1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

BoomTV vs MAX TV

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од dejan_str, 10 Март 2013.

1. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,734
    4,478
    8 Април 2011
    Машко
    Тамам си зедов 107сантими LCD IPS TV и прекрасна е сликата кога гледам преку УСБ,ЦД но моментално сум на кабловска тел Infel охрид ,ги најдов дигиталните канали но сликата на повекето не им е за машала,јес да е дигитално но се во слаба резолуција и нема некој природни бои,бледи бои и не тека оштра слика.Е сега не дадов 30к за да гледам вака,па дај кажетеми што Тел даставам,бом ТВ ,макс тв или нешто трето.Која е најдобрата.
    Благодарам

2. stefan_v

stefan_v
    On your way to fame

1,414
    597
    3 Мај 2010
    Машко
    MaxTV е најдобра но и поскапа варијанта од BoomTV. Реално. :)

3. Shutter

Shutter
    Gaining Experience

349
    120
    29 Декември 2010
    Машко
    Студент
    Корисник сум на BoomTV, така да мојот глас оди за MAX TV.

Necromancer, dejan_str и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  4. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,259
    24,691
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    This

5. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,439
    825
    1 Април 2012
    Машко
  6. architect

architect
    Unstoppable

1,910
    2,250
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
  7. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Корисник сум на 3 Бума и мојот глас оди за Макс но затоа и повисока цена се плаќа.

8. smole

smole
    Unstoppable

2,922
    3,273
    18 Април 2007
    Корисник сум на сателитска и гласот оди за неа. Доколку можеш да ја проголташ иницијалната инвестиција од 400тини евра, ова е најдобрата опција со највеќе канали и најдобра слика.

Ако не Макс ТВ.

На Necromancer и gsarievski им се допаѓа ова.
  9. Ljupco94

Ljupco94
    Gaining Experience

130
    75
    4 Февруари 2012
    Машко
  10. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,734
    4,478
    8 Април 2011
    Машко
    OK,ke си одам на Max TV,греота е да имам лоша слика а сум платил 30к за TV.Највероватно Start пакетот ке го земам пошто ми треба и интернет добар
    Фала ви на сите

11. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,148
    700
    8 Мај 2010
    Машко
    Дури и локалниов кабелски оператор кој е во мојот град има подобри и почисти дигитални програми од пријателов кој живи блиску до мене и кој има BoomTV. Плус ги имам HBO и HBO Comedy и сите музички програми кои сигурен сум дека ги емитува нелегално :D
    Добар избор направи со тоа што ќе користиш MaxTV!

12. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,734
    4,478
    8 Април 2011
    Машко
    Нема во охрид саглам кабловска телевизија како cable tel и слично,и сум принуден да ставам МАКС ТВ.иако мразам обврзување али тоа е тоа

13. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,503
    3,408
    11 Декември 2008
    Машко
    MaxTV, плус има и некои HD канали.

14. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,685
    1,130
    16 Јуни 2010
    Машко
    Мое мислење. Имено јас одам кај другар ми што има боље тв од мојот (неговиот е Самсунг, а мојот е Беко). И тој има MAX TV. И викам ај пушти Македонска Телевизија HD(баш беа вестите, што барем од студио се увек во HD) и кога глеам сликата канта е. После ај викам пушти оние обични SD. И ми пушта Discovery,National Geographic, Kanal 5. Абе ѓубре е сликата, малку е подобро од Бумот. Јас ја имам дигиталната на Близу. Дефинитивно е боље од Максот. Сеа за сликата според мене, а за останите функции да максот е боље, има хард-диск. работи преку интернет, изнајмуваш филмови се тоа е кул. Ама пошто работи преку интернет(IPTV) сликата губи на квалитет поради големата компресија. Негде читав дека обичен SD канал зима 2,3 мегабити, а HD канал околу 10. Кај Близу, барем нема таков проблем пошто не иде преку нет, тие се DVB-C, има компресија-ама помала е. А и има многу канали, кога ги бројав излегоа околу 140 со сите пакети. Башка што има милијарда преводи на оние документарни и филмските канали(само нема македонски, ама има српски, хрватски-се разбира). И има највеќе HD канали-8. Е сеа какви се, такви се ама повише се од максот. А башка што го ставија SK Prime пред оне и телеком, тоа плус барем за оние што пратат спорт. Кај максот ужасно ме нервира што на ArenaSport ги даваат само утакмиците од Лига на Шампиони и Лига на Европа а останата дел од програмата не ја даваат.
    Е сега пошто кај тебе нема Blizoo, стави си го максот итекако е подобар од Бумот. Бумот пак исто така трпи на квалитетот на сликата, поради трите мултиплекса па на нив имаат набутано 15 канали, иако треба по правило по 10 треба да има. А за HD, бумот нема шанси бидејќи ако стават 1 канал HD, треба 10 да тргнат SD. А плус приемникот е канта и не подржува HD, мења од еден на друг канал 2,3 секунди и спор е како желка.

На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
  15. vlatko175

vlatko175
    Gaining Experience

286
    106
    15 Јули 2008
    Само некој хд сателитски ресивер (150 - 450eur) + добар шеринг(100e) = тоа што сакаш да го имаш.
    Се друго ти е послабо. (планетарна разлика во поглед на квалитет на слика, понуда на канали и се друго )

На DJAMBAZ и smole им се допаѓа ова.
  16. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,439
    825
    1 Април 2012
    Машко
    од македонските хд канали најголема разлика се приметува на канал 5 и алфа. На мтв и сител е правено нешто вештачко.... Барем од око така се приметува.

На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
  17. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,833
    1,365
    10 Август 2010
    Машко
    +1

18. Bozter

Bozter
    Баниран/a

1,399
    660
    24 oктомври 2011
    Машко
    boomtv 2 godini. no mislam deka max e podobro. No najdobra investicija ti e Digitalen HD satelitski reciever so site stvari :)

19. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    Не толку ради сликата, али го серам Boom ради избор на канали.
    Значи буквално ништо нема за гледање.

На Ljupco94 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. gsarievski

gsarievski
    Баниран/a

105
    18
    13 ноември 2010
    мој предлог сателитска->Мах Тv-->или остани на обична антена...Овие од оне несакам ни да ги споменам...

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

865
    891
    24 Февруари 2008
    Корисник сум на MaxTV, преку оптичка линија. Досега нити сецкало ни на HD, ни на 2 телевизори пуштено во исто време.
    Има скоро преводи на сите странски канали, добра опција е ТВ Архивата, штета што се само македонските програми.

Не им е сјајен изборот на канали кои доаѓаат со основниот пакет, има ептен глупи програми (кои ги има и на сите други - BoomTV, кабловски оператори).

Но сепак, единствени програми кои ги гледам се National Geographic и програмите на Discovery, а телевизор уклучувам само пред спиење.

22. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,439
    825
    1 Април 2012
    Машко
    Богами јас немам оптика ама секогаш имам 2 телевизори + интернет на кој 24/7 се гледаат лајвстримови и видеа во хд и до сега ми нема сецкано. Најслабиот пакет го иам

23. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,828
    4,367
    20 Февруари 2011
    Машко
    Boom'shit'TV

Max +1

24. petre.dimov

petre.dimov
    Gaining Experience