Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Boot Loader Editing ?

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Kako da go editiram boot loaderot ? na primer sakam default OS da mi bide Windows XP, a pod nego da bide Ubuntu 7.04, Mislam deka boot loaderot e Lilo, bidejki prethodno imav openSuse 10.2 so GRUB 1.5, a imam citano deka postojat dva boot loadera, GRUB i LILO.

Inaku boot loaderot izgleda kako konzola vo DOS, a ima nekakva opcija za editiranje, ama nisto ne razbiram i strav mi e da ne nesto poremetam i da treba odnovo da gi instaliram i dvata operativni sistemi
 

Object

Intern
18 септември 2007
75
0
boot loaderot се едитира преку linux-от преку администационата панела. Незнам не користам Ubuntu, користам Open Suse а таму се мести преку Yast (што е администрациона за Suse).
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Да знам за во Suse, ама таму е GRUB, а ова не ми изгледа дека е GRUB, па затоа прашувам
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
Ок, можеш да ми кажеш како, само плс биди дескриптивен :D

А инаку, никој не знае како да го конфигурирам овој boot loader ?
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
хмм, го барав тоа фајлче, и интересно... нема ништо што асоцира на Лило... па се мислам,, постои ли некој друг boot loader ?

Дали ако го инсталирам GRUB, ќе има некаков конфликт со постоечкиот boot loader ?
 
D

DimitarMK

Гостин
не може :)... прво се активира партицијата на линукс мислам дека.. јас не можев да го наместам вин. икспе прво ама сеа избришав вин и не се замарам :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
editiraj go : /boot/grub/menu.lst .. ako go nema toj fajl znaci imas LILO .. ama ne veruvam.. oti defaul instalacijata na ubuntu instalira GRUB i avtomatski go konfigurira za prv da e ubuntuto... samo smeni gi liniite (prefrli gi) i windowsot ke ti e prv OS i mora da go oznaces dafault .. imas objasnuvanje vo fajlot so i kako treba da napraves ..

pozz
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Еве кај мене како е /boot/grub/menu.lst

Болдираните ти се најбитни. Во менито, под 1 е Убунту, под 2 е рикавери модот на Убунту, како 3 се води Ubuntu, memtest86+ и под 4 ти е Windows-ot. Значи, намести default 4 (ако имаш само Убунту и Виндовс) и тајмаутот и немаш гајле.

# menu.lst - See: grub(8), info grub, update-grub(8)
# grub-install(8), grub-floppy(8),
# grub-md5-crypt, /usr/share/doc/grub
# and /usr/share/doc/grub-doc/.

## default num
# Set the default entry to the entry number NUM. Numbering starts from 0, and
# the entry number 0 is the default if the command is not used.
#
# You can specify 'saved' instead of a number. In this case, the default entry
# is the entry saved with the command 'savedefault'.
# WARNING: If you are using dmraid do not change this entry to 'saved' or your
# array will desync and will not let you boot your system.
default 4

## timeout sec
# Set a timeout, in SEC seconds, before automatically booting the default entry
# (normally the first entry defined).
timeout 15

## hiddenmenu
# Hides the menu by default (press ESC to see the menu)
#hiddenmenu

# Pretty colours
#color cyan/blue white/blue

## password ['--md5'] passwd
# If used in the first section of a menu file, disable all interactive editing
# control (menu entry editor and command-line) and entries protected by the
# command 'lock'
# e.g. password topsecret
# password --md5 $1//
# password topsecret

#
# examples
#
# title Windows 95/98/NT/2000
# root (hd0,0)
# makeactive
# chainloader +1
#
# title Linux
# root (hd0,1)
# kernel /vmlinuz root=/dev/hda2 ro
#

#
# Put static boot stanzas before and/or after AUTOMAGIC KERNEL LIST

### BEGIN AUTOMAGIC KERNELS LIST
## lines between the AUTOMAGIC KERNELS LIST markers will be modified
## by the debian update-grub script except for the default options below

## DO NOT UNCOMMENT THEM, Just edit them to your needs

## ## Start Default Options ##
## default kernel options
## default kernel options for automagic boot options
## If you want special options for specific kernels use kopt_x_y_z
## where x.y.z is kernel version. Minor versions can be omitted.
## e.g. kopt=root=/dev/hda1 ro
## kopt_2_6_8=root=/dev/hdc1 ro
## kopt_2_6_8_2_686=root=/dev/hdc2 ro
# kopt=root=UUID=851726c8-d92c-436c-8265-0303ac84ad12 ro

## Setup crashdump menu entries
## e.g. crashdump=1
# crashdump=0

## default grub root device
## e.g. groot=(hd0,0)
# groot=(hd0,7)

## should update-grub create alternative automagic boot options
## e.g. alternative=true
## alternative=false
# alternative=true

## should update-grub lock alternative automagic boot options
## e.g. lockalternative=true
## lockalternative=false
# lockalternative=false

## additional options to use with the default boot option, but not with the
## alternatives
## e.g. defoptions=vga=791 resume=/dev/hda5
# defoptions=quiet splash

## should update-grub lock old automagic boot options
## e.g. lockold=false
## lockold=true
# lockold=false

## Xen hypervisor options to use with the default Xen boot option
# xenhopt=

## Xen Linux kernel options to use with the default Xen boot option
# xenkopt=console=tty0

## altoption boot targets option
## multiple altoptions lines are allowed
## e.g. altoptions=(extra menu suffix) extra boot options
## altoptions=(recovery) single
# altoptions=(recovery mode) single

## controls how many kernels should be put into the menu.lst
## only counts the first occurence of a kernel, not the
## alternative kernel options
## e.g. howmany=all
## howmany=7
# howmany=all

## should update-grub create memtest86 boot option
## e.g. memtest86=true
## memtest86=false
# memtest86=true

## should update-grub adjust the value of the default booted system
## can be true or false
# updatedefaultentry=false

## ## End Default Options ##

title Ubuntu, kernel 2.6.20-15-generic
root (hd0,7)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.20-15-generic root=UUID=851726c8-d92c-436c-8265-0303ac84ad12 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.20-15-generic
quiet
savedefault

title Ubuntu, kernel 2.6.20-15-generic (recovery mode)
root (hd0,7)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.20-15-generic root=UUID=851726c8-d92c-436c-8265-0303ac84ad12 ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.20-15-generic

title Ubuntu, memtest86+
root (hd0,7)
kernel /boot/memtest86+.bin
quiet

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title Other operating systems:
root


# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/hda1
title Microsoft Windows XP Professional
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Еве ти информација за конфигурирање на LILO: http://www.control-escape.com/linux/lilo-cfg.html

Овде имаш пофино и поопширно објаснето дури и со screenshots:
За LILO: http://users.bigpond.net.au/hermanzone/p4.html
За GRUB: http://users.bigpond.net.au/hermanzone/p15.htm


Околу инсталацијата на GRUB, имаш на линкот погоре --^ A најверојатно е и објаснето на официјалната страница на GRUB http://www.gnu.org/software/grub/grub.html
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
735
25
/boot/grub/main.lst

не можам да го едитирам main.lst
не мози да се прај save
кажете ми што да правам
иначе го променав текстот ама нејки save да се напрај
иначе го наместив windows да се стартова прв
со копи пасте се го средив само што нејки да се прај save
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
не можам да го едитирам main.lst
не мози да се прај save
кажете ми што да правам
иначе го променав текстот ама нејки save да се напрај
иначе го наместив windows да се стартова прв
со копи пасте се го средив само што нејки да се прај save

Vidi dali si logiran kako root, u sluchaj da ne si logiraj se. Vo sluchaj da si i povtorno nekje dodaj write permisii na fajlot.
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
735
25
boot loader

како то да се логирам како root
мозеби е малце смесно
јас си се логирам со свој user и password
 

DF-1

Intern
13 септември 2007
98
2
:D Ако имаш Ubuntu, отвори терминал, и во него напиши го следново:

sudo gedit menu.lst

Се разбира треба да бидеш во директориумот каде се наоѓа menu.lst.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.096
Мислења
974.499
Членови
35.404
Најнов член
altin
На врв Дно