• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

BlazeVideo - BlazeDVD ранливост (BoF)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Ми појде со овие видео плеери :p

Исто како и кај CyberLink PowerDVD, значи BlazeVideo BlazeDVD, пати од Buffer Overflow напад, односно грешка кај условот за проверка на граници на внесени информации од страна на корисникот. Може да се експлоатира локално и далечински...

Повеќе:

http://it.com.mk/index.php/Gjoko-Krstic/Sigurnost/Ranlivost-kaj-BlazeVideo-BlazeDVD-5.0-Professional/Standard-BoF
http://www.milw0rm.com/exploits/6217
http://www.securityfocus.com/bid/21337/exploit
http://www.packetstormsecurity.org/filedesc/blazedvd_bof.pl.txt.html
http://kajmakot.softver.org.mk/tehnologija/Ranlivost_kaj_BlazeVideo_BlazeDVD_50_ProfessionalStandard_-_BoF/#komentari
http://zeroscience.org/codes/blazedvd_bof.txt

:rolleyes:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно