• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Boot проблем!

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Си играв нешто со Linux Live CD и ја сменив резолуцијата а со тоа ја сменив резолуцијата при boot. Е сега вака се работи за Backtrack3 сменив резолуција, ми отвори командна линија со што пишав некоја команда како xconf или уште нешто имаше и по грешка мислејќи дека правам нешто друго сум ја сменил резолуцијата при стартување на компјутерот. Што значи сето она при боот каде што ги покажува HDD-то DVD-RW го покажува на пола екран а компјутерот после тоа си работи најнормално.. pls help.. како да ја вратам старат резолуција а и појма неам која била на боот screen-от.


Не знаев каде да ја ставам темата па се одлучив тука , ако е на погрешно место слободно преместете ја..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
:isplashen::isplashen:

Ова не е можно! Де види подеси со копчињата на мониторот нешто, xconf автоматски го конфигурира X серверот за да може на која било резолуција да работи без ти да го менуваш

Или па мош muts ставил нешто во него и сега твојот биос е во негови раце:p
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Хехе okey едно време се нак*рчив си реков ми ја избришале темата , ама супер сте ја ставиле на вистинското место, средив работа со копчињата на мониторот му мавнав ресет и самиот се подеси си направи мониторов Auto Ajdust и сега е топ, фала многу Алекс си ме спасил.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.120
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно