1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

BoomTV vs MAX TV

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од dejan_str, 10 Март 2013.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Тамам си зедов 107сантими LCD IPS TV и прекрасна е сликата кога гледам преку УСБ,ЦД но моментално сум на кабловска тел Infel охрид ,ги најдов дигиталните канали но сликата на повекето не им е за машала,јес да е дигитално но се во слаба резолуција и нема некој природни бои,бледи бои и не тека оштра слика.Е сега не дадов 30к за да гледам вака,па дај кажетеми што Тел даставам,бом ТВ ,макс тв или нешто трето.Која е најдобрата.
  Благодарам
   
 2. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,414
  597
  3 Мај 2010
  Машко
  MaxTV е најдобра но и поскапа варијанта од BoomTV. Реално. :)
   
 3. Shutter

  Shutter
  Gaining Experience

  349
  120
  29 Декември 2010
  Машко
  Студент
  Корисник сум на BoomTV, така да мојот глас оди за MAX TV.
   
  Necromancer, dejan_str и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,259
  24,691
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  This
   
 5. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,439
  825
  1 Април 2012
  Машко
 6. architect

  architect
  Unstoppable

  1,910
  2,250
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
 7. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Корисник сум на 3 Бума и мојот глас оди за Макс но затоа и повисока цена се плаќа.
   
 8. smole

  smole
  Unstoppable

  2,922
  3,273
  18 Април 2007
  Корисник сум на сателитска и гласот оди за неа. Доколку можеш да ја проголташ иницијалната инвестиција од 400тини евра, ова е најдобрата опција со највеќе канали и најдобра слика.

  Ако не Макс ТВ.
   
  На Necromancer и gsarievski им се допаѓа ова.
 9. Ljupco94

  Ljupco94
  Gaining Experience

  130
  75
  4 Февруари 2012
  Машко
 10. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  OK,ke си одам на Max TV,греота е да имам лоша слика а сум платил 30к за TV.Највероватно Start пакетот ке го земам пошто ми треба и интернет добар
  Фала ви на сите
   
 11. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,148
  700
  8 Мај 2010
  Машко
  Дури и локалниов кабелски оператор кој е во мојот град има подобри и почисти дигитални програми од пријателов кој живи блиску до мене и кој има BoomTV. Плус ги имам HBO и HBO Comedy и сите музички програми кои сигурен сум дека ги емитува нелегално :D
  Добар избор направи со тоа што ќе користиш MaxTV!
   
 12. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,734
  4,478
  8 Април 2011
  Машко
  Нема во охрид саглам кабловска телевизија како cable tel и слично,и сум принуден да ставам МАКС ТВ.иако мразам обврзување али тоа е тоа
   
 13. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,503
  3,408
  11 Декември 2008
  Машко
  MaxTV, плус има и некои HD канали.
   
 14. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,685
  1,130
  16 Јуни 2010
  Машко
  Мое мислење. Имено јас одам кај другар ми што има боље тв од мојот (неговиот е Самсунг, а мојот е Беко). И тој има MAX TV. И викам ај пушти Македонска Телевизија HD(баш беа вестите, што барем од студио се увек во HD) и кога глеам сликата канта е. После ај викам пушти оние обични SD. И ми пушта Discovery,National Geographic, Kanal 5. Абе ѓубре е сликата, малку е подобро од Бумот. Јас ја имам дигиталната на Близу. Дефинитивно е боље од Максот. Сеа за сликата според мене, а за останите функции да максот е боље, има хард-диск. работи преку интернет, изнајмуваш филмови се тоа е кул. Ама пошто работи преку интернет(IPTV) сликата губи на квалитет поради големата компресија. Негде читав дека обичен SD канал зима 2,3 мегабити, а HD канал околу 10. Кај Близу, барем нема таков проблем пошто не иде преку нет, тие се DVB-C, има компресија-ама помала е. А и има многу канали, кога ги бројав излегоа околу 140 со сите пакети. Башка што има милијарда преводи на оние документарни и филмските канали(само нема македонски, ама има српски, хрватски-се разбира). И има највеќе HD канали-8. Е сеа какви се, такви се ама повише се од максот. А башка што го ставија SK Prime пред оне и телеком, тоа плус барем за оние што пратат спорт. Кај максот ужасно ме нервира што на ArenaSport ги даваат само утакмиците од Лига на Шампиони и Лига на Европа а останата дел од програмата не ја даваат.
  Е сега пошто кај тебе нема Blizoo, стави си го максот итекако е подобар од Бумот. Бумот пак исто така трпи на квалитетот на сликата, поради трите мултиплекса па на нив имаат набутано 15 канали, иако треба по правило по 10 треба да има. А за HD, бумот нема шанси бидејќи ако стават 1 канал HD, треба 10 да тргнат SD. А плус приемникот е канта и не подржува HD, мења од еден на друг канал 2,3 секунди и спор е како желка.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 15. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  286
  106
  15 Јули 2008
  Само некој хд сателитски ресивер (150 - 450eur) + добар шеринг(100e) = тоа што сакаш да го имаш.
  Се друго ти е послабо. (планетарна разлика во поглед на квалитет на слика, понуда на канали и се друго )
   
  На DJAMBAZ и smole им се допаѓа ова.
 16. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,439
  825
  1 Април 2012
  Машко
  од македонските хд канали најголема разлика се приметува на канал 5 и алфа. На мтв и сител е правено нешто вештачко.... Барем од око така се приметува.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 17. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,833
  1,365
  10 Август 2010
  Машко
  +1
   
 18. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  660
  24 oктомври 2011
  Машко
  boomtv 2 godini. no mislam deka max e podobro. No najdobra investicija ti e Digitalen HD satelitski reciever so site stvari :)
   
 19. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Не толку ради сликата, али го серам Boom ради избор на канали.
  Значи буквално ништо нема за гледање.
   
  На Ljupco94 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. gsarievski

  gsarievski
  Баниран/a

  105
  18
  13 ноември 2010
  мој предлог сателитска->Мах Тv-->или остани на обична антена...Овие од оне несакам ни да ги споменам...
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  865
  891
  24 Февруари 2008
  Корисник сум на MaxTV, преку оптичка линија. Досега нити сецкало ни на HD, ни на 2 телевизори пуштено во исто време.
  Има скоро преводи на сите странски канали, добра опција е ТВ Архивата, штета што се само македонските програми.

  Не им е сјајен изборот на канали кои доаѓаат со основниот пакет, има ептен глупи програми (кои ги има и на сите други - BoomTV, кабловски оператори).

  Но сепак, единствени програми кои ги гледам се National Geographic и програмите на Discovery, а телевизор уклучувам само пред спиење.
   
 22. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,439
  825
  1 Април 2012
  Машко
  Богами јас немам оптика ама секогаш имам 2 телевизори + интернет на кој 24/7 се гледаат лајвстримови и видеа во хд и до сега ми нема сецкано. Најслабиот пакет го иам
   
 23. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,828
  4,367
  20 Февруари 2011
  Машко
  Boom'shit'TV

  Max +1
   
 24. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  961
  243
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
 25. krema

  krema
  Professor

  8,830
  8,577
  24 Јуни 2009
  Машко
  MaxTV - поскапо и поквалитетно +1
   

Сподели

Вчитување...