• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Blu-ray vs HD DVD

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Mislenje za novata tehnologija na opticki disk edinici Blu-ray (25Gb/50Gb) i HD DVD (15Gb/30Gb)
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Vo sekoj slucaj mislam deka Blu-ray ke preovladuva, pred se poradi podrskata za PS3 igri-kako i vgradeniot citac vo PS3. HD DVD ne e voopsto za potcenuvanje, sepak e proizvod na DVD Forum-ot koi se odgovorni za DVD formatot...
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Sto znam skapa IT!
Blu-ray se nekako skapi,a za HD DVD moras da imas ubav(najmalku) 1920 x 1080i TV ili lcd monitor a toa kosta!Kako i da e sto ke ni e se toa za sega koga go imame DVD 4.7 disk za 1 evro(pokvalitetno)A za blu-ray i HD DVD nemam pojima kakvi se cenite
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
гледав blu-ray филм на 30ка екран... мф мф... значителна разлика од HD
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Temava vi e malku zastarena za komentiranje ... so ogled na toa deka vojnata ja dobi Sony so svojot blue-ray format. Toshiba se povlece taka da HD DVD formatot ne se razviva povekje.:)
Temava moze da se zatvori.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,732
kalco.ru
иначе успат уште една информација заштитата на blue-ray дисковите е пробиена со што комотно ќе може да се шири пиратерија и од овој вид на цедиња
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Е ако де пробиена е па шо. Ела купи Blue - Ray CD-ROM, па прај пиратерија.
 

Supervisor

Intern
15 октомври 2008
82
19
Значи се ќе зависи од големината. Тие што се поголеми тие повеќе ќе се користат во тоа сум сигурен. Цената со текот на времето ќе падне, исто како што беше преминот од класнични цд во двд цд.
Меѓутоа како што беше веќе речено војната ја доби blue-ray според тоа хд некако пропадна иако уште неискочен.
 
Е ако де пробиена е па шо. Ела купи Blue - Ray CD-ROM, па прај пиратерија.
Се работи и на тоа. Пред 2 месеци имаше во Риверсофт Блу-Реј режач за 14000. Сега истиот го гледам за 11000. Слична ситуација беше и кога излегоа ДВД-ата. Режач беше 18000 и полека му паѓаше цената. Јас мојот прв ДВД-режач го земав 8000 денари, а дисковите во тоа време чинеа 5-600 денари. Исто и со Блу-Реј ке направам, само овојпат ке го чекам режачот да падне на 6000ки, а дисковите веќе се по 500 денари.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
@Sephiroth не знам кога си го земал двд режачот но пред едно 7+ години беа околу 7000
а двд цдата околу 150-200 ден

и кај може да купам блурау дискови
позз
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
932
913
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Blu-ray imas na idc.com.mk po 1500den mislam deka bea
 
@Sephiroth не знам кога си го земал двд режачот но пред едно 7+ години беа околу 7000
а двд цдата околу 150-200 ден

и кај може да купам блурау дискови
позз
Епа отприлика тогаш го земав.

Blu-ray imas na idc.com.mk po 1500den mislam deka bea
Да бе, или Филипс Блу-рејки од Риверсофт за по 10 евра.
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Temava vi e malku zastarena za komentiranje ... so ogled na toa deka vojnata ja dobi Sony so svojot blue-ray format. Toshiba se povlece taka da HD DVD formatot ne se razviva povekje.:)
Temava moze da se zatvori.
Ke se razvie ama da imam ubavo hakuvano softverce za Nagra3 za satelitski resiver + 1920 x 1080 so ramen,hehe mnogu baram:D

HD DVD formatot ne se razviva povekje.:)
Ok brat samo za ovaa mislev
A za ostanatoto Nagra 3 e program so HD format za satelitski resiver koj gi zamenuva kartickite za dekodiranje na TV programi,ali nema veze
pozdrav
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
Епа отприлика тогаш го земав.
и јас тогаш али се исплати, снимав двд филмови за видеотеки и си ги извадив парите и + за мене

иначе

Да бе, или Филипс Блу-рејки од Риверсофт за по 10 евра.
ке отидам да видам, да го пробам режачот, и така имам доста DivX филмови на хард диск :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,046
Мислења
860,887
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно