1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Благ број , не продолжува програмата

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од ITGoing, 21 ноември 2019.

 1. ITGoing

  ITGoing
  Intern

  2
  0
  12 ноември 2019
  Машко
  Ај вака помош ако може програмава гласи вака :
  Благ број е број што е составен само од парни цифри (0, 2, 4, 6, 8). Во зададен опсег (почетокот m и крајот на опегот n се цели броеви чија вредност се внесува од тастатура), да се најде и испечати најмалиот „благ број“. Ако не постои таков број, да се испечати NE.
  Еве што имам испробано .
  Ме остава на scanf зошто е тоа така ? Фала однапред на сите :)
   
 2. ITGoing

  ITGoing
  Intern

  2
  0
  12 ноември 2019
  Машко
  Решен проблем While ми е инфинити циклус .
   
 3. steelseries

  steelseries
  Gaining Experience

  781
  488
  20 Декември 2015
  Машко
  само што ќе пишев да стаиш break
   
 4. Alisa-

  Alisa-
  Intern

  2
  3
  21 ноември 2019
  Женско
  probaj na vakov nacin, so iminjata na promenlivite so koi si naviknat:D
  #include <stdio.h>
  int main(){
  int p,k,broj,a;
  scanf("%d%d",&p,&k);
  for(broj=0;p<=k;p++){
  broj=p;
  a=broj;
  while(broj!=0){
  if((broj%10)%2==0)
  broj/=10;
  else{
  break;}
  }
  if(broj==0){
  printf("%d\n",a);
  break;}
  }
  if(p>k)
  printf("NE");
  return 0;
  }
   
  Последна промена: 21 ноември 2019
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,164
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Благ број? Ова е као нешто официјален назив или сленг? Сериозно, прв пат слушам, не сум програмер.
   
 6. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,427
  846
  1 Април 2012
  Машко
  Најверојатно така се викала задачата што ја дале за вежбање, вакви имиња обично даваа на структурно програмирање на финки.
   

Сподели

Вчитување...