• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Blue-ray pobedi vo bitkata so HD

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Blu-ray to the world - "We've won!"
Author: Brett Thomas
Published: 8th January 2008

Well, it's time for the truth to come out - the format war, by all major sales figures from all reliable points, is pretty well over. Sales figures over the holidays of 2007 showed Blu-ray outstripped HD-DVD sales by a whopping two to one, meaning two thirds of all HD products sold were BR.

The HD-DVD press conference here at CES was cancelled, and the Blu-ray conference on Monday evening had one solid message: "We won."

As mentioned, the raw sales figures worldwide showed BR discs selling double. More importantly, this wasn't a spike - the entire thirteen week quarter showed these figures to be fairly consistent. In fact, they're continually growing.

To add insult to injury , a last minute addition to the BR Disc Association panel was none other than Ron Sanders, President of Warner Brothers Home Video. For those who missed the news, Warner Brothers announced that it was breaking rank and defecting from HD-DVD to produce Blu-ray only, despite the large possibility of a lawsuit for breach of contract by the HD-DVD group and the format's main hardware producer, Toshiba.

Full Story

Se shpekulira deka pokraj Warner Bros, Paramount se prefrla ekskluzivno na Blue-ray i deka Toshiba go otkazhala uchestvoto na CES2008.

Redno beshe ovaa bitka da zavrshi i konechno cenite da padnat.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Да се надеваме дека падот што порано ќе се случи. А едно време мислев дека сепак HD DVD ќе преовлада......
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
BlueRay се далеку подобри од сите медиуми кои се направени до сега.Имаат огромен капацитет и висок степен на квалитет.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
BluRay се најдобри, ама кога ќе стигнат да се користат кај нас масовно како DVD ќе излези и нешто подобро и од нив.
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Јас мислам дека биткава сеуште не е завршена :) има голем маркет за да можат и двата формата да издржат , ке видиме ...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,864
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно