ се допаѓа ова.
 20. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  129
  31
  3 oктомври 2018
  Женско
  До каде си со учењето?
   
 21. LaCasaDePapel

  LaCasaDePapel
  Intern

  5
  3
  14 Мај 2020
  Машко

  Човек учи додека е жив :) долг е патот ако немаш никаква основа.
   
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,008
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ама и WC-то е блиску ако тргнеш на време...
   
  goranzoran, LaCasaDePapel и на HardCorec им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...