1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

BlueScreen - Вирус,Хардверски или Софтверски проблем

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од zsavovski, 22 Април 2012.

 1. zsavovski

  zsavovski
  Intern

  1
  0
  22 Април 2012
  Машко
  Почитувани,

  Имам проблем,повремено (4-5 пати неделно) ми се појавува "BlueScrren" поточно следното:

  Problem signature:
  Problem Event name: BlueScreen
  OS Version: 6.1.7601.2.1.0.256.1
  Locale ID: 1071

  Additional information about the problem:
  BCCode: 1a
  BCp1: 0000000000041790
  BCp2: FFFFFA80036187B0
  BCp3: 0000000000000000
  BCp4: 000000000000FFFF
  OS Version: 6_1_7601
  Service Pack: 1_0
  Product: 256_1

  Files that help describe the problem:
  c:\Windows\Minidump\042212-22588-01.dmp
  c:Users\Zoki\AppData\local\Temp\WER-28579-0.sysdata.xml

  Конфиигурација:
  Intel(R) Core (TM) i3-2100 CPU @ 3.10 GHz
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,919
  27,625
  4 Септември 2008
  Симни Hitman Pro, & TDSS Killer влези во Safe Mode with networking (стискај F8 додека се подигка пс то, или кое и да е копче што е соодветно за твојата матична-најди на Google) инсталирај ги двата програма, и скенирај, кога скенот ќе заврши..избриши све што ќе најдат, рестартирај....дојди до Windows....симни Malwarebytes, рестартирај и влези во Safe Mode with networking повторно, инсталирај го Malwarebytes, абдејт - избери фул скен, остави го да заврши, и се што ќе најде избриши, и повторно рестартирај.

  Напиши што си направил и дали овие програми ќе ти го средат проблемот...ако е вирус во прашање овој метод скоро сигурно ќе ти помогне.

  П.С. Каков антивирус имаш, и од кога ти прави вака?
   
 3. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,455
  949
  1 Април 2012
  Машко
  Го имаш отворано компјутерот во брзо време? И мене ми го правеше истото и проблемот беше што рамот ми беше изместен. Така да пробај да го отштрафиш компјутерот и да видиш дали е се наместено како што треба. (Само стисни го рамот и сите останати делови и види дали така ќе ти прави). Инаку мене тоа ми се случуваше на секој 5-10 минути.
   
 4. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,207
  4,043
  5 Декември 2009
  Машко
  Убаво си пишува таму:

  Стави ги тие 2 фајла тука на форумов, па вајда ке се најде некој што ке ги прочита, па за да ти каже што е работата. Овака само празен муабет може да се прави.

  Поздрав.
   
  На Ilija Milcinoski му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  565
  352
  26 Февруари 2012
  Машко
  Во секој случај пробај прво со рамот... Го имаав истиот проблем само што не открив дали е неисправен или не добро уштекан...
   

Сподели

Вчитување...