1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Brainster Full Stack

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Qwerty555, 25 Декември 2019.

 1. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  790
  706
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Од каде знаете, може имаат некоја си нова метода на предавање на знаењето.

  Курс: Вовед во Data Science

  За еден ден, вовед во пајтон и нампај. На крајот на денот го владееш пајтон и една од постарите и попознати библиотеки.

  Ова доаѓа како златната треска пред граѓанска војна во САД. Луѓето се подготвени да се променат себе си, својата околина и своите навики само да стигнат до тие загарантирани 2000 евра плата по завршување на курсот/академијата. Во кратки црти ќе изгубите многу, а ќе добиете малку, и ќе бидете разочарани од ваков вид на школи за брзо знаење. И Бренстер и Сивус и Семос и останата багра, гледаат да ги земат вашите пари ветувајќи ви брда и долини.

  Ја да бев на нивно место ќе ве обучев, ќе ве вработев внатре во Сивус или Семос и ќе ве аутсорсирав вас и вашата работа.
   
  На Qwerty555 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  303
  235
  13 Март 2017
  Машко
  За да ги вработат, ќе треба да им ја даваат платата која ја ветувале и проповедале по курсевите, што е научна фантастика. Затоа, си земаат на секои 2/3 месеци практиканти или „јуниори“...
   
 3. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,703
  1,162
  16 Јуни 2010
  Машко
  Не би се согласил целосно, за 2000 евра факултет ке завршиш(па и помалце), и многу повеќе работи ке научиш, луѓе ке запознаеш а ако си на Финки, нема и без работа или барем добра пракса да останеш.
  Проблемот е што луѓето сакаат тренди ствари, што кратко траат, као многу работи научиш а у принцип се е површно.
  Не знам ваљда јас дека не се занимавам конкретно со програмирање, ама у мрежниот свет сертификација најчесто е дополнување на знаењето (пример Cisco CCNA) и факултетската диплома сеуште нешто значи(барем од 2 пракси тоа го сватив), и не сретнав човек што немаше диплома(повеќето беа со електро).
  Од школиве искрено, браинстер изгледа крајно несериозно у споредба со Сивус и Семос по мое некое видување. Не ми е јасно како така 1 година ке учам некого и после одма професор станува(или лошо ве сватив?), а и што корист од диплома од браинстер стварно не ми е јасно.
   
 4. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  342
  232
  24 oктомври 2010
  Машко
  Ова ми изгледа на најлегитимен совет за тие што планираат да фрлат 2000еур на фејк курсеви, и пази сеа, за ни помалку ни повеќе - ФУЛ СТАК ДЕВЕЛОПЕР!!

  Онтопик:

  Мое мислење е дека најдобро се почнува со креирање профил на некоја фриленс платформа Upwork/Fiverr/PeoplePerHour и мал милион помали платформи. Дружи се на разни ИТ Meetups/Events, ги има доста низ градов, вмрежи се, ќе најдеш некој што му треба некој Џуниор. Аплицирај на бејзик таскови од твојата област, паралелно гледај курсеви Udemy, торентс, YouTube..

  Ова со Брејнстер ти е као оправдување ако фејлнеш дека не бил доволно добар курсот, а до тебе е. Секогаш е до тебе. Поз.
   
  На Qwerty555 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  487
  201
  14 Април 2012
  Машко
  Јас ја завршив академијата за програмирање, ако ти самиот не си спремен да се посветиш на ова ќе ти биде џабе фрлени пари затоа што ниеден предавач ниту професор на фах нема да може да те научи да размилуваш логички и како да решаваш проблеми ако самиот не се затвориш дома и куцаш со саати, буквално одиш пон среда петок и недела секој ден куцаш дома ако сакаш да се исплати ова и да најдеш работа. Тоа што имаат маркетинг опасен имаат.
  Се оди 1 недела пон среда и петок и недела е ден од 10 до 5 попладне цел ден куцате,предизвиците што ги имате од минатата недела ги разгледувате и проверувате, другата недела е вторник четврток сабота и недела исто.
  Почнуваш од
  html/css
  MySql ова ни дојде како многу краток период и се буневме ни зголемија плус уште една недела почнаа доста сложени квериња да гледаме и се чудевме сите :D
  Php basics почнува после тоа објектно ориентирано
  Laravel исто доста време учиш и ларавел.
  Java script
  Jquerry
  Секоја недела добиваш предизвик за наредната недела за тоа што си учел, почнува лабаво ама после станува наеднаш тешко зашо ако не си се сретнал со loops If и сл, ама со работа ќе го надминеш тоа. Имаше мн лабави лу
  ѓе на кадемија и цело време мрчеа не не учат и сл а уствари проблемот беше у нас самите ако забушаваш отиде возот буквалн во битните часови. Мојата критика беше што беа доста лабави кон крајот и не го завршивме крајниот проект и така остана. Ако те интересира нешто повеќе слободно пиши.
   
 6. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,058
  939
  4 Февруари 2014
  Машко
  Ова со апворк баш напротив.. Работодавците на апворк бараат девелопер што знае што прави и ќе има брз turnaround на проектот. Никој не дава пракса на апворк..
   
  DonFrozex, coNNectMKD и на Aowek им се допаѓа ова.
 7. Rufflesaurus

  Rufflesaurus
  Gaining Experience

  30
  58
  16 Јуни 2018
  Машко
  Да не се повторувам со истиот муабет, еве линк до моето генерално мислење за академиите: Code Academy - Macedonia
   
Слични теми
 1. spiritBreaker
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  699
 2. Lastbreath
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  3,780
 3. Ulrezaj
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  378
 4. DeadWalker_
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,441
 5. MaggieXX
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,054
Вчитување...

Сподели

Вчитување...