1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Блокирање реклами со Pi-hole и NextDNS

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од Андреј, 14 Септември 2019.

 1. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  173
  425
  4 Септември 2012
  Машко
  Веќе подолго време користам Pi-hole, кој е всушност софтвер за блокирање на реклами и тракери на DNS ниво. Мојата инсталација е на Raspberry Pi, но може да се инсталира и на Docker, Ubuntu, итн.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Има многу листи кои може да ги додадете. Мометалната бројка на блокирани домејни кај мене е околу 3 милиони :D

  The Big Blocklist Collection - тука ќе ги најдете сите потребни листи, главно интернационални. Сепак, тоа не го решава проблемот со македонските огласувачи :(

  Затоа креирав и листа на македонски рекламни сервери, која може да ја надополни секој:

  Macedonian Pi-hole blocklist - треба да се додаде до листите во Pi-hole, се ажурира еднаш неделно.

  [​IMG]

  Доколку не сте во можност да инсталирате Pi-hole во локалната мрежа, пробајте го NextDNS. Предноста е што може лесно да се сетира на рутер, телефон, и многу други уреди во движење. Делува всушност како Pi-hole in the cloud. Нормално тука има и некои лимити бидејќи имаат бизнис модел (додека Pi-hole e бесплатен), но не верувам дека ќе се преминат со нормална употреба. Нов сервис е и немаат многу опции, па тука македонските домени ќе треба да ги додавате еден по еден во Blacklists.

  Happy blocking :)
   
  Последна промена: 14 Септември 2019
  На birdfly, The-spiki, Wilder и уште 29 други им се допаѓа ова.
 2. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,655
  10,899
  23 oктомври 2012
  Машко
  Браво за темата, штета за малиот интерес. Се спремам јас веќе некое време да отворам тема за Пи.холе ама се нешто немам време :( За пај хол имав читано уште пред некое време и јас како љубител на блокирани реклами сакав да го пробам, а во тоа ми помогна лицето @123456 кој несебично ми поклони едно разбери а со тоа и стана главен покровител и спонзор на мојот ад блокер. Ке му пуштев една реклама како спонзор, ама пајхол... ке ја блокираше :(

  Инаку идејата е супер и функционира само има неколку недостатоци а тоа е додавање на запис во хост преку конзолата, многу голем пропуст, днс сервер на кој неможеш да правиш записи, логика нула. Ок има воркараунд ама пак, не сум среќен со ваквото решение.
  Второ, ако веќе имаш пај хол, теоретски не ти треба ад блокер во браузер, ама па пајхол ти е достапен само дома, на секој друг интернет пак имаш потреба од ад блокер во браусер значи... сеуште имаш потреба од ад блокер. Има опција да го користиш со ВПН, имаат решение и за тоа, ама па тоа значи постојано да бидеш врзан на впн иако ке се однесува само на ДНС риквестите... ама пак... не е баш најелегантно.
  Трето, ад блокерот подобро се справува со оверлеј рекламите на рарбг, кликаш отвара таб и го затвора, ама ако немаш ад блокер, кликаш отвара таб и останува отворен самошто неможе да лоадира контент и така имаш чекор плус, треба да го затвориш табот па да се вратиш на тоа што претходно си го гледал. Анојинг.

  Размислував и како опциај да инсталирам една ec2 инстанца на aws и да си имам паблик днс сервер, ама па така постои опасност за напади, ддос и слично и баталив. Ова со НекстДНС ми делува како интересна опција, ке го пробам.

  Патем, браво за листата на македонски ад провајдери, веднаш ке ја додадам.
   
  На Avid, Krkac, toshex и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
  Исто така adguard dns е топ за блокирање
  176.103.130.130
  176.103.130.131
  Но сепак мора и со адблок, пошто само со днс пак се појавуваат квадратите од реклами само празни, блокирање со днс е супер пошто работи на сите апликации, без разлика дали на телефон или пц, за разлика од адблок само на browser.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,333
  779
  12 Април 2017
  Машко
  А зошто сакате да ги блокирате буквално сите реклами? Искрено, не ми пречи да има реклами на некои сајтови - тоа им помага да бидат бесплатни за користење.

  Повеќето сајтови се блокирани и кај мене, али има некои кои не се.
   
 5. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
  Не се само реклами, тука идат и тракери, разни malware, pop ups, мајнери и остали глупости, јас не сум навикнат на реклами и моментално ми сметаат ептен, лична преференца.
   
  На alexi и Futurelakimens им се допаѓа ова.
 6. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  919
  629
  11 ноември 2015
  Машко
  Дали би можел Pi-hole да го подигнам од Windows 10 преку Linux Bash Shell?
   
 7. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  429
  114
  15 Мај 2012
  Машко
  Дали ќе функционира на линукс на истата машина. Размислувам и за виртуелка на истата машина. Значи ми треба за само еден хост и на истиот тој хост да има пихол.
   
 8. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  440
  246
  18 Март 2015
  Машко
  PiZero, го ставаш на усб порта од рутер и го забораваш :) Заеби виртуелки. Џабе замарање
   
  На Андреј му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  429
  114
  15 Мај 2012
  Машко
  Не сакам да чекам за да нарачам. Доколку правам нарачка ќе земам модел б +. Има некаде да се купи?
   
 10. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Логинг или од нет.
   
 11. Викса

  Викса
  On your way to fame

  519
  646
  12 Март 2011
  Машко
  Имам ставено на рутерот Adguard DNS и пак на телевизор на јутуб преку хромкаст ми се појавуваат реклами, нема спас :(
   
 12. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
  Нема целосен спас пошто ут имаат милион ад сервери(домени) и додаваат нови често, ама рекламиве многу поретко се појавуваат у споредба кога не користиш адгард
   
 13. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  675
  143
  10 Мај 2007
  Решението е едноставно, докер контејнер на лаптопот што го стартуваш само надвор кога си.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  755
  173
  10 Јуни 2007
  Не можеш да ги блокираш видео рекламите на youtube, почнаа да ги служат преку домените од кои ги служаат и другите видеа. Ако блокираш некој ад домен, најверојатно ќе блокираш и голем дел од видеата.
   
 15. единица

  единица
  Баниран/a

  21
  21
  5 Април 2018
  AdGuard Home е друга алтернатива на Pi-hole, ако некому му се чачка и пробува нешто ново.
   
 16. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  173
  425
  4 Септември 2012
  Машко
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,802
  12 Јануари 2016
  Машко
  Kaко стојат работите со false positives проблеми? Нема опции да се одбере ниво на „агресивност“ на сетинзите или нешто во тој стил?
  Мислам јасно е дека совршено решение тешко дека постои, но колку проблеми има и колку често мора да се додават сајтови на whitelist?

  Проблем гледам во тоа кога на домашната мрежа има повеќе корисници (барем кај мене е така), од кои некои не се доволно технички образовани да го воочат и артикулираат проблемот со одредени сајтови.
   
 18. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  173
  425
  4 Септември 2012
  Машко
  Како и во секој дом :) Ќе ми треба повеќе време, ама засега не слушнав поплаки. Листата изгледа дека зема предвид такви ситуации и не е толку агресивна. За жал, нема опции за подесување на агресивноста. Сите работи се решаваат со блоклиста, бела листа и црна листа.
   
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,720
  3,802
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ништо не е совршено а пајхол секако е кoрисна работа. :)
  Јас планирам NAS сервер да си направам и на него помеѓу другото преку докер може да ставам и пајхол контејнер, само уште не сум се решил за хардвер и си стои неостварена замислата.

  Инаку друга опција што се нема спомнато е рутер со OpenWRT со адон за блокирање. Ова можеби и подобра опција од аспект на тоа што одредени уреди може да имаат рачно наместени екстерни DNS (како гугл на 8.8.8.8). Пајхол тука ништо не би направил (или можеби грешам?) додека во истата ситуација OpenWRT рутер би ги пренасочувал таквите днс риквести.

  Од една страна ова е можеби премногу котрола пошто би требало некој што рачно наместил друг днс - да знае што прави, ама идејата е дека секогаш постои можност малвер да подеси днс без знаење на корисникот. :-/
   
 20. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  173
  425
  4 Септември 2012
  Машко
  Најпроста опција за обичен корисник кој не сака да се замара многу најверојатно е NextDNS.

  Малку работа е да се додадат македонските домени рачно бидејќи не поддржува листи, но потоа функционира одлично. Го користам на мобилен сѐ уште.
   
  Последна промена: 22 Февруари 2020
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Piedpiper

  Piedpiper
  Intern

  31
  44
  26 Август 2019
  Машко
  Огромен лајк за направената листа. Денеска инсталирав pihole на линукс и работи за сега перфектно. Нормално не смее да се очекува дека проблемот со рекламите е решен, но огромен број од нив се решени. Супер иницијатива за накедонската block листа

  Испратено од Pixel 3a преку IT.mk форум апликација
   
  На Андреј му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  173
  425
  4 Септември 2012
  Машко
  Не може до крај да биде решен, ќе ти треба и UBlock евентуално. Многу македонски сајтови банерите си ги хостираат на домејн во /wp-upload/ :)

  Ако најдеш нови рекламни сервери кои ги нема во листата, можеш да ги додадеш.
   
 23. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  173
  425
  4 Септември 2012
  Машко
  На Piedpiper му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Piedpiper

  Piedpiper
  Intern

  31
  44
  26 Август 2019
  Машко
  Дефинитивно најдобро решение е со uBlock или некоја друга ехтензија за browser. Браво уште еднаш за темава и за македонската листа. Препорачувам на секој што има барем пола час слободно време и стар компјутер (да го претвори во ubuntu) или Raspberry, да инсталира Pihole. Супер корисна алатка.
   
 25. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,562
  3,982
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас користам Brave пребарувач и не се замарам со Pihole , PiAsshole И т.н
  Нема никакви реклами на него освен од форумов.
   

Сподели

Вчитување...