• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Блокирање на Веб-Сајт

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Барав низ интернетов некоја алатка и туторијал да најдам за блокирање на веб-сајт али неможев да наидам на нешто што ми треба.
Ако може некој да ми даде линк за даунлоад на некој фривер програм со кој ќе можам да блокирам сајтот да не биде достапен од мојот компјутер, т.е да се појавува тоа дека таков сајт не постои. Или пак некој туторијал.

Фала однапред.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=2635&highlight=tweaks
http://www.makpcworld.com/index.php?option=com_content&view=article&id=123

...
Ако сакате да го ограничите пристапот на некои веб страници од вашиот компјутер, тоа може да го направите на следниот начин:

Отворете го следниот фолдер:
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc

Потоа во него треба да најдете еден фајл по име „HOSTS“. Отворете го овој фајл со некој текст едитор (на пример Notepad).

Пронајдете ја следнава линија:
127.0.0.1 localhost
и под неа додадете ја следната нова линија:
127.0.0.2 www.zabranetsajt.com

www.zabranetsajt.com е наведен сајт како пример за страницата која сакате да и забраните пристап од вашиот компјутер.

Еве вака би изгледал кодот за ограничување на пристапот до www.zabranetsajt.com од вашиот компјутер:

127.0.0.1 localhost
127.0.0.2 www.zabranetsajt.com

Ако пак сакате да забраните пристап до повеќе сајтови, во тој случај продолжете надолу со нови линии и наместо 127.0.0.2 го пишувате 127.0.0.3, па 127.0.0.4

Тоа би изгледало вака:
127.0.0.1 localhost
127.0.0.2 www.zabranetsajt.com
127.0.0.3 www.blokiran.com
127.0.0.4 www.xxxsajt.com
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Едитирај го: C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts еве пример:

127.0.0.2 google.com

Значи прво ја ставеш страната па после 127.0.0.*

* - последната бројка нека биде различна за секој случај
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
mozes da go napravis toa preku hosts fajlot:
ke odis vo C:\Windows\System32\Drivers\etc i tamu ima eden fajl koj ima ime hosts
ke go otvoris fajlot so Notepad i ke dobies nesto kako ova:

# Copyright (c) 1993-1999 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host

127.0.0.1 localhostza da zabranis pristap do nekoj sajt ke treba da dodades druga linija, kako sto e ova:

# Copyright (c) 1993-1999 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host

127.0.0.1 localhost
127.0.0.2 www.sajtotKojSakasDaGoZabranis.com

za uste eden sajt ke dodades 127.0.0.3 i se taka... mislam deka me razbra...
pozz
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,399
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно