• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

BOOT from CD Проблем

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Зошто кога сакам за бутирам од cd ми се рестартира компјутерот?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
А иначе дали е во ред со стариот оперативен систем?
Последен пат вакво нешто кога ми се случи испадна дека е рикната матичната плоча. Иначе компјутерот несакаше да се стартова, цело време се ресетираше.
Друг проблем може да биде рамот. Ако имаш рам во повеќе слота пробај со елиминација, односно истави еден па пробај да бутираш, или ако имаш на располагање стави друг рам за проба.
После мислам дека може да биде и хард дискот, графичката, напојувањето и слично.
Обично овие проблеми се решаваат по пат на елиминација. Со промена на хардверските делови доколку си во можност.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Се е во ред со стариот оперативен систем... се бутира, али коа сакам да бутирам од цеде се рестартира компјутерот...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
ЦД то ти е оштетено изгребано и сл
земи си друго цд и пробај со тоа
доколку пак ти се рестартира
хардверски проблем е
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Во кој дел од "бутирањето" ти се ресетира компјутерот?

Одма кога ќе почне со вчитување на цедето, или во некоја понатамошна фаза?

Најверојатно е како што рече @MetalGear, пробај со друго цеде.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Најверојатно е како што рече @MetalGear, пробај со друго цеде.
Офф топик:
Братче, не употребувај @ во контекст на веќе започната реченица..
@ се користи кога му се обраќаш на некој директно, во случајот испаѓа дека му се обраќаш на MetalGear :))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Во кој дел од "бутирањето" ти се ресетира компјутерот?

Одма кога ќе почне со вчитување на цедето, или во некоја понатамошна фаза?

Најверојатно е како што рече @MetalGear, пробај со друго цеде.
Веднаш кога излегува она Press any key to boot from cd, притискам any key и се рестартира, а го пробав на друг компјутер работи цедето, не дека е не оштетено, ова цеде го користам само да бутира и после одма му ставам друго цеде и продолжува сетапот...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
Офф топик:
Братче, не употребувај @ во контекст на веќе започната реченица..
@ се користи кога му се обраќаш на некој директно, во случајот испаѓа дека му се обраќаш на MetalGear :))
:LOL::LOL::LOL:

друже види си ги ондак сетинзите на BIOS стави ги на default па пробај пак
нешто хардверски проблем е :)
 
23 јули 2007
338
8
Јас имав сличен проблем и излезе дека е рикната матичната плоча, ама за секој случај пробај да ставиш постар оперативен систем да видиш што ќе се случи
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
:LOL::LOL::LOL:

друже види си ги ондак сетинзите на BIOS стави ги на default па пробај пак
нешто хардверски проблем е :)
Да и тоа направив али несака... таман кога треба да подигне од цедето се рестартира, ќе пробам вечерва со уште едно друго цеде ако несака, еким...

@MIDNIGHT WALKER
Исто и со 98-ца пробав али исто...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Гаранција има компјутеров, земан е од МТ Нет со се адсл, да не имаат они некоја финта, да не е заштитен нешто или стаф
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Во тој случај можно е да е чепкан, да не речам сигурно..Тогаш мој совет е следниот: УСБ цд читач и со него бутирај...прво исклучи го читачот веќе што е вграден па после бутирај со УСБ цд читач

А јас да бев на твое место би ја поништил гаранцијата односно би го отворил компјутерот..и би ставил нов читач.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
До цедето било... бидна :)
фала ви на сите

Locked.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,047
Мислења
860,888
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно