1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Блокирање на десниот клик на вашата веб страна...

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од NIKIHACK, 12 oктомври 2008.

 1. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  Доколку сакате да го блокирате десниот клик за гостите на вашата вебстрана,додадете го следиот код на истата:

  Код:
  <script language="JavaScript">
  
  <!--
  
  var message="Don't copy me!";
  
  function clickIE4() {
   if (event.button==2) {
    alert(message);
    return false;
   }
  }
  
  function clickNS4(e) {
   if (document.layers||document.getElementById&&!document.all) {
    if (e.which==2||e.which==3) {
     alert(message);
     return false;
    }
   }
  }
  
  if (document.layers) {
   document.captureEvents(Event.MOUSEDOWN);
   document.onmousedown=clickNS4;
  }
  else if (document.all&&!document.getElementById) {
   document.onmousedown=clickIE4;
  }
  
  document.oncontextmenu=new Function("alert(message);return false")
  
  // -->
  
  </script>
  
   
 2. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
  Блокирање на десен клик е добра работа но нема никаква функција односно не е никаква заштита. Бидејки се оди на File save webpage as...и тука се собираат сите податоци со сликички и source-кодот на самата страна. Е сега друга варијанта е да ги смениш левото и десното копче на маусот во контрол панел со што десниот клик ке стане лев и левиот клик десен.И сега само стискаш на дотичната страна со левото копче и walla имаш view source и останати тракатанци ...така да горенаведеното е џабе пишување но во секој случај е добро да се знае :D
   
  1 person likes this.
 3. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  Што фајде ако го блокираш десното копче. Само ќе го изнервираш посетителот.

  Баш ме интересира зошто би го блокирал?

  Често пати има потреба Десен клик->Отвори во нов прозор/јазиче, Десен клик ->Копирај ја е-маил адресата....
   
 4. milevskiz

  milevskiz
  Intern

  214
  5
  9 Април 2007
  Па може на пример во некој тип на апликација за е-тестирање :))) да не може прашањата да се копираат, корисно зошто да не!!
   
 5. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  503
  14 Април 2007
  Машко
  ова е за оние само посетители кои не знаат ништо и ти сега имаш голема галерија со слики и да не може тој да ги смина на компјутер
  али да има малку познавање ке го среди тоа за секунда
   
 6. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Епа за Copy пак ќе можеш да си правиш, лев клик селектираш и ctrl+c :D a за View Page Source Ctrl+U. Овој код никогаш не би го додал на моја страна. Добра практика кога правите веб страна, не трупајте работи на страната само затоа што знаете да искодирате нешто туку и размислете дали ви е потребно тоа нешто.
   
 7. Master4e

  Master4e
  Intern

  242
  9
  11 Мај 2007
  Супер си е кодот фала друже.
  Инаку јас за крадење слики преферирам drag'n'drop т.е нема десен клик. :)
   
 8. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,271
  552
  3 Април 2008
  Firefox-> edit -> preferences (или tools->options во windows) -> Content -> Advanced кај Javascript -> allow to disable or change context menu - NOT!
   
 9. TheDarkHacker

  TheDarkHacker
  Баниран/a

  285
  17
  16 Мај 2009
  Човекот си мисли да не можеш да ми снимиш негова слика инаку џабе се мачел.Еве јас што измислив,наместо сето тоа:
  Код:
  <body oncontextmenu="return false">
   
 10. spiderman

  spiderman
  Intern

  783
  44
  16 Април 2007
  printscreen i se e kako podmackano :)
   
 11. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  File ->Save Page as... и во фолдерот ќе ги имаш сите слики
   
 12. S

  S
  pwnz0r1lla

  1,550
  52
  8 Март 2007
  ма нема никакво фајде... нема никакво објаснување зашто би блокирал нешто такво.
   
 13. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  еве нешто основно за urlconnection, искомпајлирајте го во јава и ке добиете source code на веб страната, во примеров yahoo.com

  Код:
  import java.net.*;
  import java.io.*;
  
  public class URLReader {
    public static void main(String[] args) throws Exception {
  	URL yahoo = new URL("http://www.yahoo.com/");
  	BufferedReader in = new BufferedReader(	new InputStreamReader(yahoo.openStream()));
  	String inputLine;
  
  	while ((inputLine = in.readLine()) != null)
  	  System.out.println(inputLine);
  
  	in.close();
    }
  }
   
 14. paloski.marko

  paloski.marko
  Intern

  47
  11
  25 Јуни 2009
 15. Stolee

  Stolee
  Intern

  23
  1
  10 Март 2009
  Супер е, само можеш да одеш во tools ->> view page info и таму се сите слики што ги содржи страната :)
   

Сподели

Вчитување...