• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Boot проблем

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Имам инсталирано Winsows Xp i ubuntu 8.04, се си беше во ред и си функционираше нормално.Денеска правевев нова партиција преку Partition Magic се си се направи нормално ама следното пуштанје на компијутерот не ми го дава изборот за убунту или виндолс односно се пушта само Xpito а боот што беше за убунтуто го нема.Инаку убунтуто ми беше инсталирано на посебна ext3 партиција. Влеогв преку Live CD то и таму си стојат сите партиции си ја има и партицијата од linuxot податоците внатре си стојат се си е нормално. Е сега ако знае некој нека ми пиши како да го решам проблемов.
поздрав и фала
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Значи дека бут лодерот ти се избришал.
Тоа можеш да го направиш преку линукс, само причејак го Алекс да ти каже како :D
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
zokipp, ова е барем лесно ... Бутирај во Ливе цд-то, и уклучи терминал. Пиши sudo grub

Ќе ти се отворе grub boot терминалот, сега треба да ја знаеш партицијата на која ти е инсталиран линуксот т.е. нејзината бројка, прва,втора етц..

Сега пишуваш, root (hd0,<бројот на партицијата каде е инсталиран линуксот>)

Пример: root(hd0,1) ако е инсталиран на втората партиција

и потоа пишуваш setup(hd0) и quit

Рестартирај и завршена работа
 

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Алекс вака сега....Пробав со командива што ми ги кажа ти и сега боот лодерот си се вчитува нормално ама кога ке изберам за да се стартува линуксот ми ја пишува следнава гресшка:
Eror 17 : Cannot mount selected partition а Xpeto си се стартува пак нормално. Дали е можно да ја имам згрешено бројот на партицијата каде што ми е инсталиран линуксот....незнаев како се гледа.Имам 3 партиции од виндолсот знаци C D E и на следната ми е инсталиран линуксот ама па како четврта ми кажуваше грешка и дури на root (hd0,8) фати. Ако знае некој нека ми пиши а јас во меѓу време ке барам на интернет.поздрав
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.368
211
Алекс вака сега....Пробав со командива што ми ги кажа ти и сега боот лодерот си се вчитува нормално ама кога ке изберам за да се стартува линуксот ми ја пишува следнава гресшка:
Eror 17 : Cannot mount selected partition а Xpeto си се стартува пак нормално. Дали е можно да ја имам згрешено бројот на партицијата каде што ми е инсталиран линуксот....незнаев како се гледа.Имам 3 партиции од виндолсот знаци C D E и на следната ми е инсталиран линуксот ама па како четврта ми кажуваше грешка и дури на root (hd0,8) фати. Ако знае некој нека ми пиши а јас во меѓу време ке барам на интернет.поздрав
И јас го имав овој проблем... Мислам дека GRUB bootloader-от ти е избришан од MBR. Е сеа не знам како да го поправиш, за тоа ке треба пак Алекс да ти каже.
 
17 февруари 2008
193
2
А имаш и "swap" партиција.Taa треба да ја имаш кога ке го инсталираш.Мислам дека така беше.Ако не е нека ме поправат
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Значи прво треба да се научиш убаво да ги пишуваш копмјутерските термини:

- треба да е компјутерот
- треба да е Windows или на мак. често се изговара Виндоус
- треба да е XP-то

а второ како атачмент ти ја ставив инсталацијата на GRUB Boot Loader - значи треба да ја инсталираш преку Windows-от (има и други, но бидејќи ти работи Windows-от користи ја оваа) доколку и ова не ти помага тогаш користи помош од Лугола.
Поздрав
 

Атачменти

  • grubinstall-1.01.zip
    78,6 KB · Прегледи: 13

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Значи прво треба да се научиш убаво да ги пишуваш копмјутерските термини:

- треба да е компјутерот
- треба да е Windows или на мак. често се изговара Виндоус
- треба да е XP-то

а второ како атачмент ти ја ставив инсталацијата на GRUB Boot Loader - значи треба да ја инсталираш преку Windows-от (има и други, но бидејќи ти работи Windows-от користи ја оваа) доколку и ова не ти помага тогаш користи помош од Лугола.
Поздрав

Батка сигурно си бил и ти во мака како мене а ако не си бил не ти пожелувам ни да бидиш. Во прашање ми беа премногу битни податоци не знаев дали ќе успеам да го средам проблемот или ке треба да му мавам формат. Па во сета оваа паника не можев да препроверувам што сум напишал и дали сум направил некоја печатна грешка. Сепак извинување до сите за моите початни грешки.
А инаку проблемот го решив со бришење на партицијата што ја направив пред да ми се јави проблемот и со употреба на командите што ми ги пиша Aleks. Сигурно имало некое пореметување на партициите кога сум ја направил новата партиција.
Поздрав и фала до сите !!!!!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Кога си ја направил новата партиција, бројките на партициите сигурно се помешале (ова е многу често !). И сега, тој боот лоадер пробува да го бутира линуксот од париција со бројка на која реално нема линукс инсталирано и неможе да ја монтира и ја јавува таа грешка.

Поздрав zokipp.

stefan_sonce, сакам нешто да те прашам, во врска тоа “користи помош од лугола“. Мислеш дека на форумов нема доволно кфалификувани Линукс луѓе за да помагаат ? Многу ме нервира вака некој кога кажува користи помош од друго место. Исто како јас кога одев на заболекар за протеза, бев кај еден специјалист во штип и тој ми вика, ќе ти ги препорачам тие и тие доктори од велес. Тоа ли е услуга ?

zokipp, hda0,8 значи партицијата на Линуксот преминала во таа бројка заради новокреираната партиција... Значи, да видеме прво како е партициски организиран еден хард диск, значи може да постојат само 4 главни (Primary) партиции, ако сакаме повеќе париции, праиме VOlume и внатре во него праиме колку сакаме партиции, значи ова волуме е екстендирана партиција, а во него сместуваме логички партиции. Еве еден пример, имаме 3 главни партиции, hda1, hda2, hda3. Hda4 ни е екстендираната партиција, значи првата партиција која ќе се наоѓа во неа ќе ја има бројката hda5.

Се надевам понатаму ќе е јасно. Ако има пак проблеми пишете
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
јас тоа го реков бидејќи тие ми ја препорачаа инсталацијата од GRUB за Windows кога имав сличен проблем. Значи доколку не знај точно да се снајди да ги праша нив бидејќи има малку поразличен проблем. Но не е работата дека лугола се само квалификувани а на форумот нема, туку како што кажав погоре тие ми го посочија тоа кога и јас бев во мака и затоа ги напишав нив.Доколку тогаш бев член на овај форум ќе побарав одтука помош, но тогаш не бев сеуште член. На овај форум има многу квалификувани за линукс, можеби пoвеќе дури и од лугола.
Поздрав до сите.
 

zokipp

Intern
24 јули 2008
146
4
Изгледа сум голем баксус. Сега нешто се поремети swap партицијата. Морам мануелно да ја пуштам преку Prtition Editor на секое пуштање на системот а досега си работело нормално.
Решение ќе се најде или ?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Во линукс-от , во терминал пиши :

sudo fdisk -l

после :

sudo cat /etc/fstab

и постирај ги и двете тука

stefan_sonce, оки поки:)
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Gledam ovde boot problemi se raspravaat,pa da se prijavam nazhalost :(

Jas imam obraten problem. Go instalirav Ubuntuto,odese super. Si ja setirav mrezata, no koga sakav da se vratam na XPto nemav dual boot. Okey,gledam imase GRUB loader (ne se razbiram,nov sum so linuxot) pa mavnav ESC ,i gledam, 3 vida na butiranje na ubuntuto,nikade go nema XPto...

Pobarav na internet,najdov eden tutorial na internet ,go napraviv ova. Vo GRUB go imase XPto kako opcija,no mi dava greska, nemoze da go najde nekoj file, i mi veli Ctrl+Alt+Delete...

Pomos nekoja kako da si go vratam bootot na XPto (inaku kje moram format pa se odnovo:S)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
pishenzi :

sudo fdisk -l

I pastiraj go rezultatot ovde i kje ti kazam shto da pishesh t.e. da dodadesh vo /boot/grub/menu.lst

PS: Imash 2 hard diskovi ?
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Da imam 2 hard diskovi
Disk /dev/sda: 30.7 GB, 30750031872 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 3738 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x82940406

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 3607 28973196 83 Linux
/dev/sda2 3608 3738 1052257+ 82 Linux swap / Solaris

Disk /dev/sdb: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x2f0bb4d7

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sdb1 * 1 9728 78140128+ 7 HPFS/NTFS

Povelele
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Е ај кога веќе почнавте со Boot да прашам и јас.
Имам два хард диска, едниот е SATA 80GB, и на него си имам Windows а имам и еден експериментален што го собрав ATA 3GB, и на него си ставив линукс. Е сега прашањево ми е дали може да ми бидат и двата приклучени и да си одберам кој оперативен систем да се подигне, проблемот е што ако го приклучам тој од 3GB веднаш си бутира на линукс.
@Aleks чекам од тебе упатства. :D:D:D:D
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Алекс само да ти кажам ја не сум дупка во линукс туку кратер, ај сеа малце подетално објасни како треба да се направи тоа, преку Live CD или може со подигнат линукс, ја пробав со подигнат линкус и некако не иде работата ми пишуваше нешто дека немам доволно пермисии. А ако те мрзи да објаснуваш еве го фајлот, ти среди и прати ми го назад.
П.С. Зошто Windows ми го пријавува другиот хард ама не и неговата содржина, т.е. воопшто го нема во My Computer.
 

Атачменти

  • menu.zip
    1,7 KB · Прегледи: 1

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Eve go http://vmetni.com/lq7z1y-560

Kje otvoresh terminal i kje pishesh "sudo gedit /boot/grub/menu.lst" kje si go pishesh password-ot i kje go izbrishesh toa staroto i pastiraj go novoto.


Ne gi gleda particiite oti windowsot nema nikakva podrshka za drug file system osven za negovite i zatoa ne go pokazuva vo My Computer
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.196
2.008
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Aleks WTF е (sd1,0) ?

Grub пристапува до хардискот преку BIOS и нема врска дали е IDE или SATA или SCSI дискот... сите ги гледа како hd0 hd1 hd2... итн според редоследот од BIOS-от
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Znam deka taka gi gleda, prv pat i mene mi beshe mnogu cudno, no kaj eden drugar koj ima AMD kompjuter so 2 SATA hard diskovi samo na toj nachin se ukluchuva neshto ...

Hm... mosh i jas sum greshka ... We are all humans.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Ај ја утре ќе пробам, како што ми кажа Алекс па ќе ви кажам шо сум напраел.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.812
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно