• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

"Boom arm" race za mikrofon kaj nas so profatlivi ceni?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

thexfiles125

Intern
29 април 2013
33
10
Zdravo, znae nekoj kade da baram vo Skopje boom arm za mikrofon? Gledam vo artist, galerija itn ima nekoi ama po specijalizirani za nad 2000 denari, na internet gi ima mnogu i za 10-15$ na amazon/aliexpress itn ama podobro bi mi bilo vaka da go zemam, ako nekoj moze da pomogne bi bil blagodaren!
 

Boco1987

Gaining Experience
25 март 2017
155
115
Скопје
Имаш во ZEC најефтината е мислам 1800 денари.
Zdravo, znae nekoj kade da baram vo Skopje boom arm za mikrofon? Gledam vo artist, galerija itn ima nekoi ama po specijalizirani za nad 2000 denari, na internet gi ima mnogu i za 10-15$ na amazon/aliexpress itn ama podobro bi mi bilo vaka da go zemam, ako nekoj moze da pomogne bi bil blagodaren!
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
442
388
Радовиш
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
да пробаш со столна ламба?


105298082_881383935606479_8167219727607874450_n.jpg
 

Dimitar535

Intern
16 јули 2016
46
37
Дома
Dimitar535's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600, Deepcool
Motherboard
Gigabyte b450 aorus elite
Storage
Seagate 2TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
16GB
Video card
GTX 970 G1
Case
Genesis Irid 300
Audio
Traktor Audio 10
Monitor
Dell S2719DGF
OS
Win 10
Како што ти кажа @stefan_off, најевтина варијанта е да си земеш столна ламба од пластичарска (околу 500 денари се) и да ја преправиш. Проблем можеби ќе биде само ако немаш веќе штипка за микрофонот.
 

Атачменти

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
236
153
Skopje
Zdravo, znae nekoj kade da baram vo Skopje boom arm za mikrofon? Gledam vo artist, galerija itn ima nekoi ama po specijalizirani za nad 2000 denari, na internet gi ima mnogu i za 10-15$ na amazon/aliexpress itn ama podobro bi mi bilo vaka da go zemam, ako nekoj moze da pomogne bi bil blagodaren!
Подобро земи си од artist, galerija каде што ке можеш да ги видиш и што квалитет се и се, отколку да се надеваш на квалитетен производ на невидено плус царина и поштарина.
 

GreenVlach

Intern
11 мај 2020
53
23
Подобро земи си од artist, galerija каде што ке можеш да ги видиш и што квалитет се и се, отколку да се надеваш на квалитетен производ на невидено плус царина и поштарина.
абе да тоа е најдобро ама кога си на балакан увек има поевтина варијанта која би ја имала истат функционалнот.
Конктретно за овој случај може да проба доколку има столна ламба ако му врши работа да си земе по пластичарска како што рекоа горе
BTW доколку немаш купено микрофон побарај има некои модели на микрофони што идат заедно со се сталакот имаш во Анхоч и Нептун знам сум видел за околу 2000-3000 денари
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,392
2,233
ИСКРЕНО, не гледам дека имам иста функционалност cheap boom arm со евтин shock mount во споредба со прописно изработен. Но нејсе, да не одолговлекуваме.

Обичните сталаци не се толку тешки, а евтините shock mounts всушност и како украси се.

Јас би ти дал предлог да идеш на оваа опција:

Со тоа што, наместо да нарачуваш од Томан дирекнто, има луѓе што ти ги носат нарачките. Ова ти е луд бест бај, одличен е микрофонот и доста океј е boom arm-от. :)
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
150
54
ИСКРЕНО, не гледам дека имам иста функционалност cheap boom arm со евтин shock mount во споредба со прописно изработен. Но нејсе, да не одолговлекуваме.

Обичните сталаци не се толку тешки, а евтините shock mounts всушност и како украси се.

Јас би ти дал предлог да идеш на оваа опција:

Со тоа што, наместо да нарачуваш од Томан дирекнто, има луѓе што ти ги носат нарачките. Ова ти е луд бест бај, одличен е микрофонот и доста океј е boom arm-от. :)
Има некоја група по социјални мрежи за ова? Или ако имаш контакт од некој пиши ми во пп :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

thexfiles125

Intern
29 април 2013
33
10
абе да тоа е најдобро ама кога си на балакан увек има поевтина варијанта која би ја имала истат функционалнот.
Конктретно за овој случај може да проба доколку има столна ламба ако му врши работа да си земе по пластичарска како што рекоа горе
BTW доколку немаш купено микрофон побарај има некои модели на микрофони што идат заедно со се сталакот имаш во Анхоч и Нептун знам сум видел за околу 2000-3000 денари
Ah imam veke mikrofon, imam sfera pro od anhoch i isto blue snowball ice, sakav da gi stavam na boom arm deka edinstven problem so ovie e sto ako se odma nad tastatura mnogu zvuk od toa pribiraat.

ИСКРЕНО, не гледам дека имам иста функционалност cheap boom arm со евтин shock mount во споредба со прописно изработен. Но нејсе, да не одолговлекуваме.

Обичните сталаци не се толку тешки, а евтините shock mounts всушност и како украси се.

Јас би ти дал предлог да идеш на оваа опција:

Со тоа што, наместо да нарачуваш од Томан дирекнто, има луѓе што ти ги носат нарачките. Ова ти е луд бест бај, одличен е микрофонот и доста океј е boom arm-от. :)
Interesna lici strana ke razgledam tamu sto ima bolje, fala!
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,392
2,233
Немам до сега користено некој за таква услуга, па не би било океј да препорачам луѓе што ги имам најдено така на социјалните мрежи. Претпоставувам дека со едно барање на гугл, ќе најдете некој. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,716
Мислења
849,271
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно