• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Blender 3D

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
ima li nekoj na forumov sto koristi blender 3d toa odlicen i besplaten program za modeliranje animiranje i praenje igri se u edno.Ako ima nekoj sto go poznava mi treba pomos za praenje igra sekoja pomos e dobredojdena
ako nekoi uste ne go probale onda neka ne cekaat.a isto mi treba i nekoj sto znae da pravi teksturi vo GIMP ili vo Photoshop.
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Blender, супер програмче

За тоа дека Blender е одлична програма за 3D моделирање знам уште со појавувањето на првиот филм направен целосно во Blender "Elephant's dream". Навистина ме изненади одличното 3Д претставување на објектите. Брзо оваа алатка стана популарна, бесплатна, со отворен код кој овозможува подобрување. Иако сеуште 3DStudio Max и Maya според мене го држат приматот сепак Blender е алатка која овозможува целосна функционалност и многу забава :) Мала инсталација, едноставен интерфејс, многу tutorials на интернет. Ако имате време Blender ќе ви овозможи целосно ослободување на вашата креативност :D. Моментално се во изработка неколку филмови и игри од Blender community http://www.blender.org Ме радува оптимизмот со кој велиш дека ќе правиш игра :) но запамети дека за се зафатиш со еден таков голем проект треба прво да добиеш доволно искуство, а за тоа треба време ;)
Ти советувам да почнеш да правиш помали проекти, од типот на моделирање на интересни објекти. Кога ќе ја совладаш оваа техника, треба да се посвети време и на анимацијата. За да се направат интересниве 3Д игри онака како што се направени потребен е тим од барем неколку стотина луѓе, професионалци. За работа со 3Д програма не е доволно само да бидеш информатичар, туку за тоа треба да бидеш уметник. Ти посакувам многу среќа со твојот амбициозен проект :) Кога имам време и јас се занимавам со Blender, но јас пред се сум повеќе по програмирањето :)
Поздрав :bye1:
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Ja prasav dali e nekoj zainteresiran za da mi pomogne inace so blender sum mesec dena i nauciv dosta za mala igra sea ke go ucam i python taka da ke bidam pospremen,a prvo ke spremam texturi,zvuci ,mapi,koncept pa posle igra a inace i za toa vreme ke usovrsuvam modeliranje,animiranje i UV mapiranje taka da mislam oti ke pomogne a ne kako tip4injata od proektot n00b 1,2 i 3 koi utnaa se.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Imale nekoj tipovi proekt za igra ama mnogu nespremni go narekle n00b 1 propadnal posle n00b 2 i toj isto a za n00b 3 mislam oti e vo izrabotka.
(ova go ima na blender artists forumot)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.294
Членови
31.719
Огласи
222
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно