• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

BlackBerry Curve 8300 декодирање.

 • Ја почнал/а темата
 • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Овака телефоно и припаѓа на една моја другарка која го има купено од САД.При враќањето кон Македонија забравила да провере дали ќе работе телефоно со сим картичка од Т-мобиле.
Коа ќе ја ставе сим картичката од Т-Мобиле и ќе го уклуче телефоно на екрано се појавува порака:Invalid SIM card.
Моето прашање е каде може да се декодира овај модел на BlackBerry у Македонија, знаете ли некој шо ги работе овие работи и колку од прилика ќе чине самото декодирање?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,379
29,013
kalco.ru
Остај тука imei и точен модел ќе пробам да го декодирам али утре сеа се брзам ќе излагам....Ако некој у меќувреме ти среди работа здарвие:))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Шо подразбираш под тоа да оставам име и точен модел, не те разбирам најдобро.Шо може да најдам по менијата некои подетални информации за телефоно се следните:
BlackBerry 8300 smartphone(EDGE) v.4.2.2.89(Platform 2.4.0.39)
Cryptographic Kernel v.3.8.4.47
итн. има уште детали да не ги куцам.
На овие да не мислеш?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Јас се извинувам imei бил серискио број на BlackBerry, my bad.Не сум крив јас не сум бил информисан.
BlackBerry Curve 8300
IMEI:355772.01.387165.7
Добро интересира ме име ли некоја програма/генератор која ќе го генерира unlock code за овај или за било кој друг модел.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,379
29,013
kalco.ru
Другар код и постапка за декодирање добиваш околу 3 саат сеа сум на работа а дома ми е све што ми треба
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,379
29,013
kalco.ru
Еве како што ти реков сеа ќе ти дадам постапка и код да декодирање:

1 - Влези во menu - >Settings Menu -> SIM card и стисни select.
2 - Додека држиш SHIFT key, уклучи MEPD или (MEPPD za Vodafone Handsets)
3 - Ќе видиш 5 заклучени категории.
4 - Додека држиш SHIFT KEY, уклучи MEP2 или (MEPP2 za Vodafone handsets)
5 - shift key.
6 - Сега ќе побара да внесеш Network MEP code
7 - Внеси го кодов
Код:
2392190840728840
8 - Enter Return/Enter
9 - Сега би требало телефонот да биде отклучен

Доколку негде заглавиш слободно пиши ке ти објаснам подетално :ninja2:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Брат не ми успеја со тај код шо ми го даде ти. IMEI бројо ми е точно напишан, само постапката за да стигнам до Enter MEP Code е различна од таа шо ти ми ја даде како објаснение.Постапката кај мене е следна мада мислам дека нема веза како се стига до тај дел за внесување на кодо за отклучувањето.
How to Enter Unlock Code on All BlackBerry models:

1- Power phone on with no SIM card
2- Go to Options Menu => Advanced Options
3- In the SIM card menu, hold down the shift key (right of the zero, caps) type MEPPD or MEPD (no text will appear on screen while typing)
4- Unlocking level screen will appear, showing status of the Network
5- Hold down the ALT key (left side of keypad below @) type MEPP2 or MEP2 (no text will appear on screen while typing)
6- Code entry prompt will appear , 'Enter MEP Code'
7- Dial in unlock code, press Enter

If you are unable to enter into the lock status menu on step 4, repeat the procedure using a SIM card in the phone.

Дали кодо не е 100 проценти гарантирано да успее да го отклуче телефоно или треба уште нешто јас да направам.Која СИМ картица треба да ми биде у телефоно на Т-мобиле или на AT&T.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,379
29,013
kalco.ru
Ок постапката нема врска битно е да се дојде до тоа што се бара...оваа е постапка за постар модел....
а што се однесува до кодот пробај со AT&T картичката....и овој код 48512315
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Не. Не сака ни со последнио код шо ми го кажа.Пу јазк:lut2:
Шо да праеме сеа.Чаре???
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,379
29,013
kalco.ru
Само тие два кода ми ги дава неам друг.....
ЧАРЕ!! ќе идеш во моблирара некоја и ќе ти го декодираат не би требало да е повеќе од 1000ден...а за тој телефон верувај дека се исплати да ги дадеш тие пари

поздрав:))

П.С ако најдам уште нешто ќе го постирам
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Само тие два кода ми ги дава неам друг.....
ЧАРЕ!! ќе идеш во моблирара некоја и ќе ти го декодираат не би требало да е повеќе од 1000ден...а за тој телефон верувај дека се исплати да ги дадеш тие пари

поздрав:))

П.С ако најдам уште нешто ќе го постирам
Фала ти у секој случај за помошта:bravo:.Јас сум од Штип, тука нема некој шо знам да може да го декодира не знам предложите некоја конкретна мобилара каде шо можам да отидам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,877
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно