• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Bluetooth vrska PC-mobilen, stalno se resetira

  • Ја почнал/а темата
  • #1

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Mobilen Nokia telefon uspeshno se pair-ira so PC-to koe ima USB Bluetooth adapter. Mejgutoa Dial Up Networking postojano neuspeshno se startira- dava dijalog koj broj da se svrti na PC-to, go vrti i... neuspeshno... za toa vreme na mobilniot na skoro sekoi dve sekundi se pojavuva "Connected to PC" "Disconnected to PC"...
Kako ova da se opravi, t.e. vrskata da ostane stabilna. Od drajverot shto go dobiv so USB Bluetooth adapterot (BlueSoleil) nekogash i uspevam da vospostavam vrska preku seriskiot port A (BlueSoleil mi dava dva porta na raspolaganje, A i B). Duri i Windows Firewall se trgna od prikaznata, t.e. i koga e iskluchen e istiot problem so Dial Up Networking (DUN) preku mobilniot Bluetooth telefon...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
И јас го имам истиот проблем.
http://it.com.mk/forum/showthread.php?p=37881#post37881
Исто така имам BlueSoleil блутут адаптер.
Od drajverot shto go dobiv so USB Bluetooth adapterot (BlueSoleil) nekogash i uspevam da vospostavam vrska preku seriskiot port A (BlueSoleil mi dava dva porta na raspolaganje, A i B). Duri i Windows Firewall se trgna od prikaznata, t.e. i koga e iskluchen e istiot problem so Dial Up Networking (DUN) preku mobilniot Bluetooth telefon...
Се ова е исто и кај мене. Само што мене на телефонот ми кажува "Conection is idle", а на компјутерот веднаш штом ја стартувам конекцијата, ми јавува Conected to serial port A и за 1 секунда Disconected to serial port A. И останува дисконектитан. :lut2:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
И јас користам blue soleil, ама за ништо не ми правел проблем, барем не до сега.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
И јас користам blue soleil, ама за ништо не ми правел проблем, барем не до сега.
А како и за што го користиш? И мене не ми прави проблем за трансвер на податоци, ама за да направам Dial Up Networking сепак се појавува некој проблем.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
А како и за што го користиш? И мене не ми прави проблем за трансвер на податоци, ама за да направам Dial Up Networking сепак се појавува некој проблем.
Го користам за трансфер главно, за мобилен и за колата.
Да не има некои конфликти ако има вграден адаптер за блутут, бидејќи тој ми е стандард исклучен.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
845,829
Членови
29,316
Најнов член
Melisa.blanco
На врв Дно