• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Botovi, AI i slicno

  • Ја почнал/а темата dime
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Valjda go pogodiv forumot.. anyways

Bi sakal nesto malku introductory za botovi da procitam, mi stana interesno od onaa temata so botovite na irc kanalot, i onaka na kratko malku sto poglednav vo proektot za triplie.

Da ne se maftam od sajt na sajt i po google, ako ima nekoj nekoe dobro linkce za ova bi mu bil blagodaren ako share-uva so nas ostanatite tuka :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Самиот го спомна triplie (кој може да го испробате на ирц каналот на it.com.mk), па само ќе линкам тука за другите што ги интересира темава:
http://code.google.com/p/triplie/ - An AI IRC chatterbot utilising a Markov model and information theory


Многу познат AI модул што го користам за мојот бот е MegaHal http://megahal.alioth.debian.org
Со негова помош ботот, во случајов eggdrop, учи од тоа што му го пишуваме (или што се разговара на канал), нешто слично како кај triplie, и во зависност од тоа што е пишувано, пишува или дава одговори во вид на реченици кои некогаш можат да бидат изненадувачки но некогаш тотално без смисла.. :)
MegaHal се базира на стар метод и технологија кој се смета за застарен.
Ги конструира речениците со помош на Марков модел од четврт ред..


Ќе ја спомнам и Alice http://alicebot.blogspot.com
Бот направен врз база на AIML (Artificial Intelligence Markup Language)

(Благодарност до Wild Rose за Alice ботот)
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Aha, ama ova e neso pojke kako na primer kako raboti toj bot. Nego kako mozam eve "jas" na primer da si napraam bot. Postoi li preku nekoja si programa, so pomos na kodovi vo nekoj si programski jazik, kako ide toa (zoso bas bi sakal da mozam i jas da si napraam)...
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
''TcM>>, програма е тоа... ти треба да се намачиш алгоритамот да го направиш и тоа после да го извадеш во некој програмски јазик
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
kolku sto jas znam,samiot bot e ustvari programa.kako sto veke rece @Aleks,treba da go smislis algoritmot,a posle da go izvedes vo nekoj programski jazik.e sega koj programski jazik,bas i neznam,toa treba tie sto pravele da gi prasas,ima nekolku takvi na forumov.inace i jas sum zainteresiran za pravenje botovi,i voopsto za programiranje.:)
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
A daj ako ima nekoj sto znae kako, i sto ima vreme i dovolno nervoza da mi objasni poubavo :) Ama ne samo kako raboti, nego kako se kreira, kako bi mozel jas da si napraam neso takvo. Ako ima nekoj zelba, a ako ne, pa zdravje...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,690
Мислења
855,788
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно