1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Black Friday или само голема лага?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од BlueBaron, 20 ноември 2017.

 1. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  171
  138
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Па еве веќе се ближи „Црн Петок„. Знам дека во другите земји поготово во Америка како што ми кажуваат братучеди, има ептен добри попусти. А како е кај нас? Дали имате некое искуство со нашите ИТ продавници за време на Black Friday?

  И ПС, ова го најдов на Твитер:
  [​IMG]
   
  На stefan_off, DaVoRkNe, lakiodsk и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,956
  4,097
  28 oктомври 2008
  За ова е дискутирано и пишувано на форумов безброј пати. Кај нас не може да има вистински Black Friday од проста причина што продавниците толку ги спуштија цените, што не остава простор за вакви егзибиции. Кога ќе земеш дека понекогаш и дилерскиот попуст е едвај 10%, што да се каже повеќе... Друга приказна е што народот е неинформиран, па кога ќе им проработи панаѓурскиот менталитет на вакви квази промоции, црни петоци и сајбер понеделници, ќе се залетаат како муви без глави да купуваат и тоа што не им треба.
   
  Последна промена: 20 ноември 2017
  На goce03, Jovan2389, worker_x и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  983
  597
  8 Август 2017
  Машко
  Не верувам многу во ова кај нас, иако кај Америте има реални попусти, знам минатиот црн петок, беше ХО контролерот за некои 30бакса, и имаше доста попусти на дигиталните услуги, за жал не сме ние толку напредни за овие работи, па и ЕУ во глобала, али ако може да се зграбе нешто зошто не. Најголема пречка е што ние немаме официјална подршка, туку само ретелиери. Еве на пример соработка меѓу Сони и Галерија, како што е соработка меѓу Асус и Бест Бај таму. Но сепак мислам дека можеме да искористиме попуст на дигитални производи, кога веќе не можеме на физички, иако и тоа е џабе покрај длабок менталитет на пиратерија.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 4. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Америчка традиција што од повеќе причини не е возможно во вистинска форма да постои кај нас. Све е маркетинг, и превара :)
   
  На Luca Toni и Banjifiko им се допаѓа ова.
 5. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,144
  1,787
  19 Мај 2011
  Машко
  Ако начекаш нешто вакво постирај или пп :rolleyes:
   
 6. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  983
  597
  8 Август 2017
  Машко
  Би било добро да се отвори нова тема каде ќе се постираат сите попусти на хардвер и софтвер за нашинците во УСА :) Знам на форумот на Лајнус прават секоја година листа со попусти, па ако видам секако ќе постирам.
   
 7. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  195
  200
  12 Август 2014
  Машко
  Башка сликава што не е од кај нас, од Русија е. Немој да бидете наивни.
   
  Zippo, Oktar и на NecrotoX им се допаѓа ова.
 8. vladic3110

  vladic3110
  Gaining Experience

  128
  222
  22 Февруари 2017
  Машко
  Чекајте малце другари
  [​IMG]
   
  gego, viktorce и на Molec им се допаѓа ова.
 9. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  983
  597
  8 Август 2017
  Машко
  Your request appears to be from an automated process Линк до МС Сторе
  Еве ги зделките што ги нуди Мајкрософт за БФ, се истакнуваат неколку пред се С моделот на Иксбокс за 189$ + Бесплатна игра (секако постара некоја), и Делл ХПС 13 за 700долари за и5 верзијата што е ОК цена, пониска за 500долари од сегашната. Исто така Алкател Идол 4С за 170, и 180 за Босе QC 25 слушалки.
   
  На BlueBaron и worker_x им се допаѓа ова.
 10. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Многу слично е и кај нас, провери во темите Banjifiko што ги линкна погоре и ќе видиш.
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  195
  200
  12 Август 2014
  Машко
  Јасно ми е сè тоа, ама вадење слики од трети места и "прикажување" каква вукојебина сме ме вади од такт.

  Немаме доволно примери, па ај ќе се праиме паметни ќе бараме слики од интернет, па ќе викаме "пази у Карпош 4".
   
  Ragnar, borcep и на boriseto им се допаѓа ова.
 12. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
 13. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  983
  597
  8 Август 2017
  Машко
  Best Black Friday TV Deals for 2017
  Еве некои зделки на телевизори кои се секогаш најпродаван мерчендајз, како овој на пример
  60-inch Sony 4K UHD smart TV, $600 at Best Buy
   
  Последна промена: 21 ноември 2017
 14. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  905
  1,349
  6 ноември 2007
  Black Friday не може да функционира овде. Овде сме third party world. Големи количини на технички стоки не идат директно од производител туку од втора рака и самите ланци на продавници немаат многу можност за маневри со таквите производи. Затворена инвестиција, фиксна увозна цена.. Што ќе ти прави? Едино може свесно да оди во зијан на сметка на публицитет.

  На запад имаш развиен купопродажен систем каде секој одреден производ доколку не се продаде на нивни пазар се препакува и иде на уште 3-4 вакви ко нас пазари каде додатно се трошат тамошните останати залихи. Во големи ланци на продавници како Медиамаркт, Сатурн се работи на тој принцип. Се земаат пример 40 телевизори Sony Bravia 4К- 990€. Во интерес на самиот производител е тоа да заврши до крајниот конзумент. Повеќе давачки ќе има Сони да го рециклира тој непродаден производ отколку да го спушти на 490€ и пак да оствари како таков профит. Затоа таму се покриени и со гаранции и константни залихи и добри попусти.
  Овде е втора рака продажба. Отвараш СЕТ и те удира еден флешбек па идеш со маусот доле десно кај сатот да провериш дали сме стварно 2017 или 2015/2016. Пример ќе ги земам таблетите во Македонија се залихи од пред 2 години и упорно се чуваат истите залихи затоа што едноставно нема што да им прават.
  Во западен свет одреден призвод се наоѓа на пазар 3-6 месеци потоа се повлекува, постојните залихи се читат и на негово место иде заменски друг модел.
  Кај нас и по 2 години се продава одреден модел.
  Тоа e Black Friday. Еврејска измишљотина. како и Christmas и Halloween и остали пичкеси материне
   
  На viktooooor, Krkac, incontempt и уште 13 други им се допаѓа ова.
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,868
  6,466
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ние можеме и ќе си искористиме империјалистички традиции како овие, само во дигитална форма. Дента кога ќе почне ова, очекувам темата за попуст и промоции на игри да расте.
   
 16. toplel

  toplel
  On your way to fame

  556
  565
  18 Август 2016
  Машко
  Знае некој дали во Бугарија ги прават фештиве и доколку да - каде (во Софија)?
   
 17. bakidota

  bakidota
  Intern

  73
  26
  21 Март 2017
  Машко
  Дечки има ли во космос солун попусти за блек фрајдеј? Се исплака ли за блек фрајдеј да се појде таму, даваат ли тах рефанд како иде тоа никојгаш не сум пазарувал во странство.
   
 18. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  610
  332
  9 Февруари 2008
 19. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  204
  231
  6 Април 2014
  Машко
  И да нема Black Friday, пак ти се исплати. 24% им е данок на електроника и компјутерски делови, така да од старт имаш 24% попуст. За поврат на данок, или во самата продавница или со фискалната на царина (Грчка царина нормално). Само треба одредена сума за поврат на данок, мислам беше над 100 евра промет.

  Ако ти е за компјутерски делови, ќе треба низ Солун да шеташ, во Космос не сум начекал ИТ продавница, или не сум видел, некој нека потврди?
   
  На bakidota му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Astro

  Astro
  Guru

  6,098
  8,275
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Најдобро го доловуваат моментот:

  Black Friday
   
  На borcep и hipo им се допаѓа ова.
 21. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  319
  266
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Нептун имаат некој понуди за Црн Петок ама на ептен мал асортиман на производи...
   
 22. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,544
  3,455
  11 Декември 2008
  Машко
  Знаеме дека 99% кај нас се лажни попустите.

  Ама ако налетате на интересни цени за некои производи, објавувајте тука барем.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  983
  597
  8 Август 2017
  Машко
 24. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Модераторе дај префрлете ги сите мислења од овде во Black Friday темата :)
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 25. viktorce

  viktorce
  Gaining Experience

  342
  245
  13 Март 2015
  Машко
  Попуст кај @Dinamit има секогаш. Што ќе ни е нас black friday или остали глупости.

  За нас тој е црн петок:D:D
   
  На Cika му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. greenman
  Одговори:
  28
  Прегледи:
  2,423
 2. uwemi
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  1,166
 3. Pinceta
  Одговори:
  142
  Прегледи:
  17,725
 4. bobipp
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  2,298
 5. skopje_mkd
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  850
Вчитување...

Сподели

Вчитување...