• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Blender осветлување

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
29
60
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Здраво, во оваа област сум почетник па почнав со туторијалот од BlenderGuru за крофната. Лесно е и сфатливо за следење но наидов на еден проблем а тоа е осветлувањето. На кратко, ги користам истите параметри како него но не добивам ни приближно ист резултат, слики од параметрите и еден рендер со мои параметри во прилог. Што би можело да предизвикува таква разлика кога се користат истите параметри?
 

Атачменти

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
562
595
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Ова е неговиот рендер од туторијалот
1613926112059.png

Ако рендерот што си го закачил во твојот пост е од тебе, не гледам скоро никаква разлика, освен како е поставена камерата, но тоа е ирелевантно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
29
60
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Рендерот на крај излезе вака, не е доволно сличен. Сепак доколку некој знае ме интересира зашто појавува таква разлика.
 

Атачменти

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,456
8,578
Скопје
Рендерот на крај излезе вака, не е доволно сличен. Сепак доколку некој знае ме интересира зашто појавува таква разлика.
Нема никој да дознае и не е ни битно. Твојов рендер ми е поубав. Го виде редитот што е за ова и колку други видови различни имале?
 

Викса

On your way to fame
12 март 2011
536
647
Мислам дека проблемот e во материјалот кај тебе , а не до осветлувањето. Играј си со нодовите што ја контролираат текстурата за издигнатите делови (bump).
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,447
4,015
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Нема никој да дознае и не е ни битно. Твојов рендер ми е поубав. Го виде редитот што е за ова и колку други видови различни имале?
Вака викаа и за новиве Star Wars продолженија затоа сме тука кај што сме...
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
562
595
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Рендерот на крај излезе вака, не е доволно сличен. Сепак доколку некој знае ме интересира зашто појавува таква разлика.
Едно нешто со сигурност што може да се воочи е дека материјалот на крофната ти е потемен од неговиот. Освен тоа, се гледа дека твојот рендер е доста потемен за што може да има повеќе причини. Рендер сетинзите може не ти се исти како неговите, материјалот на подлогата да ти е потемен што влијае на тоа колку светло се одбива од неа, светлото да не е доволно јако. А може и рендер енџинот на Блендер различно да калкулира светло во поновиве верзии. Самиот размер на сцената има исто огромно влијание на осветлувањето, ако не ти е правена сцената по приближно исти размери како негова, ќе добиеш различни резултати. Сигурен си дека осветлувањето е направено само со едно светло и дека нема амбиентално светло? Ме чуди како може толку да е осветлен предниот дел на крофната со само едно светло што доаѓа одпозади. Или има некој објект што одбива светлина пред крофната/позади камерата или има некое амбиентално светло.

Најлесно е да пробаш да појачаш светло 10-20% и види како ќе изгледа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
29
60
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Нема никој да дознае и не е ни битно. Твојов рендер ми е поубав. Го виде редитот што е за ова и колку други видови различни имале?
Имам видено неколку примери, но чисто ме интересира зашто има таква разлика во осветлување со исти параметри. Инаку се согласувам дека има доста подобри дизајни. Но првично би сакал да научам и сфатам убаво како функционираат повеќето работи.


Мислам дека проблемот e во материјалот кај тебе , а не до осветлувањето. Играј си со нодовите што ја контролираат текстурата за издигнатите делови (bump).
Во право си, ми беше чудно како стигнав до таков резултат од нигде никаде, испадна текстурата сама се навратила на некоја default. Bump и се друго било океј.

Едно нешто со сигурност што може да се воочи е дека материјалот на крофната ти е потемен од неговиот. Освен тоа, се гледа дека твојот рендер е доста потемен за што може да има повеќе причини. Рендер сетинзите може не ти се исти како неговите, материјалот на подлогата да ти е потемен што влијае на тоа колку светло се одбива од неа, светлото да не е доволно јако. А може и рендер енџинот на Блендер различно да калкулира светло во поновиве верзии. Самиот размер на сцената има исто огромно влијание на осветлувањето, ако не ти е правена сцената по приближно исти размери како негова, ќе добиеш различни резултати. Сигурен си дека осветлувањето е направено само со едно светло и дека нема амбиентално светло? Ме чуди како може толку да е осветлен предниот дел на крофната со само едно светло што доаѓа одпозади. Или има некој објект што одбива светлина пред крофната/позади камерата или има некое амбиентално светло.

Најлесно е да пробаш да појачаш светло 10-20% и види како ќе изгледа.
Го следев чекор по чекор, вклучувајќи ги и боите највеќе внимание обрнував на нив за да можам да следам дали правилно ги изработувам наредните чекори. Има само едно светло, нема ништо што одбива светлина, колку и да зголемувам/намалувам светлина пак не добивам некои сиви нијанси туку само во екстремите сини, бели, црвени... Ќе прикачам неколку слики во прилог со што сакам да напоменам дека сум свесен дека се многу жолтеникави боите на текстурата на тестото од крофната, пред тоа беа многу сатурирани (има прикачено слика и од тоа) ќе се балансира тоа пред крајниот рендер.
 

Атачменти

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
562
595
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Ако целта ти беше да постигнеш сличен резултат со неговиот рендер, тогаш си успеал колку што гледам. Единствена позабележителна разлика е тоа што кај него подлогата е посветла, но тоа е најверојатно од аголот под кој светлото се одбива од подлогата и доаѓа до камерата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
29
60
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Најверојатно се работи за различно прикажување на боите поради верзијата. Финалниот рендер испадна прилично солиден па би рекол дека и моето осветлување не е грешно.

Рендер од анимација
 

Атачменти

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,456
8,578
Скопје

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,271
329
Абе џам е рендерот, што ти е... Не глави до толку на вакви ситници, ако работиш скроз како по книга, чекор по чекор, многу споро ќе ти оди учењето, брзо ќе забораваш работи... Земи си малку слобода, чепкај пробувај разни нагодувања, опции, со тек на време ќе ти се разјаснат сите нелогичности се додека го имаш ентузијазмот за експериментирање и учење. :)
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
562
595
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
2x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
Шајзе Genesys Rhode 400
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Арно ти вика @Vlatzki не се тупи до толку, рендерот е одличен како за почетник. Мојот прв рендер така да изгледаше цела кафана ќе ја частев :D

3Д-то не е некоја природна наука што мора да имаш некоја стриктна формула да добиеш посакуван резултат, во најмала рака имаш непишани правила по кои треба да се прдржуваш да добиваш консистентни и предвидливи резултати, но тие со тек на време ќе ги научиш и ќе си створиш твој метод на работа. Набљудувај убаво како се понашаат светлото и рефлексиите од различни објекти/материјали во природата. После некое време кога ќе напредиш малку, убаво е да фатиш камера/апарат в рака да видиш како тоа изгледа преку објектив зошто камерите во 3д програмите симулираат објектив а не човечко око. Човечкото око е приспособливо, филтрира бои, зеницата се отвара и затвара што влијае на тоа колку светло или темно гледаш, додека објективот не го прави тоа. Совладај прво моделирање зошто е најлесно, а после фокусирај се на светло и материјали зошто тие најмногу време треба да се совладаат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
29
60
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Абе џам е рендерот, што ти е... Не глави до толку на вакви ситници, ако работиш скроз како по книга, чекор по чекор, многу споро ќе ти оди учењето, брзо ќе забораваш работи... Земи си малку слобода, чепкај пробувај разни нагодувања, опции, со тек на време ќе ти се разјаснат сите нелогичности се додека го имаш ентузијазмот за експериментирање и учење. :)
Токму така и го постигнав рендеров, од ново текстури, светло итн...

Арно ти вика @Vlatzki не се тупи до толку, рендерот е одличен како за почетник. Мојот прв рендер така да изгледаше цела кафана ќе ја частев :D

3Д-то не е некоја природна наука што мора да имаш некоја стриктна формула да добиеш посакуван резултат, во најмала рака имаш непишани правила по кои треба да се прдржуваш да добиваш консистентни и предвидливи резултати, но тие со тек на време ќе ги научиш и ќе си створиш твој метод на работа. Набљудувај убаво како се понашаат светлото и рефлексиите од различни објекти/материјали во природата. После некое време кога ќе напредиш малку, убаво е да фатиш камера/апарат в рака да видиш како тоа изгледа преку објектив зошто камерите во 3д програмите симулираат објектив а не човечко око. Човечкото око е приспособливо, филтрира бои, зеницата се отвара и затвара што влијае на тоа колку светло или темно гледаш, додека објективот не го прави тоа. Совладај прво моделирање зошто е најлесно, а после фокусирај се на светло и материјали зошто тие најмногу време треба да се совладаат.
Се движам по туторијалите на BlenderGuru моментално, да ги поминам неговите па имам уште некои во план. А за тоа со камерата ми е во план, приметив дека ќе треба доста да чепкам таму зошто воопшто не се разбирам од тоа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
838,000
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно