• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Black Button: Мал филм, голема дилема (видео)

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Едно копче. Еден услов. 10 милиони долари. Black Button е фантастичен краток филм кој пред вас поставува огромна морална дилема. Погледнете го и кажете, што би направиле вие?


[ame]http://www.youtube.com/watch?v=QrKnhOJ-R80[/ame]


Од:www.365.com.mk
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Баш интересно филмче. Јас без двоумење би го избрал клучот ;) Џабе ми се 10 милиони кога нема да можам да спијам мирно...
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Баш интересно филмче. Јас без двоумење би го избрал клучот ;) Џабе ми се 10 милиони кога нема да можам да спијам мирно...

И јас би го одбрал клучот , човечкиот живот вреди повеќе од било кои пари ..... човекот ги измислил парите зар не ?
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Некој умира, фактички тој е умрен. Може да си го спаси животот со тоа што ќе го земе клучот или да земе 10 милиони и да умре некој. Но "ѓаволот" го поткупува и го става под притисок, но не му кажува дека со клучот си ги спасува сопствениот живот. Јас би го одбрал клучот, не би можел да поднесам некој поради мене да загине.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Dosta interesno, i se soglasuvam so psyborn. Ama za tie sto vikaat ke go zemat klucot, i pokraj toa sto toa e pravilniot odgovor, sepak postoi edna osobina "greeeeedy". Odma se tesis, isto kako ovoj primer, demek licnosta koja ke umre ne e nisto poveke od voobicaena nesreka koja sto se slucuva sekojdnevo. I spored mene dokolku celiot svet se stavi na vakov test, onda 99% sum siguren deka poveke od 60% od populacijata bi go pritisnale "crnoto kopce"...
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Dosta interesno, i se soglasuvam so psyborn. Ama za tie sto vikaat ke go zemat klucot, i pokraj toa sto toa e pravilniot odgovor, sepak postoi edna osobina "greeeeedy". Odma se tesis, isto kako ovoj primer, demek licnosta koja ke umre ne e nisto poveke od voobicaena nesreka koja sto se slucuva sekojdnevo. I spored mene dokolku celiot svet se stavi na vakov test, onda 99% sum siguren deka poveke od 60% od populacijata bi go pritisnale "crnoto kopce"...

Да не беше условот некој друг да умре можеби и ќе ги изберев парите, но сепак не би сакал некој туѓ живот да носам на душа. Вака одлучив уште на почетокот на филмчето, пред да дознаам дека дечкото е веќе мртов и слично...
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Jas licno ne znam sto bi odbral,jas mislam treba da se najdes vo takva situacija i togas ke vidis sto kako,a vaka moze ke kazes deka ke go odberes klucot so samiot fakt sto znaes deka toa e pravilno,a koga ke se najdes vo vistinska situcija mislam deka rabotite ne mozes da kazes kakvi ke bidat od napred.
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Тоа се само пари, ништо повеќе. Не се парите најважната работа во светот. Убаво и корисно е да имаш пари, но има многу поваѓни работи. А тоа најлесно ќе го сфатите кога ќе имате пари повеќе од што ви требаат ;)

$0.02
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
ufff i toa kako ti trebaat pari. a toa najlesno ke go svatite koga ke nemate pari...:)
Najubavo e nikoj da ne go dozivee, ali eve da stajme situacija (koa veke spomnav) na siromav covek, koj e vo golema beda koi se sansite da go odbere klucot? zaebana rabota. A posebno pa kaj nekoi bogati, kako sto se alcni nema ni oko da im trepne... ee toa ti e....
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Ако човекот е премногу сиромав, тогаш голема е можноста да не размислува трезвено. Но јас си тргнав од себе, за среќа не сум сиромав, имам доволно за пристоен живот :)
А парите секако дека се потребни, тоа го кажав, но не се најважни... Пак велам дека тоа можат да ви го кажат многу луѓе што имаат многу пари (релативно е колку многу), познавам такви, и знам дека би се менувале со мене, иако имам многу помалку од нив ;)
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
mislam deka postojat luge sto bi go stisnale "crnoto kopce" no sepak bi pomislile barem malce pred da ubijat nevin covek.jas ne bi sakal da sum vo takva situacija no i nekogas da bidam ne bi izbral pari.tie ne se najvazni.
 

BoXeR

Intern
14 мај 2008
58
0
JA NE RAZBRAV BAS SE:D ALI PORADI TOA STO POVEKE PROCITAV DEKA BI GO ZEMALE KLUCOT I JA TAKA MISLAM:D:D:D:LOL::LOL:
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Loso li mu e na Abramovich??? Kojznae kolku lugje zacrnil za da go ima ova bogatstvo sto sega go ima. A zivotot e opstanok posilniot prezivuva a poslabiot e zrtva. Gledam tuka lugje koi se palat po temata za Counter Strike 1.6 a tuka nesto filozofiraat za humanost.
Jas gi biram parite:wohoo:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
@trakilaki
Да но таму каде што ќе одиш парите нема да ти требаат. Ќе ти треба само еден клима уред затоа што во пеколот е многу топло :D
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Loso li mu e na Abramovich??? Kojznae kolku lugje zacrnil za da go ima ova bogatstvo sto sega go ima. A zivotot e opstanok posilniot prezivuva a poslabiot e zrtva. Gledam tuka lugje koi se palat po temata za Counter Strike 1.6 a tuka nesto filozofiraat za humanost.
Jas gi biram parite:wohoo:

Дали знаеш дека му е добро на Абрамович? Го познаваш човекот, или познаваш некој што е близок со него?
Сликата што ја добиваме ние за тие богаташи, па и за нашиве ретко е реалната слика за нивните животи, и за тоа каков живот живеат ;)
Еве мене на пример ме гледаш возам кола од 30 000 евра, одам на одмор каде сакам, имам убава и скапа облека, и ќе си кажеш дека ништо не ми фали. Но не знаеш како ми е дома, дали татко ми е пијаница, брат ми наркоман, моите се тепаат и расправаат, сите ме сакаат заради парите, а јас сум свесен за тоа итн, итн....
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Дали знаеш дека му е добро на Абрамович? Го познаваш човекот, или познаваш некој што е близок со него?
Сликата што ја добиваме ние за тие богаташи, па и за нашиве ретко е реалната слика за нивните животи, и за тоа каков живот живеат ;)
Еве мене на пример ме гледаш возам кола од 30 000 евра, одам на одмор каде сакам, имам убава и скапа облека, и ќе си кажеш дека ништо не ми фали. Но не знаеш како ми е дома, дали татко ми е пијаница, брат ми наркоман, моите се тепаат и расправаат, сите ме сакаат заради парите, а јас сум свесен за тоа итн, итн....

Good point! :bravo:

П.С. Не е се во парите. Некои работи не се купуваат со пари (среќа, здравје, љубов и сл)
:bye1:
 

Wild Rose

Intern
18 мај 2008
77
12
Човечката алчност е непредвидлива работа. Сега при чиста свест и мирна совест, би го одбрала клучот. Но, подложена на такво убедување... не знам. Не станува збор дека од тебе зависи човечки живот, финтата е дека парите ќе те заслепат на еден или на друг начин. Тоа е човековата слабост, единственото нешто (освен разумот) кое не одвојува од животинскиот свет. Способностаме да се размислува во „парични единици“.

пс. Не, не сум спонзоруша, се обидувам реално да се соживеам со самата ситуација и со човековата природа. :)

ппс. Линкот е погрешен. Треба да стои 365.com.mk наместо 365.com. Кога веќе е поставен извор, бар нека оди до вистинското место. ;)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Вака сите го бираме клучот, кога го имаме видено видеото. Инаку кога би биле во таа ситуација, ограничени со време и некој константно ве притиска и ви вели "еден живот не е ништо, и така сме премногу на планетава". Не знам дали сите би го одбрале клучот.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
@trakilaki
Да но таму каде што ќе одиш парите нема да ти требаат. Ќе ти треба само еден клима уред затоа што во пеколот е многу топло :D

Koj go tvrdi toa deka vo pekolot e toplo? Crkvata? Pogledni samo sto vozat popovite i kolku pari imaat:)

"Common etiquette says not to talk about politics, sex, religion, or money. But these are the only things interesting enough to discuss!"

Money can't buy love But it CAN rent a very close imitation

Money is the root of all freedom.

The worst thing about being poor is that it puts you at the mercy of do-gooders.

:bravo:

A...da ... zosto site nie se borime za podobro rabotno mesto sto nosi povise pari , ako toa znaci deka ako istoto go dobieme nekoj drug ke leta na uliza???:)
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
brao ubavo kazano trakilaki!!!
do banzai:
Код:
Еве мене на пример ме гледаш возам кола од 30 000 евра, одам на 
одмор каде сакам, имам убава и скапа облека, и ќе си кажеш дека ништо не
 ми фали. Но не знаеш како ми е дома, дали татко ми е пијаница, брат ми 
наркоман, моите се тепаат и расправаат, сите ме сакаат заради парите, а 
јас сум свесен за тоа итн, итн....
e tokmu u toa ti pomagaat parite. Zamisli da si siromav i da gi imas tie maki doma, ili pak da si bogat i da si sozdades svet (iluzzija) kade sto ke "izlezes" od tie maki i ke uzivas vo sosema nekoja si poubava prospektiva, odnosno ke gi zaobikoluvas tie problemi so pomos na parite, a mozda i ke se obides da gi resis so pomos na parite (dobar psihijatar, dobra bolnica (ne nekoja kako nasive) i red drugi raboti...)....
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
brao ubavo kazano trakilaki!!!
do banzai:
e tokmu u toa ti pomagaat parite. Zamisli da si siromav i da gi imas tie maki doma, ili pak da si bogat i da si sozdades svet (iluzzija) kade sto ke "izlezes" od tie maki i ke uzivas vo sosema nekoja si poubava prospektiva, odnosno ke gi zaobikoluvas tie problemi so pomos na parite, a mozda i ke se obides da gi resis so pomos na parite (dobar psihijatar, dobra bolnica (ne nekoja kako nasive) i red drugi raboti...)....

Никаде не кажав дека парите се непотребни или дека не е убаво да имаш многу пари. Но не е се во парите, љубов не може да се купи со пари, и не постои нешто слично на љубовта кое е се купува со пари...

Клучните зборови во твојот пост се ИЛУЗИЈА и "ИЗЛЕЗЕШ"(наводниците), што значи дека тоа ќе биде привремено, и за момент ќе се оттргнеш од птоблемите кои што ги имаш, но нема да ти ги реши истите. Сакам да имам 10 пати помалце одколку што имам моментално, но да не живеам во лажен свет, и да морам да се залажувам себеси со некои материјални работи за да можам да функционирам нормално. Сакам луѓето да ме сакаат заради тоа каков сум, а не колку имам. Сакам дома моите да разговараат со мене, да ме сослушаат, а не да ми дадат 10000 евра за да си купам мотор и да не ги замарам...

Значи сакам да кажам дека парите не можат да заменат се, и што повеќе ги имаш, тоа поголем товар се. Секако без пари не се може... Очигледно не познавате луѓе и ,фала богу, немате вакви проблеми, па затоа можеби и не ме разбирате што сакам да кажам.

П.С. Јас имам прекрасни родители, добри другари и доволно пари, а такви се ретки во Македонија :)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Lugje........od temata za toa koja e starosnata granica na posetitelite na forumov.... vidov deka povekje od 70% se pilistari ili skopski kazano kopiljaci(ova ne e navreda) Koga ke porasnete i koga ke imate semejstvo da izdrzuvate da ve vidam sto sve ke napravite za pari, koga ke bide prasanjeto dali moeto dete ke ima ubav zivot ili ke mizeruva samo zatoa sto sum dozvolil jas taka.A zosto? Za da ne povredam nekogo nema da zemam 10 milioncinja a posle moite deca da umiraat za korka leb. Ucete dodeka mozete batalete toa glupostite za etika sto vo skolo ve ucele. Skoloto ne e zivotot. Ulicata e vistinskiot zivot.Vo skolo sve se pravi po normi i standardi sto drugi gi propisale samo za istite da ne gi pocituvaat.

I ne mi e gajle dali eden ili povise ke skinat konci ....jas gi biram parite.:rambo:
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Za da ne povredam nekogo nema da zemam 10 milioncinja a posle moite deca da umiraat za korka leb.

I ne mi e gajle dali eden ili povise ke skinat konci ....jas gi biram parite.:rambo:

Kаков став, катастрофа! :ua:

Земи заработи, па ќе имаат твоите деца. Не мора друг да страда, за ти да имаш. Имаш став како нашиве политичари, "Јас да испокрадам колку можам, а за другите ме заболе", и затоа сме таму каде што сме...
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
Kаков став, катастрофа! :ua:

Земи заработи, па ќе имаат твоите деца. Не мора друг да страда, за ти да имаш. Имаш став како нашиве политичари, "Јас да испокрадам колку можам, а за другите ме заболе", и затоа сме таму каде што сме...

Druze toa bese figurativno kazano.....ne se sekiraj ti za mene inace se uste nemam deca. A za zarabotuvanje zarabotuvam mnogu povekje od dovolno za pristoen zivot.
Jas samo go kazuvam toa sto stvarno go mislam , a ne se krijam pozadi sminka kako polno drugi. A nasive politicari zatoa se bogatat na nas grb, zatoa sto ima povekje lugje kaj nas sto sakaat da filozofiraat otkolku da ja poglednat vistinata vo oci.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.174
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно