• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Blizzard со план да организира глобална лига за Overwatch со плати за играчите и др бенефиции

  • Ја почнал/а темата
  • #1

wadapdoc

Intern
24 јули 2017
7
3
Иако кај нас е-спортот е во фаза на хибернирање тоа незначи дека неможе повторно да се изгради сериозно community околу него како што имаше пред gaming да значи нешто на глобално ниво кога постоеа кај нас играчници како Инсомниа и Ентернет и имаше огромен hype околу Кантер и Дота и gaming во главно.

Лигава од Blizzard за Overwatch ќе започне 2018 прва сезона ама сериозно би сакал барем еден тим да ја репрезентира Македонија во иднина. Зирнете подоле на линкот за подетални информации околу евентов. Поздрав.


$50,000 годишна плата по играч, пензиско, сместување + многу други бенефиции доколку учествувате на Overwatch лигата организирана од Blizzard
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,644
1,007
Daleku sme drugarce nie od toa nivo, kaj nas e drug mentalitetot. Ne sme nie po gejmingot do dolku, mislam na kompetativno nivo sekako. No eve od opkruzuvanjeto mislam deka ima dobri igraci koi mozat da uspeat, pred se Croatia, Serbia, B&H... Iako seuste i tie se daleku od edno skandinavsko nivo na uspesnost ili Kinesko/Korejsko nivo na kompetitivnost. A najgolemiot predizvik e toa sto OW e 40/60eura, a nie ziveeme vo pred se piratska drzava, sto e problem za da pocnes da igras poradi pred se besplatnite alternativi koi postojat.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,043
29,058
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Полека малце, кој има нешто нормално да каже бујрум.
 

tonidn

Intern
13 март 2016
28
19
Daleku sme drugarce nie od toa nivo, kaj nas e drug mentalitetot. Ne sme nie po gejmingot do dolku, mislam na kompetativno nivo sekako. No eve od opkruzuvanjeto mislam deka ima dobri igraci koi mozat da uspeat, pred se Croatia, Serbia, B&H... Iako seuste i tie se daleku od edno skandinavsko nivo na uspesnost ili Kinesko/Korejsko nivo na kompetitivnost. A najgolemiot predizvik e toa sto OW e 40/60eura, a nie ziveeme vo pred se piratska drzava, sto e problem za da pocnes da igras poradi pred se besplatnite alternativi koi postojat.
Не верувам дека тие 40е се некаква голема пречка за да се игра Overwatch затоа тоа што веќе неколку пати до сега Близард имаше по 10е попуст ем бесплатни викенди така што било кој заинтересиран имаше шанса да ја испроба.

40е и не се премногу пари ако ја утепаш од играње, еве јас почнав негде при крај на 1ва сезона и до сеа имам преку 700 часа гејмплеј, па сеа ти кажи ми дали 40евра се многу, плус не бара дополнителни трошоци освен ако си идиот и купуваш Loot Boox-ови (козметика) кои и онака ти следуваат ако играш почесто.

Инаку форматот на лигата ќе биде таков да нема да може македонски тим да не преставува:) Местата се ограничени, мислам дека имаат планови за 20тина тима макс со тоа што првата сезона ќе ја почнат со помалце, а едно место кошта и по 20 милиона. Ќе биде налик НБА троа поглобално со тоа што ќе има по некој преставник од светот. Пример еден тим од Сеул, Лондон, Шангај итн. На Близард таргет им се тимови од NFL, NBA итн што сакаат да инвестираат во Overwatch тим кој би бил локализиран. Еве ги откриените тимови до сега:

Blizzard reveals the first official cities in the 'Overwatch' League

Со тоа што сега се шпекулира дека и C9 го купуваат слотот за Лондон, дека Lunatic-Hai ( моментално најдобриот тим ) се заинтересирани за место итн.

Кај нас органски тим да профункционира многу потешко, може по некој индивидуалец ко Сакса прво да се докаже на Competitive Rank, да биде константно у топ 10 па некој тим да го собере па да си ја проба среќата in-house со некој тим здравје да го глеаме на OWL.

Има опција и со Overwatch Contenders што ќе биде нешто ко втора лига каде што професионалци/таленти од цел свет ќе пробаат да се докажат за евентуално место во OWL.

Детали: https://www.overwatchcontenders.com/files/s1_player_handbook.pdf

Така да у пракса може и македонски тим да си се пријави само прашање е до кај би догурале. Допрва треба да се најде талент кај нас.

Инаку од утре почнува 1ва сезона со 16 тима, 8 US i 8 EU. Одамна се немаат пробано западните тимови меѓу себе. Обично најдобрите 2/3 играа во Аpex корејската лига, и тоа по неколку месеци во зависност од тоа кој да каде догурал.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

wadapdoc

Intern
24 јули 2017
7
3
Tonidn vo pregovori sum so Inosomnia za kreiranje na seriozni timovi koj ke imaat cel da se natprevaruvaat na globalno nivo, znaci ne samo Overwatch, tuku Dota2, Starcraft, CS:GO, LoL itn. Proektot ke zapocne od slednata godina taka sto ke vidime do kaj ke se razvie no vo plan e Insomnia Pro Gaming da se rebrendira kako seriozna gaming organizacija sto znaci seriozen menadzment, seriozni igraci, seriozni planovi itn. Pozdrav.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,219
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно