• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Blizoo + Philips 40PFH5500

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Да не ги рекламирам сега Blizoo не е ни битно...
Се решив за еден од пакетите и решив да земам
телевизор Philips 40PFH5500 од нив на 48 рати
(може и ќе заборават за долгот после 36тата рата).
Прашањето ми е следново :
Дали некој знае информација телевизорот дали има поддршка за DLNA,
бидејќи на некои места на net најдов дека има додека на други места дека нема поддршка.
Желбата ми е да stream-увам и да имам пристап до MyCloud.

Благодарам однапред на информацијата.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,542
3,286
Искрено незнам со кој памет си се одлучил на ваков чекор, додуша многу народ задолжен на сите картички па мора вака да ги бричат.
48 рати по 699 денари ти е 33552 денари преку Близу и нивната апликација во Тутунска, истиот телевизор во АМЦ 22990.
http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=45080&i=93&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=1

Кога ќе го исплатиш по 4 години (!) ќе ти имаат удрено камата од 50% (!), од лихвар да ги земеш парите за у кеш да го платиш помала камата ќе имаш.

Со среќа нека ти е отплатата во следните 4 години и со памет другпат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Телевизорот го седов од Set за 23 999 мкд
(ја немав информацијата за AMC),
откако израчунав дека во спротивно
ќе треба да плакам плус 175 денари месечно, или окулу 9 500 мкд.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Телевизорот е супер во однос на тоа колку функции подржува.
Има Android Lollipop, има WiFi, поддржува DLNA, Miracast и скоро одлично се однесува во мрежа.
Единствена замерка која ја имам моментално е дека понекогаш после некое YouTube видео
ми прикажува некое известување за мрежа и мора да притиснам ок.
Претходно со WPA2 морав пак да се логирам, сега со WPS автоматски се логира (не ме фаќај за ова точно за збор).
Ќе треба да ја сетирам мрежата најверојатно.
Однос функции/цена е прилично голем.
Го препорачувам за секој economy корисник (иако претходно сум немал smart телевизор).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
уште една замерка му најдов можеби ќе му затреба на некој информацијата...
Телевизорот нема опција за инсталирање на .apk from Unknown Sources
дури и со неколку команди од shell не успеав да ја решам таа ситуација...
ако знае некој нека сподели
(сега за сега бројот на апликации е ограничен на прилично мал број,
бидејќи поголемиот дел се игри)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,746
Мислења
863,834
Членови
30,081
Најнов член
software engineer
На врв Дно