• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Блокирани Македонски IP адреси

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Собрав пари за linux shell, ги префрлив на картица и решив да си купам. Разгледав неколку сајтови, и кога најдов сајт со добри услуги, си реков дај да купам. Клкнувам на "Buy Now" и кога видов една порака, ми се стемни:

Код:
Because of high incidents of credit card fraud, we do not accept
clients from your Internet Service Provider.

Сега што треба ? Да инсталирам proxy и преку нeго да сурфам ?

Ах бе непослушно македонче.:muahaha:.

- Користам он.нет, но ништо чудно и од мт.нет да се блокирани ип адресите. :isplashen:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Не ми е тоа поентава, ќе сменам, ќе најдам shell, работава е правиме нелегални работи, а после плачеме за PayPal :ua:
 

Black wolf

Intern
19 февруари 2008
8
0
nema spas nie sme banirani od strana Pay Pal taka da mn tesko deka ke mozes da kupis bilo sto.Ako ima opcija za direktno plakanje so kreditna karticka (znaci ne preku treti aplikacii)moze da se plati.pay pal ne imaat banirani do 2010.Za da nepravam nepotrebn reklami na nekoj banki mozam da ti kazam koj se OK preku PM
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
nema spas nie sme banirani od strana Pay Pal taka da mn tesko deka ke mozes da kupis bilo sto.Ako ima opcija za direktno plakanje so kreditna karticka (znaci ne preku treti aplikacii)moze da se plati.pay pal ne imaat banirani do 2010.Za da nepravam nepotrebn reklami na nekoj banki mozam da ti kazam koj se OK preku PM
Се плаќа преку кредитна на оваа странава, но македонските IP адреси се банирани.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Не се криви фирмите кои банираат порачки од со адреса или ИП адреса Македонија. Едноставно тие се обидуваат да си го заштитат бизнисот.

Проблемот е во нас, во нашата национална стратегија за ИТ, во нашиве министeри и господа на повисоки функции од кои се очекува нешто.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Не се криви фирмите кои банираат порачки од со адреса или ИП адреса Македонија. Едноставно тие се обидуваат да си го заштитат бизнисот.

Проблемот е во нас, во нашата национална стратегија за ИТ, во нашиве министери и господа на повисоки функции од кои се очекува нешто.
Точно.
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Не се криви фирмите кои банираат порачки од со адреса или ИП адреса Македонија. Едноставно тие се обидуваат да си го заштитат бизнисот.

Проблемот е во нас, во нашата национална стратегија за ИТ, во нашиве министeри и господа на повисоки функции од кои се очекува нешто.
dobro e sto barem nastapuvash malce samokriticki.... jas bi sakal da prasham sto NIE sme napravile da toa se smeni.... ja si go reshiv problemot mozebi nekoi kje me napadnat ama si izvadiv cc od stranska banka i si kupuvam domaini, hosting si plakjam, si poracav nekoi raboti .... e sega kazete sto nie treba samite da napravime odnosno kakva inicijativa da pokreneme za da se toa se smeni vo nasha i se razbira vo secija korist???????????????
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
dobro e sto barem nastapuvash malce samokriticki.... jas bi sakal da prasham sto NIE sme napravile da toa se smeni.... ja si go reshiv problemot mozebi nekoi kje me napadnat ama si izvadiv cc od stranska banka i si kupuvam domaini, hosting si plakjam, si poracav nekoi raboti .... e sega kazete sto nie treba samite da napravime odnosno kakva inicijativa da pokreneme za da se toa se smeni vo nasha i se razbira vo secija korist???????????????
Превземање на работи на високо ниво, а и на индивидуално секако...
Создавање на национална стратегија која ќе скрене внимание кон сајбер криминалот и ќе бидат превземани акции против прекршувачите на законот, сите пријави од интерпол и други такви служби во врска со компјутерски криминал да се всушност прегледаат и да се превземе нешто спрема нив а да не се фрлаат одма во нерешени случаи. Ова би било доволно само за старт..
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Превземање на работи на високо ниво, а и на индивидуално секако...
Создавање на национална стратегија која ќе скрене внимание кон сајбер криминалот и ќе бидат превземани акции против прекршувачите на законот, сите пријави од интерпол и други такви служби во врска со компјутерски криминал да се всушност прегледаат и да се превземе нешто спрема нив а да не се фрлаат одма во нерешени случаи. Ова би било доволно само за старт..
Така е, кај нас колку што знам нема ни отсек за ИТ криминал во полицијата. А има многу кој ги познавам и купуваат работи по интернет со крадени кредитни картички. На ирц на undernet дури си имаат и канали каде си ги разменуваат картичките. Дефинитивно треба да се направи нешто против ИТ криминалот во нашава земја, за почеток како што се залагаат за компјутер за секое дете, така треба да се заложат и софтверот да не биде со астрономски цени, со што се поттикнува ИТ криминалот со користење кракирани верзии на софтвер. Би требало барем за учениците и студентите да се среди да се има некоја евтина цена, прифатлива за народот со што нема да се користат пиратски верзии на софтвер.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Така е, кај нас колку што знам нема ни отсек за ИТ криминал во полицијата.
Има... оддел за компјутерска форензика при МВР и оддел за компјутерски криминал исто така. Мислам дека сеуште се во полициската станица во Козле. А сигурен сум дека и ДБК имаат некој таков оддел.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Има... оддел за компјутерска форензика при МВР и оддел за компјутерски криминал исто така. Мислам дека сеуште се во полициската станица во Козле. А сигурен сум дека и ДБК имаат некој таков оддел.
Да но какво фајде од тоа кога нема во секој град поединечно. Ако треба да дојдат во некој град додека заминат отиде "напаѓачот", па и обична полиција да дојде може да ја прелаже, со оглед на тоа дека тешко некој ќе знае нешто.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Имаат во секој град канцеларија во која има горе-доле обучени колки да не можат да ги прелажат.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
dobro e sto barem nastapuvash malce samokriticki.... jas bi sakal da prasham sto NIE sme napravile da toa se smeni.... ja si go reshiv problemot mozebi nekoi kje me napadnat ama si izvadiv cc od stranska banka i si kupuvam domaini, hosting si plakjam, si poracav nekoi raboti .... e sega kazete sto nie treba samite da napravime odnosno kakva inicijativa da pokreneme za da se toa se smeni vo nasha i se razbira vo secija korist???????????????
Aпсолутно се сложувам!!
Ако не притискаш не добиваш. Постојат здруженија, агенции кои треба да притискаат, а за мене необјасниви причини се инертни. Ако сите дигаме џева за ова ке се чуе и ќе стане релевантно за да се сврти внимението. Еве ја поим немав за ова зашто не користам вакви сервиси. Дури и информирањето за ова е позитивна работа. Само да не се седи со „таквото“ во раце.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,676
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно