Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Board Games - општа дискусија

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
914
1.176
Скопје
Немаме ваква тема на форумов. Не е ИТ ама е релативно geek stuff. Дали играте board games и кои ви се омилени?
Јас лично ги имам и ги играм Catan, 7 Wonders, Cavern Tavern, Kingdomino, Witchstone, Avalon.

Дали знаете добри сајтови каде што може да се нарача board game во Македонија? Повеќето што ги пробав се US/UK Only.
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
217
151
Малце price-y али ова е тоа што го бараш, и еве една која мене ми се допадна, друштвена мислам за до 12 луѓе и прилично креативна.
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
296
789
Скопје
Имам играно/пробано неколку борд гејмс. Overall интересни се и забавни доколку го имаш точното друштво.
Имам играно Ticket To Ride, Codenames, Watergate, Trivial Pursuit и 7 Wonders. Ги препорачувам сите.

Од продавници, имам сретнато две што продаваат борд гејмс тука: Goblin Games и Super Nova.
Ама немам купено, со друштво сме ги играле овие на една PC игра Tabletop Simulator.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
811
717
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Порано 365games.co.uk имаа шипинг до МК. Сум купил неколку игри од таму пред короната, но сега не знам дали сеуште испраќаат кај нас. Шипингот на времето беше 3 фунти, поевтино од карго кај нас хаха.
 

OneTwo

Intern
29 август 2019
23
32
Пари за да бидам гик немам, ама сум играл неколку. Од тие, омилени ми се Pandemic и Qin. Доброто кај Pandemic е што ја има за Windows (има пропер игра и има free верзија од фанови некаде по BoardGameGeek.com - според мене подобра) и, иронично, што можеш да ја играш и сам, зашто сите играчи играат како тим против играта (спречување на пандемија, нели). Qin ми е шах-like, што ми е баш по мерак.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
914
1.176
Скопје
Порано 365games.co.uk имаа шипинг до МК. Сум купил неколку игри од таму пред короната, но сега не знам дали сеуште испраќаат кај нас. Шипингот на времето беше 3 фунти, поевтино од карго кај нас хаха.
1689676510001.png

Не знам ова дали работи уште?
Мислам дека работи. Одличен концепт поготово за free trial да пробаш игра.
 

boksata

Fast & Curious
27 декември 2017
448
738
Да не има нешто вакво кај нас, subscription based или еднаш да се изигра.
Или пак некој има по дома изиграни да ги прати во оптек.
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
811
717
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Погледнете го атачментот 128097


Мислам дека работи. Одличен концепт поготово за free trial да пробаш игра.
Ах ништо, изгледа прекинале со интернационален шипинг. Брегзит не зафркна.

Инаку на фејсбук има доста активна група, Board Games MKD се вика. Секој викенд се организираат во Скопје (а порано мислам имаше и група во Битола). Одвреме навреме се продаваат, купуваат, и разменуваат игри.
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.100
5.116
Битола
Кај се наоѓаат другари за вакви работи прво кажи, па ќе бараме board games. Сите на алкохол фрлени тука, board games под пиштол не ти играат.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.073
1.127
Тхе Мичо, цртачов од Битола, одамна ќе да работи во оваа сфера.
Знам дека изработува некои карти, ликови и/или слично за вакви игри, односно сум добил таков впечаток од она што сум прочитал по веснициве...

Ако го знај некој, можи да го исконтактира и него.Испратено од телефоно
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.605
4.363
Тхе Мичо, цртачов од Битола, одамна ќе да работи во оваа сфера.
Знам дека изработува некои карти, ликови и/или слично за вакви игри, односно сум добил таков впечаток од она што сум прочитал по веснициве...
FInal Frontier Games, наши луѓе, досега имаат издадено десетина игри.
 

eftimov

Intern
8 јуни 2019
6
6
Ако не сте во можност секогаш на лице место да вртите зарови, влечете карти и сл, Board Games Arena и не е толку лоша алтернатива, ги имаат имплементирано голем дел од популарните наслови.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
914
1.176
Скопје
Убав попуст на сите Catan наслови во Гоблин.

Воедно и државен турнир во Catan. Повеќе инфо:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.598
Мислења
945.550
Членови
34.082
Огласи
1.974
Најнов член
classicmetal
На врв Дно