1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Блокирање P2P

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од spektrumZX, 30 Декември 2008.

 1. spektrumZX

  spektrumZX
  Intern

  199
  16
  31 oктомври 2008
  Ми требаат вашите совети како да ги блокирам сите или колку што е можно повеќе P2P конекциите. Ограничен сум со хардвер, имам само рутер D-Link DI-808HV, кој не може да се флешува со DD-WRT.
  Ги блокирав сите порти од 6000 па нагоре, но неможам да блокирам баш се, морам да оставам простор да се користи skype, msn и слично.

  Поздрав и благодарам,
   
 2. dragonV

  dragonV
  Intern

  198
  14
  10 Декември 2008
  mozes da go probas programcevohttp://phoenixlabs.org/pg2/
   
 3. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Firewall може да ти заврши работа, мислам дека на зоната имаше опција за блокирање Р2Р конекции.
   
 4. spektrumZX

  spektrumZX
  Intern

  199
  16
  31 oктомври 2008
  Конекциите треба да ги блокирам преку рутер, немам пристап до корисниците и да имам тоа се променливи корисници и напорна работа е на секој да му чепкаш и објаснуваш правила. Со блокирање на портовите над 6000 или 6700 има голем успех, но во тој ранг влегуваат и некои портови што ги користи мсн месенџерот, ама најголем проблем ми е skype кој не можам да му фатам ред и крај како и каде се конектира и кои портови отвара. Некогаш ќе отвори портови над 5xxxx и ќе се конектира но нормално нема ништо повратно, рутерот го блокира. Ќе го рестартираш компјутерот и тој ќе отиде на подолните порти и ќе работи нормално, подесувањето на портот во самиот скајп нема никакво влијание и тој порт досега не го сретнав да го користи.
  А можеби и дека е Нова Година па време е за славење ...:zbunet3:
   
 5. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  А дали имаш потреба од портовите 80 и 443? Ако немаш потреба од некоја програмада ги користи (како Apache), стави го скајп на тие портови и чао пријатно :)
   
 6. taranenik

  taranenik
  Intern

  555
  13
  12 Јуни 2007
  Јас си користам Isa Server 2004 и решен ми е проблемот. Ako можиш, инсталирај пробај види.
   

Сподели

Вчитување...