1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Блиц за Canon

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Oktar, 30 ноември 2015.

 1. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Заинтересиран сум да набавам некој близ за ДСЛр-от, Canon EOS 550d, ама не сум нешто многу упатен па ми треба некоја насока и препорака. Буџетот би бил симболичен, не повеќе од стотина евра (на ново), сепак на заработувам од фотографија, ама сакам да фоткам а и ме тераат по родендени :D. Значи дајте некој предлог или препорака и насока што да гледам и што да барам и што е важно.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,419
  3,137
  24 Септември 2012
  Земи си било кој Канон блиц. Батали муабетите за трд парти.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Значи најефтиниот канон, да ротира и како што видов да биде ТТЛ?
   
 4. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,419
  3,137
  24 Септември 2012
  Постои и без ТТЛ? Си имаат свој протоколи и си тераат работа без ти непотребно да замараш нервни клетки. За тебе за на камера земи си истиот бренд од камерата. Најтопла препорака. Ама мануелно, ама не ти требало ТТЛ. Батали. Здравје некогаш кога ќе се усовршиш (if) ќе земеш мануелни и слични тракатанци. За прв блиц, секогаш ист бренд. Еве
  Canon SpeedLite 430EX II
  Чиста работа.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  3,059
  3,488
  18 Април 2007
  Youngnuo 568 EX II , најтопла препорака.

  За 100че одлично си работи и TTL има.

  И јас бев против кинезарија али сум бил грешка.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,485
  15 Јануари 2011
  Машко
  До 100Е нема блиц за Канон, и најслабата 2хх серија е 200Е.
  430 EX II е 20,000 ден. (pixplus)

  430 EX може да ти понудам, некористен, без гаранција за околу 11к купен од Генел.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,485
  15 Јануари 2011
  Машко
  Не се согласувам. Но дугачка тема, мислам си поканет на кафана дружбите што ги правиме преку форумов, на следна собиранка помини ќе праиме муабет, ќе дојдам со Yongnuo YN600RX-RT и TTL предавател за него (овој).

   
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  @xenon, фала на понуда, интересна е, ке ја размислам, но во моментов имам блиска роднина по крФ, популарно наречен брат во Америката и таму гледам дека во бх, 430 EX II е 200 долари, што практично веќе е 200 евра, па планирав да го злоставам брата ми, сепак му најдов примена на човекот после 30 години :D

  P.S. А зашто ја не сум поканет во кафана, како заинтересиран на темата :D се шалам, нема да дојдам, кафана ми е варварски чин врз животните, јас сум сум веган.

  P.P.S. Се шалам, кафана је моја судбина, секако дека сум нормален :D
   
  На RagingDemon и borcep им се допаѓа ова.
 9. xenon

  xenon
  Guru

  3,786
  9,485
  15 Јануари 2011
  Машко
  @Oktar ако земаш од ВН, немој само да ти праќа по пошта, или лично или по човек само, затоа што за блиц имаш 18+14% давачки плус испорака односно од тие 200УСД на крај ќе те фати 350 кај нас, т.е. поскапо од локално купен EXII.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не, не... испорака на америчка адреса а за некој месец, брат ми ке го донесе со себе. Знаеш како е, брат за брат, блиц за апарат.
   
  На RagingDemon, Teget, Војвода и уште 6 други им се допаѓа ова.
 11. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,181
  3,537
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Брат ти ќе носи доста гаџети со него? Ако не да се организираме? :p
   
  omegaRED, Oktar и на smole им се допаѓа ова.
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,301
  3,606
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Немој оти после ке се чуствува злоупотребено :D
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,268
  2,621
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  @Oktar, абеee... Гледав една мешалица за бетон на Newegg, на попуст е па... :D
   
  На Boce!, SaleSk, smole и уште 4 други им се допаѓа ова.
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,419
  3,137
  24 Септември 2012
  Баш заради овој муабет и го пишав тоа погоре. Едноставно знаев што следи во темава. Мојсие гомна да јаде. Не од тебе, ама од некој. И? Да си купи Јуџио Октар викаш? Препорачај му нешто.
   
 15. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Пошто гледам доста се против third party блицеви, може некое кратко објаснување зошто ?
  Во што се полоши од оригиналните блицеви ? Збориме за оригинални блицеви, но од други производители, не од некои ефтини копии на оригиналите.
  Непрецизен ТТЛ ? Послаба лампа ? Неконзистентна моќ при исти сетинзи ? Спор Recycle ?
   
  На smole и Oktar им се допаѓа ова.
 16. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  moongose, krema, Војвода и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,485
  26 oктомври 2012
  Машко
  Охохо, некој ќе ослепува луѓе :D
  Со здравје да си го користиш, екстерен блиц е топ работа. :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,021
  2,266
  19 Јули 2013
  Честито. Сега едно добро дифузерче за ситуации каде нема таван.
   
  На Oktar и kirev им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...