• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Боотлоадерот не се отклучува - Samsung Galaxy a5 2015

  • Ја почнал/а темата
  • #1

cmd44

Intern
5 февруари 2021
10
0
Имам еден телефон од 2015 наречен "Samsung Galaxy a5 2015". Неговиот софтвер е многу стар (андроид 6), па помислив дека ќе му треба понов андроид. Некои апликации веќе ми почнаа да не ми работат и малку ме изнервира..
Досега имам инсталирано се што му треба (ОС, Гаппс, адб и фастбоот, twrp и бакап), и сега ова ме кочи во инсталирањето.
УСБ Debugging го имам вклучено но нема ЕОМ debugging. Воопшто го нема во девелопер поставки. 100 туториалс имам пробано но никој од нив ми помогнаа. Досега нејќам да трошам 400 денари на флаширање во сервис па ај ако не сам да се научам да инсталирам нов софтвер на телефон. Имам прашано и на реддит но еден коментар се добива во еден ден. Врска немам од ова, само што почнав завчера.
Команди што имам пробано:
adb reboot bootloader
fastboot flashing unlock (waiting for device)
fastboot oem unlock (waiting for device)
adb devices (го детектира телефонот)
fastboot devices (ништо не покажува)
(Извинете ако не е форумов за андроиди хаха)
 
5 јануари 2021
95
18
мислиш oem unlocking?
Мислењето е автоматски споено:

ќе пробам да ти помогнам
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,644
1,103
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
мислам дека за Samsung телефон ти треба онаа алатката Heimdall.


пс.
супер ќе беше во насловот да напишеше „Боотлоадерот не се отклучува - Samsung Galaxy a5 2015“ за да може лесно да се најде темата било кога после денес
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,745
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно