1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ботови го уништуваат сајтот! Помош!?

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од ^^GoRiLLaZ^^, 20 oктомври 2018.

 1. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Gaining Experience

  96
  51
  7 Април 2008
  Машко
  Дечки имам голем проблем со веб сајтот, поради големиот број посети во секунда... самиот процесор оди на 100%

  Самите посети се нереални, и одат дирекно во search url-то на сајтот... еве сето тоа како изглед:

  [​IMG]
  Е сега го смирив јас со гасење на search-от преку .htaccess фајлот, но сепак се дешава пак да отиде до 90%

  Robots.txt исто така има забрана за ботови.

  Искуства, предлози?
  Благодарам :)
   
 2. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  793
  679
  27 Јуни 2012

  Ова е WordPress?
   
 3. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,255
  857
  8 Мај 2010
  Машко
  Јас сметам дека проблемот тука е со оптимизацијата, но да речеме дека се прават премногу побарувања на датабаза па се крева цпу.

  Дали користиш Cloudflare? Доколку користиш во вакви моменти има една опција каде што ќе го зголемиш security на страната или ќе го активираш “I am under attack" каде што ќе се појави проверка на посетителот пред да пристапи до страната, може да го намали во моментот проблемот но сепак ако е нонстоп треба да гледаш за други решенија.

  Што плагини користиш за оптимизација?
   
 4. Martinovski

  Martinovski
  Gaining Experience

  617
  253
  4 oктомври 2011
 5. HEKOJ

  HEKOJ
  Intern

  12
  5
  20 Декември 2016
  Машко
  How To Protect Against DoS and DDoS with mod_evasive for Apache on CentOS 7 | DigitalOcean
  Defending Against Apache Web Server DDoS Attacks

  Види некои од овие модови доколку користиш Апаче. Или пак направи своја имплементација каде во база ќе логираш која ip до кој ресурс пристапила со timestamp и доколку во последната секунда има повеќе од пример 10 пристапи тогаш блокирај го наредниот request до истиот ресурс
   
  На ^^GoRiLLaZ^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 6. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  793
  679
  27 Јуни 2012
  Најлесно е привремено да ги оневозможиш search па после да бараш решение. Проблемот е што ботовите ти ја оптоваруваат базата со пребарувањето. Пробај recaptcha имплементирај да проверува дали посетителот е човек доколку има потреба за такво нешто (ова мисла автоматски recaptcha си ја брка работата во позадина)

  Со овој плагин можеш тоа да го направиш Disable Search
   
 7. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,144
  1,238
  11 Март 2011
  Друга опција е ако си на некој shared server од EIG, веројатно немаш голема процесирачка резерва. Што сервер и план си?
   
 8. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  161
  294
  1 ноември 2015
  Машко
  По пребарувањата изгледа како торент сајт да хостираш. Ова некој ти ја индексира базата, затоа сеуште ти е висока искористеноста и покрај исклучување на search-от. Единствено чаре ти е да направиш upgrade на серверот, избери си некое VPS од DigitalOcean или Linode.

  Дури и да најдеш некое привремено решение пак нема да можеш да се откачиш од crawler-от. Закупи поскап хостинг.

  Поздрав.
   
 9. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Gaining Experience

  96
  51
  7 Април 2008
  Машко
  Да

  Го користев Cloudflare, и кога го активирав тоа "I'am under attack" тогаш дури сајтот на цело згаснуваше и се беше со црвено во cPanel-от (CPU Usage ; Physical Memory Usage ; Entry Processes)

  Еве ги сите плагини:
  [​IMG]
  [​IMG]

  И тоа е пробано (веќе активиран, горе на сликата), само Disable Search не помага. Морав да направам redirect на search-от за да не го малтретира серверот.

  Серверот може не е некој којзнае каков, на Shared сум. Ама секако со 500 посети дневно (вкупно), дури е и многу за тоа :) Еве некој дел од него:

  [​IMG]
   
 10. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,144
  1,238
  11 Март 2011
  Инсталирај некој плагин за кеш, деинсталирај плагини за фб чет, доколку ги имаш.
   
 11. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Gaining Experience

  96
  51
  7 Април 2008
  Машко
  Имам кеш плагин и тој и ме спасува заедно со redirect на целиот search и плус некои блокирани спамерски ботови преку .htaccess.

  Немам такви плагини за четови, погоре ја имаш целата листа.
   
 12. Can4sta

  Can4sta
  Баниран/a

  308
  331
  19 Јануари 2008
  Зарем не гледаш дека овој трафик ти доаѓа максимум од 10-15 ип ранге, зимај блокирај се живо и диво.
   
 13. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Gaining Experience

  96
  51
  7 Април 2008
  Машко
  Па не е баш така. Еве статистика за Септември и Октомври да видиш дека се менуваат, плус Last Visit е различно.

  [​IMG]

  [​IMG]

  А плус Others има над 930 260 IP адреси.
   
 14. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,255
  857
  8 Мај 2010
  Машко
  Дали го среди проблемот? Моето решение горе треба да ти помогне затоа што се е целосно third party.

  Можеш да ми пишеш пп за кој сајт се работи па да видам, многу фактори имаат влијание вклучувајќи и хостингот...

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 15. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,144
  1,238
  11 Март 2011
  Проба ли малку да ги истражиш адресите, инаку овие горе излистаните се

  inetnum: 141.101.104.0 - 141.101.111.255
  netname: CLOUDFLARE-EU
  descr: CloudFlare CDN network
  country: EU

  inetnum: 162.158.155.0 - 162.158.155.255
  netname: CLOUDFLARE-EU
  descr: CloudFlare CDN network
  country: EU

  .... 162.158.155.222 is an IPv4 address owned by Cloudflare and located in London, United Kingdom
   
 16. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Gaining Experience

  96
  51
  7 Април 2008
  Машко
  Со CloudFlare веќе е пробано, го облажи само процесорот на некое ниво од 30 до 50%. А посетите пак си доаѓаа, а за 'under attack' опцијата како што ти реков погоре, беше полошо. Веднаш CPU-то идеше 100% и сајтот воопшто не функционираше.

  Дека користев до пред 3 дена CloudFlare. И ваљда сите овие посети ги пренесочувал спрема таа IP.
   
Слични теми
 1. StarBuck
  Одговори:
  198
  Прегледи:
  20,710
 2. taranenik
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,707
 3. 386ka
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,030
 4. @ILE@
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,251
 5. Dingo
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  581
Вчитување...

Сподели

Вчитување...