Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Блог style

Статус
Затворена за нови мислења.

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
како да направам веб страна која ке функционира на истиот принцип како сто функционира блогот.
да има место за логирање и потоа директно од страната да пишуваш нови информации кои автоматски ке се редат по хронолошки редослед.
ај ви се молам доколку знае некој или има туторијали нека постира.
фала унапред :d
поздрав
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
fala drown... ama mene mi trebase nekoj applet ili php scripta koja ke mozam da ja integriram vo veke postoecka htm web strana... znaes li nesto takvo
 
10 мај 2007
33
4
Јас имам супер искуство со Drupal и Joomla. Двата се графички ориентирани Content Menagment Systems, Drupal за ако сакаш да чепкаш програмерски повеќе, Joomla е за plug-n-play... Ти треба 2 саати време додека да прочепкаш, разгледаш и го поставиш сајтот оnline. Имаш мнооогу готови модули што покриваат 99% од функционалностите.
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
Фала многу... Јоомлата е супер... ми се допага изгледот...
Мучо грасјас Хероина :mafija::isplashen:
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Да најавам дека многу скоро ќе го објавиме преводот за 1.5
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
ај ако сакаш пиши ми линк за Joomla! 1.0.12 Stable...
оти на официјалниот сајт на јоомла избришани се фајловите...
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.644
189
не не мислев за македонскиот превод на Joomla! 1.0.12 Stable
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.691
343
А наједноставен комент систем кој е? само наслов и текст да пишиш. Сакам комент системот да ми е на друг екстерен фајл. На пример страната е
www.strana.com, а комент системот да е на пр. www.strana.com/comment.
Така кје си ставам пассворд на www.strana.com/comment, и никој отсвен јас нема да мозе да дава коментари, а на страната кје нема знаци дека мозе да се даваат коментари. Стварно е глупо да гледаш на некоја страна дека може да се става коментар, а посетителот да немозе да стави. Вака комент системот е скријан а работи.

Има ваков:p
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
А наједноставен комент систем кој е? само наслов и текст да пишиш. Сакам комент системот да ми е на друг екстерен фајл. На пример страната е
www.strana.com, а комент системот да е на пр. www.strana.com/comment.
Така кје си ставам пассворд на www.strana.com/comment, и никој отсвен јас нема да мозе да дава коментари, а на страната кје нема знаци дека мозе да се даваат коментари. Стварно е глупо да гледаш на некоја страна дека може да се става коментар, а посетителот да немозе да стави. Вака комент системот е скријан а работи.

Има ваков:p

Ne mi teknuva na gotov proizvod no mi zvuchi ednostavno... Ti treba samo skripta koja dodava/izmenuva html/whatever strana stavena vo poseben folder /comment, zashtitena so .htaccess na primer.
 

Anarchy

Intern
17 јуни 2007
20
0
www.warez.bloger.com.mk
може некој да ми каже дали може да се направи од тие што сајтовите за креирање на блогови блог.цом.мк , блогер.цом.мк итн.... да се додади нешто како за регистрација/логирање , и со тоа да може сите рег. членови да отвараат нови постови :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.109
Мислења
974.641
Членови
35.409
Најнов член
sendrit
На врв Дно