• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

BlueHost = HostMonster

D

DimitarMK

Гостин
Во оваа тема решив да позборуваме за разликите & сличностите на BlueHost и HostMonster. Прво да почнеме од нивните понуди.

Ова се понудите на BlueHost:
187308bluehost.JPG


Ова се понудите на HostMonster:
746663hostmonster.JPG


Како што гледате, 2те нудат 600GB Space, 6.000GB Transfer ( Bandwidth ), а пред извесно време 2те нудеа 300GB со 3.000GB. Сега да се префрлиме кај нивната поддршка ( контакт ).

BlueHost:

Bluehost Inc.
1215 N. Research Way, #Q3500
Orem, UT 84097

HostMonster:
HostMonster, Inc.
1215 North Research Way, #Q3500
Orem, UT 84097

Заклучок: BlueHost & HostMonster = Иста Фирма :tainstven:

Ништо лошо, само да се објаснат некои работи. ;)
 

D

Администратор
31 март 2007
3,488
2,729
www.iwmnetwork.com
HostMonster е субсидиерна компанија на BlueHost, според моите сознанија, BlueHost ги изнајмува својот стар хардвер и софтвер на HM.
 
D

DimitarMK

Гостин
Значи сепак BH подобро. (не за џабе IT.com.mk е таму хостиран :p )
 
D

DimitarMK

Гостин
Аман бе... па за што ја отворив темава? Пишете нешто повеќе за нив, критикувајте. А не одма да бришете. :ha:
 

ivvan

Баниран/a
11 ноември 2007
52
2
www.pic.mkd.net
Е никој не рента ништо на никој... Hostmonster и Bluehost се една иста компанија ист сопственик... Еден датацентар... Според едни hostmonster ги добива серверите од Bluehost кога Bluehost прави надоградби... Според други Hostmonster има нови сервери и нема толку корисници на нив што ги прави подобри... Побрзи и слично... Bluehost е доста подолго на пазарот и има премногу корисници... Hostmonster е нова компанија и има доста помалку корисници што во некои случаи е докажано дека сајтовите побрзо се отвараат и слично во споредба со Bluehost...
Јас избрав Hostmonter, имаа доста подобра критика од Bluehost... АМА ТОА Е ЕДНО ИСТО НЕШТО... Пакетите се исти, техничката подржка е иста, серверите се скоро исти или исти, сопственикот е еден.... Понекогаш Hostmonster добива прв Update, понекогаш Bluehost добива прв Update... И за недела до две се и двете на исто...
Темава е излишна, се е маркетинг трик! Ако можеш со еден добар хост да привлечеш клиенти ке можеш повеќе со два....
 

INSTALATOR

Intern
20 ноември 2007
28
0
Потполно се слагам со ivvan. Користам хостинг пакет од hostmonster и кога кликнав нa support бев префрлен на bluehost.
 

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
Гледам имаат неограничено Add-oн домени.Дали секој дополнителен домен што ќе го направа ќе си има свој cpanel или само FTP пристап до фолдерот на хостингот?
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Add-oн дозволува само FTP пристап до одредено место и можност за креирање е-маил адреси со името ан додатниот домен
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
Има некој хостинг од Hostmonster? Да ми каже дали деновиве добро му работи. Веке цела недела неможам ни cpanel ни webmail да отворам. На online chat ме убедуваат дека е ок.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,086
Мислења
877,278
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov
На врв Дно