Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Bolt

LEOtechforce

Gaining Experience
13 декември 2019
282
117
Од денеска видена реклама за БОЛТ изгледа и кај нас ќе дојде.
eebdababa4b3ff5c2810e4b487afac07.jpg

fb5677db792cc8449a861449da84bb38.jpgSent from my iPhone using Tapatalk
 

LEOtechforce

Gaining Experience
13 декември 2019
282
117
Што е по ѓаволите Болт? Толку ли боли да се напише една реченица што е болт и зошто треба да има тема на форумов?

Bolt е сервис како Cammeo и е како УБЕР. Bolt имаат и електрични скутери и точаци ко Bin Bin и Bolt Food како Корпа и Кликни Јади. Bolt е како Super App за Трранспорт и Храна.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jassum20

Gaining Experience
15 февруари 2014
126
57
Дали може да дојде туку така без претходен закон? Тоа значи дека дивите таксисти повеќе нема да имаат проблем со инспекција доколку се дел од Болт?
 

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
178
275
CZ
Одличен сервис со нешто повисоко ниво од Убер. Барем во Чешка немам проблем. Го користам за храна, такси и тротинети. Често има попусти/промо и не е скапо
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.456
12.797
Прашање е само на време кога вакви сервиси ќе бидат достапни и кај нас. И во секој случај е добредојдено.

Е сега во однос на цената на такси како ќе биде конкурентно е можеби една од прашањата за инвеститорите. Не знам и не можам да направам анализа. Но цената на такси превоз кај нас е сеуште релативно ниска споредено со развиени држави.

Млади луѓе ќе се возат сигурно. Но како ќе го прифати пошироката популација ќе зависи и од цената.

Во Украина, во 2000-те години веќе имаше култура да кренеш рака и некој обичен граѓанин да застане па да те превезе за надомест ако и ти одиш во сличен правец. Значи ете кутлура на споделување на трошок без никаква оранизација. Ова не е ништо повеќе од таква форма само организирана и побезбедна за патниците.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.259
1.500
При регистрација имаат опција да избереш дали имаш Такси лиценца или не.
Ваљда ќе има некоја разлика за возачите дали ја имаш лиценцата или не.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.587
16.987
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.259
1.500
Предвидуват Болт дека ИТ се следни на удар од ГПТ манијата, па со време да не соберат :)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.456
12.797
Изгледа се продлабочува кризата во ИТ секторот и доаѓаме до она што им се случи на многу професии пред нашата... сите ќе станеме таксисти... и мене ми искочи како suggested на инста :(

Сите имате колишта од по стотина илјади евра. Јас ќе ве зврцам секој ден макар и бесцелно да треба да се возам.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.587
16.987
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Сите имате колишта од по стотина илјади евра. Јас ќе ве зврцам секој ден макар и бесцелно да треба да се возам.

Си не помешал со Велешани, они возат скапи коли, просечен развивач на софтвер купува Киа Спортаж/Хјундаи Тусон/Нисан Кашкаи :)
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
443
302
Изгледа се продлабочува кризата во ИТ секторот и доаѓаме до она што им се случи на многу професии пред нашата... сите ќе станеме таксисти... и мене ми искочи како suggested на инста :(
Таксисти и мајстори за плочки ќе станеме ебам ти живото бајден е крив.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.895
2.110
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ќе се воздржам од коментар до доаѓањето на Wolt.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.587
16.987
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.895
2.110
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Зошто? Нели Wolt e за достава на храна, а Болт за превоз на луѓе? Или ја грешавам нешто?
Има и Bolt Food. Сепак беше обид за шега со оглед на името. Wolt приметив дека имаа многу, значи огромен број на вработени во Белград, па и во Загреб. И KlikniJadi имаше кај нас, ама некако спласна откако зголемија цени на превоз.
Во секој случај океј работа иако не знам како е ова поврзано со ИТ :)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.587
16.987
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
И KlikniJadi имаше кај нас, ама некако спласна откако зголемија цени на превоз.
Мене кај кликнијади ми смета тоа што храната е поскапа преку нив, а веќе е доста скапа храната и плус имаш и диливери. Настрана за квалитетот на услугата и доставата што секад треба да го бркам доставувачот по паркинзи.

Во секој случај океј работа иако не знам како е ова поврзано со ИТ :)
Изгледа се продлабочува кризата во ИТ секторот и доаѓаме до она што им се случи на многу професии пред нашата... сите ќе станеме таксисти... и мене ми искочи како suggested на инста :(
But, it was a joke as well :)
 

Aowek

On your way to fame
14 април 2012
1.065
943
Дали може да дојде туку така без претходен закон? Тоа значи дека дивите таксисти повеќе нема да имаат проблем со инспекција доколку се дел од Болт?

Имам возено Убер и Лифт, верификацијата бара возачка со слики од возилото , и вин број и чека на одобрување од нивна страна сигурно е и кај нас ќе биде иститот принцип, плус ќе мора да имаш налепница на возилото ако возиш за некој сервис од горенаведените.
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
1.022
454
Мене кај кликнијади ми смета тоа што храната е поскапа преку нив, а веќе е доста скапа храната и плус имаш и диливери. Настрана за квалитетот на услугата и доставата што секад треба да го бркам доставувачот по паркинзи.But, it was a joke as well :)
Кликни јади моментално е пред згаснување и прашање е на време кога ќе стави клуч на врата или ќе биде купена фирмата од некој гигант како Болт.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.457
5.697
Еден куп конкуренти ги снема. Кликни јади издржа јуначки ... Зошто баш сега да цркне?
 
  • Тажно
Реакции: thrw

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
178
275
CZ
+изгор достава+наплаќаат повеќе за плаќање со картичка+чет супортот се понаша ко на пазар. Порачав неодамна нешто, чекав 57 минути за нарачката да биде прифатена + дополнителни 40 минути за достава. Чет агентот место да се извини и да персира, ми се обрати со “ти” и беше дрска. Никад веќе Кликнијади.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.998
Мислења
972.972
Членови
35.347
Огласи
2.934
Најнов член
petkovskamilena
На врв Дно