• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Blizoo 100mbps internet

Cas12

Intern
12 октомври 2014
11
2
Zdravo, dali nekoj od vas go koristi ovoj paket na blizoo i kakvo iskustvo ima so nego?
Spodelete se povrzano so nego brzina, stabilnost itn.itn. :D
So drugi zborovi dali vredi parite zemajki predvid deka za otprilika ista cena imas optika od t-home...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јас. Брзината е топ, поготово ако користиш Internet download manager, или на торенти, иде до 90-на мегабита, и јаче. На Youtube исто е одлично видеата се полнат брзо, нема сецкање, нема загуба на пакети.

Стабилноста не е перфектна, се случува 1/2 во месецот да падне нет, на 5-10 минути, но одма доаѓа пак....за парие нуди апсолутно најмногу, ако ти е приоритет стабилност, иди на Т хоум, ако не Близу.
 
S

Sukhoi

Гостин
Да надополнам, дека се очекува зголемување на Upload мислам редно време е(Не ме прашувајте кога, ми кажаа дека ке биде во догледно време).
BTW оптиката има ограничувања во сообраќај, да не се полетиш одма, првин убаво прочитај тие ситни букви. Не дека се стигнува лесно, али со такви убави брзини, можно е.
 

Cas12

Intern
12 октомври 2014
11
2
Јас. Брзината е топ, поготово ако користиш Internet download manager, или на торенти, иде до 90-на мегабита, и јаче. На Youtube исто е одлично видеата се полнат брзо, нема сецкање, нема загуба на пакети.

Стабилноста не е перфектна, се случува 1/2 во месецот да падне нет, на 5-10 минути, но одма доаѓа пак....за парие нуди апсолутно најмногу, ако ти е приоритет стабилност, иди на Т хоум, ако не Близу.
Да надополнам, дека се очекува зголемување на Upload мислам редно време е(Не ме прашувајте кога, ми кажаа дека ке биде во догледно време).
BTW оптиката има ограничувања во сообраќај, да не се полетиш одма, првин убаво прочитај тие ситни букви. Не дека се стигнува лесно, али со такви убави брзини, можно е.
Fala na brziot odgovor decki. :D Imam loso iskustvo so t-home i poradi toa barav alternativa i se nadevam nema da zgresam. Inace preferiram torenti i ocekuvam da vadi ubava brzina. A koga sme kaj upload se nadevam deka ke go zgolemat.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
На торенти, поготово од Замунда е одлично. Дури и преку ден ќе вадиш едно 6/7 мегабајти, навечер иде до 10, во завиност од квалитетот на рутерот, модемот, и некои други аспекти.
 

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
509
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
Fala na brziot odgovor decki. :D Imam loso iskustvo so t-home i poradi toa barav alternativa i se nadevam nema da zgresam. Inace preferiram torenti i ocekuvam da vadi ubava brzina. A koga sme kaj upload se nadevam deka ke go zgolemat.
Според неколку искуства, со Близу или ептен ќе ти се погоди или ептен ќе ти се усере. Во глобала пакетот е супер, таков нет за тие пари, но јас би останал/ќе останам на Т-хоме.

На него сум околу 5 години (50мб/с оптика) и до сега мислам дека сум 100% сигурен дека немало ниту еден подолгорочен downtime на интернетот (поголем од 5 секунди, кога знае да падне нетот).
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Нема теорија во рок од 5 години да не се десило да немаш нет повеќе од 5 секунди, или колку и да се секунди. Значи кој сака да дојде нема да ме убеди. На Кајгана имам читано одамна, дека едно 12 саата немаше нет на Т мобајл, и разноразни други проблеми, секако дека се најдобар избор, (за стабилност) но ова што го пиша и кај Google го нема.
 

Ficiani

On your way to fame
1 јуни 2012
509
959
Скопје
www.filipkordanovski.com
12 саата да нема нет со глава гарантирам дека не се десило во последните години (кај мене). Уствари не се сеќавам ни 1 саат да немало... Барем јас од кога сум на T-home.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,774
2,446
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Се случувало на 2-3 пати да нема на саат два ама тоа еднаш годиншно,се случува и често да падне на некоја минута нетот неколку пати во текот на неделата или месецот али ништо сериозно нели.
Најголем проблем со T-Home е тоа што останаа на истите пакети веќе две и пол години, поточно очајните брзини (не зборам за Optic пакети)
 

Cas12

Intern
12 октомври 2014
11
2
Според неколку искуства, со Близу или ептен ќе ти се погоди или ептен ќе ти се усере. Во глобала пакетот е супер, таков нет за тие пари, но јас би останал/ќе останам на Т-хоме.

На него сум околу 5 години (50мб/с оптика) и до сега мислам дека сум 100% сигурен дека немало ниту еден подолгорочен downtime на интернетот (поголем од 5 секунди, кога знае да падне нетот).
Jas sum dolgi godini na blizoo i da cuknam vo drvo mi se ima pogodeno epten, a i da imalo nekakov problem mnogu brzo reagirale sto ne e slucaj kaj t home (barem po toa drugari so mi kazuvaat). Kako i da e cel na diskusija ne e blizoo vs t home tuku dali 100mbps na blizoo e dobra varijatna za koja se nadevam ke mi se pogodi kako ovoj paket sea sto go imam. Napomenav deka imam loso iskustvo so raskinuvanje na dogovori so t home i zatoa barav alternativa. :D:D:D
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Позитивно мислење за близо и од мене, само што длинк рутеритите ми правеа проблем, еднаш рутерот го блокираше протокот на податоци низ цело маало што дојдоа близоо физички да ме пресечат, едвај се разбравме. Обично тие што имаат проблеми се со рутерите не со близоо.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,370
10,328
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Jas sum dolgi godini na blizoo i da cuknam vo drvo mi se ima pogodeno epten, a i da imalo nekakov problem mnogu brzo reagirale sto ne e slucaj kaj t home (barem po toa drugari so mi kazuvaat). Kako i da e cel na diskusija ne e blizoo vs t home tuku dali 100mbps na blizoo e dobra varijatna za koja se nadevam ke mi se pogodi kako ovoj paket sea sto go imam. Napomenav deka imam loso iskustvo so raskinuvanje na dogovori so t home i zatoa barav alternativa. :D:D:D

Ако ти е за по дома да, за работа не.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,020
996
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Ако живееш во Карпош немој ни случајно да си се заебал!
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,910
15,226
12 саата да нема нет со глава гарантирам дека не се десило во последните години (кај мене). Уствари не се сеќавам ни 1 саат да немало... Барем јас од кога сум на T-home.
Кога снемувало било заради мега дефект при што останале без нет делови од Македонија. И јас не се сеќавам да снемало нет повеќе од минута-две
Стабилноста кај мене е ултра.
Додуша направив екстра напори за да ја спастрам линијата.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,020
996
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Zosto, so e rabotata? Inaku vo karpos ziveam sum na blizoo (samo imam poslab paket od spomenatiot) i da cuknam vo drvo dobro e.


ко ќе се промени времево (кон полошо, дожд, снег) интернет често снемува!

(кај воена болница зградите) - Карпош 3
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,141
Мислења
878,709
Членови
30,757
Најнов член
stoshka
На врв Дно