1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Блек Петок Лаптопи од анхоч

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од DAoliHVAR, 28 ноември 2019.

 1. Astro

  Astro
  Guru

  6,160
  8,485
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Чудни се и Dell а и ние како маркет. И ставаат бе 10/100 LAN чип бе човече во 2020, дај не ме терајте да коментирам, се нервирам.
   
  На DrMTR и Peceto им се допаѓа ова.
 2. DAoliHVAR

  DAoliHVAR
  Gaining Experience

  96
  69
  18 Јуни 2015
  Машко
  Go zemav dell ot so novata i3. Eden drugar mi kaza deka ovoj bil dosta po dobar, ali veke dodadov 50 evra od originalnite 20k.
  Laptopceto do sega mi izgleda dobro, ne sum instaliral windows uste. fala za sovetite.
   
  На fuzzjaw и damil им се допаѓа ова.
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,284
  3,393
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Onoa koga ke vrabotat nekoj vnuk na gazdata na firmata... Screenshot_20191129-214319.png
   
  На Arabian, Nomad, Tobey и уште 5 други им се допаѓа ова.
 4. Tobey

  Tobey
  Intern

  171
  37
  23 Април 2017
  како да не ќе се заборавел, ако прави даунлоад батеријата лета 4,5 часа јузич преку сила
   
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,282
  6,394
  27 Март 2014
  Батериите на новиве Dell лаптопи се срање невидено. Откажуваат после 2-3 година.
   
  На Peceto му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,973
  4,205
  28 oктомври 2008
  А бе може да пушти и рендер па ќе му трае 20 минути, ама не е тоа поентата. Ако download-ира или го оптоварува со други интезивни процеси, ќе си стави полнач...
   
 7. Tobey

  Tobey
  Intern

  171
  37
  23 Април 2017
  Да тоа е точно ама како и да е повеќе од 4 часа и 30мин нема да има
   
 8. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  60
  56
  24 Јули 2012
  Машко
  Na odredeni od poevtinite modeli na Dell ako izdrzi 3 godini e super. Na odredeni serii im traese baterijata do kaj godina ipol. Dodeka na Acer skapanici so po 5 godini stari (4 generacija intelovci) baterijata uste im tera po 3h. I aj sea de...
   
  damil, DrMTR и на Astro им се допаѓа ова.
 9. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,009
  536
  12 Април 2017
  Машко
  Имам другар со Ацер лаптоп од пред 4 години. Големо изненадување беше кога ми кажа дека батеријата му трае повеќе од 3 часа...

  На постар Асус лаптоп (наш фамилијарен), после 2 години батеријата трае 5 минути.

  Асус ги сметав за поквалитетна компанија, ама...
   
  На Peceto му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,973
  4,205
  28 oктомври 2008
  1. Кирилица
  2. Лаптоп после три години се менува...
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  9,492
  9,195
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не, после една до две години се мења батерија.
  Сакате цела вечност да ви траат батериите?
  Ајде возете кола и не менувајте уље да ве видам. :D
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 12. damil

  damil
  On your way to fame

  643
  597
  2 Јануари 2015
  Машко
  Acer имаа, ваљда уште имаат, неверојатни батерии. На лаптопи по 5-6 и повеќе години уште држат батериите по 1 саат.

  Ама изгледа не ставаа чипови со кои бројат циклуси/години и ја рикнуваат исправната батерија, како HP и DELL.
   
  На DrMTR и Peceto им се допаѓа ова.
 13. DAoliHVAR

  DAoliHVAR
  Gaining Experience

  96
  69
  18 Јуни 2015
  Машко
  Јас не го практикувам ова.
  Доколку не ми се зголеми потребата за по брзо процесирање (или просто “си ја врши работата“), не гледам причина да мењам компјутер. Не верувам дека за кодирање и киснење на Stackoverflow, за 2-3 години многу ќе се зголемат минималните потреби, а гигантски проекти не би требало да се компајлираат многу често. За тоа би било добро ако лаптопчево трае подолго. Ако не, нова батерија, или нека рика пред да заврши гаранција.
   

Сподели

Вчитување...