• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Boot проблем!

• Ја почнал/а темата

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Си играв нешто со Linux Live CD и ја сменив резолуцијата а со тоа ја сменив резолуцијата при boot. Е сега вака се работи за Backtrack3 сменив резолуција, ми отвори командна линија со што пишав некоја команда како xconf или уште нешто имаше и по грешка мислејќи дека правам нешто друго сум ја сменил резолуцијата при стартување на компјутерот. Што значи сето она при боот каде што ги покажува HDD-то DVD-RW го покажува на пола екран а компјутерот после тоа си работи најнормално.. pls help.. како да ја вратам старат резолуција а и појма неам која била на боот screen-от.

Не знаев каде да ја ставам темата па се одлучив тука , ако е на погрешно место слободно преместете ја..

• Ја почнал/а темата

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Луѓе некој да се најдеше на форумовв ...plеееssss за ми помогне.

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
:isplashen::isplashen:

Ова не е можно! Де види подеси со копчињата на мониторот нешто, xconf автоматски го конфигурира X серверот за да може на која било резолуција да работи без ти да го менуваш

Или па мош muts ставил нешто во него и сега твојот биос е во негови раце:p

• Ја почнал/а темата

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Хехе okey едно време се нак*рчив си реков ми ја избришале темата , ама супер сте ја ставиле на вистинското место, средив работа со копчињата на мониторот му мавнав ресет и самиот се подеси си направи мониторов Auto Ajdust и сега е топ, фала многу Алекс си ме спасил.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,548
Мислења
823,089
Членови
28,059
Најнов член
Даниел2222
На врв Дно