1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Blacklist-итано IP и како да се тргне?

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од skullmonkey, 14 Мај 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,933
  3,051
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Случајно ми се јави проблем, страна што години наназад ја користам од пред две недели не ми ја отвара и ми дава Access denied. Им пишав и ми вратија дека побарале од нивниот провајдер да ја тргне забраната од IP-то(?!?) што ме натера да прогуглам на темава.

  На IP Address Blacklist Check - WhatIsMyIP.com® ми дава 11 места со блеклист на моето IP. Им пишав на сите (голем дел од нив имаат автоматска форма), но ме интересира, нели треба ова Телеком да го прави? На крајот на краиштата од нив добивам IP.
   
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,151
  4,372
  4 ноември 2013
  Машко
  Само телеком може да ти го реши проблемот, барај од нив да ти ја променат адресата (доколку тоа ти одговара).
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,933
  3,051
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не се мења адреса со ресетирање на рутерот? Нели они самите автоматски го праат тоа на 24 часа за да се заштитат од хостирање сајтови по дома.
   
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,151
  4,372
  4 ноември 2013
  Машко
  Немаш фиксна адреса?
   
 5. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Не мора да значи дека е ип бан, може да биде и hw ид бан .
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,933
  3,051
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Дома не. Ова е дома.

  Како се проверува тоа?
   
 7. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Пробај пристапи од друг пц со исто ip , обично hw id бан оди на матична или хард диск.
   
 8. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,933
  3,051
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ќе врзам лаптоп и ќе проверам.
  Ако се воспостави тоа, кој треба да гонам за да ме одбанираат? Кој ме блокира? Телеком или друг сервис?
   
 9. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Само страната/провајдерот каде си баниран може да тргни таков бан ( или пак да смениш хард или матична).
   
 10. P.Overdrive

  P.Overdrive
  Gaining Experience

  468
  497
  23 Јуни 2010
  Не постои такво нешто како hardware ID ban од проста причина што сајтовите немаат никаков увид во твојот хардвер.
   
  Zippo, The-spiki и на Oktar им се допаѓа ова.
 11. Roncic

  Roncic
  Гостин

 12. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,324
  9,665
  23 oктомври 2012
  Машко
  Нема тука никаков хадвер ајди бан, од првиот пост како што разбирам, најверојатно има некој геолокациски бан, не е на конкретна адреса туку на пул од адреси. Ако @skullmonkey нема ништо против може да ни го прати сајтот и да пробаме дали ке имаме пристап. Ако сака може и во ПП да ми прати ке пробам јас.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Јас не реков дека е 100% хњ ид бан. Го посочив како опција. А тоа што некој мисли дека е невозможно, тоа е друга работа .
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,324
  9,665
  23 oктомври 2012
  Машко
  Во линкот погоре нема никаков хардевер ајди. Генерички податоци кои не штетат никому и никако неможе да се толкуваат како харвер ајди поврзан со матична плоча, диск, рам и слично.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,933
  3,051
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Welcome to JEvents.net: One of the Best Events & Calendar Management Extensions for Joomla!
  Од мобилен отвара, пц не.
   
 16. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,324
  9,665
  23 oктомври 2012
  Машко
 17. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,933
  3,051
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  60292815_1203226033190107_3281306090171531264_n.png
   
 18. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,368
  2,977
  4 Септември 2008
  Од ВИП фиксен и мобилен интернет ја отвара, може цел range на адреси од Телеком се банирани.
  Ако ти е еднократно да завршиш работа користи некој VPN додека не се исчистат адресите или пак да се мољакаш до сопствениците на страницата да ги тргнат адресите од блок листата.
   
  efto, Oktar и на Garfield' им се допаѓа ова.
 19. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  169
  39
  18 Јануари 2019
  Машко
  со VPN мора да работи,но доколку на вебсајтот нема заштита од VPN .
   
 20. zlatk0

  zlatk0
  Gaining Experience

  65
  59
  12 Декември 2017
  Машко
  Hardware id бан :))))

  Што нема човек да прочита. Најтрагично на ИТ форум ова се пишува :)  Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk
   
  На Zippo, The-spiki, P.Overdrive и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  959
  566
  3 Јули 2007
  По hardware ID се банира на .exe апликации. Никој и никако неможе да те банира по hardware ID преку browser. Може да те банира по сите основи што ги чита browserot, Browser type, cookies, IP, etc...
   
  Fatal1ty_, The-spiki, efto и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,145
  499
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
 23. Canibalot

  Canibalot
  Gaining Experience

  64
  80
  29 Јуни 2016
  Машко
  Истава ситуација ми се има случено, сигурно си со динамична адреса, се случува некои IP адреси да се blacklisted или банирани. Јас го решив проблемот се ресетирање на рутерот, ако не ти се чека до 02:00 тоа е времето кога го ресетираат рутерот. (барем кај мене ).
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 24. The-spiki

  The-spiki
  Gaining Experience

  62
  63
  26 Април 2008
  Машко
  System Administrator
  MAC (hw) адреса на мрежен интерфејс не оди надвор од локална мрежа, на пример на интернет
  Некаков вид на hardware id, може да се генерира од страна на апликаци, во смисла сериски броеви од компоненти итн и некаква математика да се добие едно бројче, и тоа да биде искористено на таа програма за проверка на валидност за лиценца итн, ама такви нешта (кои и не се пандан на единствен матичен број) не се пренесуваат од веб браузер до веб страници што ги посетуваш.

  Информации што се достапни преку javascript се резолуција на монитор, модел на уред, прелистувач и верзија итн. Служи за да знае таму сервер нпр слика да ти прати во резолуција соодветна за тебе, оптимизиран код за твој прелистувач, youtube / twitch / hbo go / netflix да ти сервираат видео или стрим кој што е со најдобар квалитет за твоја интернет врска итн.
  Или нешто си читал за колачиња / cookies? Посети сајт што знае дека претходно си гледал pornhab?
  Тоа може да се исклучи со подесувања, исто така може да се блокира праќање понатаму со додатоци / плагини.

  Уствари, кој знае каде си згрешил... Поента е, не постои можност веб страница да блокира по некаков "хардвер ид".
   
  Изменето од модератор: 15 Мај 2019
  На efto му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Со било која логин форма - или пак клик аксепт може да тргне инфо. Ама ова е ит форум каде секој се знае.
   

Сподели

Вчитување...