1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Black Friday или само голема лага?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од BlueBaron, 20 ноември 2017.

 1. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  344
  415
  10 oктомври 2011
  Машко
  Моментално немаат објавено акции, но претходните години Austrian имаше 15% попуст, WizAir 20 % (го викаа Pink Friday), итн. Мислам дека со фамата која ја добива овој датум, ќе продолжат со слични акции. Доколку нема тој ден, голема е можноста во понеделник (Cyber Monday) да имаат акција, зошто сепак ја купуваш картата on-line.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  344
  415
  10 oктомври 2011
  Машко
  Каде е тој добар дил ? Walmart, Target и BestBuy или и кај нас го има ?
  Btw лани беше истата цена PS4 во Америка ...
   
 3. damil

  damil
  On your way to fame

  665
  642
  2 Јануари 2015
  Машко
  Www.plaisio.gr

  SSD 512GB по 100 еур.... И мнооогу други работи
   
 4. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,521
  999
  28 ноември 2015
  Машко
  Black Friday дојде пребрзо во крипто сега и во реален свет :)
   
  На BlackOuttheWoRlD и stefan_off им се допаѓа ова.
 5. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  814
  876
  9 Декември 2015
  Машко
  Ќути главава ќе ми пукне како стан да купувам. Што повеќе анализираш полошо :) Па последно се решив за Bosch машина 22.000-23.000 (цените се слични во Нептун и Вуделго иако имаат некои различни модели). Сакам да биде со инвертер технологија пошто е понова и као подобра. Уште дилема е дали 7к или 8 кг ама мислам дека не е толку битно.
   
 6. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  53
  28 Јули 2017
  Машко
  Поздрав до SportM со нивните попусти.

  Пуштија нивен попуст, групер попуст, а тргнаа артикли од залиха :)
   
 7. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  558
  626
  31 oктомври 2011
  Машко
  https://www.amc.com.mk/ Со неверојатни попусти за black friday на најчкарт производители што се продаваат само кај нас.
  Исто така, Black Friday попуст цена на ноте9 што е поскапа од регуларна во нептун на пример.
  Насекаде во свет купувачите во главно добиваат некои поволности од Black Friday. Само кај нас продавачите едвај го чекаат за да испродадат се што не можеле до сега по исти цени ко предтоа. Концептот е погрешно спроведен кај нас дефинитивно.
   
  На angelkoski и steelseries им се допаѓа ова.
 8. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  826
  527
  20 Декември 2015
  Машко
  Ајде темава да се претвори во добрина и сите што сте начекале одлични зделки за производи да постирате овде без скржавост само вие да си ги земете.

  Начекав вистински Попуст на овие слушалки предходно препорачани од @Audiofil .

  - SAMSON SR850 Studio Reference Monitor Headphones Dynamic Headset Semi open Design for Recording Monitoring Music Game Playing-in Electric Instrument Parts & Accessories from Sports & Entertainment on Aliexpress.com | Alibaba Group
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Тука ти се доста поскапи затоа што имаш дополнителна поштарина за Македонија од 12.04 долари со што слушалките ќе те чинат нешто над 35 долари.Продавачот јас што го поставив во петок ги продава за 22.37 долари со вклучена поштарина за Македонија.Доколку сакаш уште пониска цена од оваа ќе регистрираш нова емаил адреса на алиекспрес и со тоа ќе добиеш купон од 4 долари за секое купување над 20 долари и со овој купон слушалките ќе те чинат само 18.36 долари поевтино здравје:Original Samson SR850 monitoring HIFI headset Semi Open Back Headphones for Studio, with leathe earcup,without retail box-in Headphone/Headset from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Тоа се вика македонски синдром прелеан од Австрија,Германија и Франција бидејки кај нив не важи правилото ДОМАШЕН ЕСАП НА ПАЗАР НЕ ОДИ туку ДОМАШЕН ЕСАП ИЛИ ЌЕ ОДИ НА ПАЗАР ПО СЕКОЈА ЦЕНА ИЛИ СЕ СТАВА КЛУЧ НА ВРАТА И СЕ ФРЛА ПРОИЗВОДОТ.Такви примери има колку сакаш и затоа се случува робата да не се продаде и се фрла а во најлош случај фирмата да се продаде на друг.
   
 11. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,949
  4,183
  28 oктомври 2008
  Дали е до мојот телефон или и овие на Али почнале да прават финти за BF, ама јас гледам цена од 28$...

  Едит: сепак било до телефонот. Отворив на компјутер, убаво си пишува 22,37$...
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 12. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  826
  527
  20 Декември 2015
  Машко
  благодариме.
   
 13. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  826
  527
  20 Декември 2015
  Машко
  и мене така ми се глеа ама на 23-ти ќе биде 22. Такоџе нов маил прај claim 4 долари за џаба и ете ти за 18. Имаш појаки слушалки од 50-100 евра овдешни.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Ај види убаво што пишува во црвеното поле:
  BLACK FRIDAY SALE US $ 22.37
  Add to cart now & get coupons.
  Starts in 2 days
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 15. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  826
  527
  20 Декември 2015
  Машко
  Само да те прашам, ова 4 dolari од али го добиваш ил продавачите?

  Дали на секоја разл прпдавница може -4 или да се проба со разл акаунти за секој продукт?

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 16. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Од али го добиваш но пази со иста картица да не купуваш на повеќе од 2 акаунти бидејки ќе те блокираат.Ако на максимум 2 акаунти купуваш со иста картица нема проблем но после тоа се сомневаат дека картицата ја злоупотребува друго лице.Јас во комерцијална банка на истата сметка имам извадено дебитни и мастер и виза и со нив така правам.
   
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,999
  2,247
  19 Јули 2013
  За жал тоа е со поштарините за кај нас и комшииве. За културен свет нема поштарина.

  41de4abd-7af7-45ba-9b27-6a99663e98e4.png
  132d4f49-0dbf-4325-9982-7fec5d3b4c46.png

  19e3ae27-5a31-4900-9e05-f601d746ed2c.png cd3c60ef-bb0d-47b9-9460-af83ae4d4091.png 189223d8-d98f-453b-bfae-a3f5e7a4ae28.png
   
  BlackOuttheWoRlD, DrMTR и на TATA_MATA им се допаѓа ова.
 18. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  831
  327
  28 oктомври 2007
  Точно во право си но тоа е така до некои си 22 евра како на пример Словенија бидејки имам сестра таму и знам ако се посомневаат дека е нешто над 22 евра а знаат дека кинезите манипулираат со напишаните цени веднаш бараат копија од алиекспрес или ебау страницата за да видат колку си го платил производот.Се што купувам под таа цена ако поштарината е скоро иста како цената на производот за Македонија го купувам производот и го праќам на нејзина адреса па кога одам на гости си го зимам.
   
 19. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  900
  1,544
  20 Јануари 2015
  Машко
  RX 570 за 12.999 ден. во Сетек што ја постирав на 29.10.2018 на темава Цените на графичките карти.
  Истата карта во сетек за Black friday цена 13,949 ден.
  Значи цареви се, не само што нема никаков попуст туку ја поскапеле картата за 950 денари, и тоа го рекламираат како неверојатен попуст од 2050 денари :p:p
  RX 570.jpg
  Во меѓувреме Black friday :
  Во Америките за истава карта rx 570 за 140$ или 7.300 денари
  Кај јужниве педе... соседи rx 570 за 140 евра или 8.700 денари
  *до душе sold out ама ок разбирливо за педе..соседи де.;)
   
  Последна промена: 22 ноември 2018
  На Skorp, BlackOuttheWoRlD, Can4sta и уште 23 други им се допаѓа ова.
 20. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,367
  2,440
  9 Февруари 2011
  Screenshot_20181122-201120_Samsung Internet.jpg
   
  На TylerMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  778
  692
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Колку треба да се дно од луѓе да прават вакви глупости? Не се само они и Нептун и Техномаркет и АМЦ се во клапата. Се е ценовно појачано. Машинка купив пред 2 недели сега е појачана за 700 денари со happy цена.
   
  Exhumed, Gaston и на goce03 им се допаѓа ова.
 22. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  344
  415
  10 oктомври 2011
  Машко
  Погрешно го разбрале концептот, црн е петокот за купувачите, а добрата зделка за продавниците :oh::oh::oh:
   
  На MasteR_#0, Exhumed, Вајкинг и уште 7 други им се допаѓа ова.
 23. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  558
  626
  31 oктомври 2011
  Машко
  Кај се сетек, ваљда го читаат форумов? Баш ме интересира нивни коментар на оваа превара на и така сиромашен народ.
   
  На Lokvan и goce03 им се допаѓа ова.
 24. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,633
  2,462
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Не сум веќе некој религиозен верник, ама уште кога за најголемиот верски празник Велигден, месото и другите популарни прехранбени производи, наместо да ги намалат цените за да што повеќе се продаде а истовремено сите да бидат за нијанса посреќни, дека е Велигден, цените рипаат.

  Јас искрено не верувам во попусти во Македонија. Тука не гледат да продадат повеќе, туку со наводниве попусти гледат колку повеќе да те заколат.
  Примерот на @goce03 точно ја опишува моменталната ситуација, и тоа од Сетек, ако не и најголемата компанија за продажба на хардвер и бела техника кај нас.
  Не знам како не им е срам..
   
  На Вајкинг, Grimriper, toplel и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. Exhumed

  Exhumed
  Intern

  13
  25
  23 Август 2016
  Машко
Слични теми
 1. greenman
  Одговори:
  28
  Прегледи:
  2,473
 2. uwemi
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  1,209
 3. Pinceta
  Одговори:
  211
  Прегледи:
  23,609
 4. bobipp
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  2,432
 5. skopje_mkd
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  890
Вчитување...

Сподели

Вчитување...