• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Бисквит торта

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
На барање на голем број читатели на форумов, еве го рецептот за Бисквит тортата:

700 гр. млеко
200 гр. шеќер
Овие две треба да зовријат.
Се матат 4 жолчки, 100 гр. брашно, 1 ванила и се додава во зовриеното млеко со шеќерот и се прави крем.
Бисквитите се натопуваат во сок по Ваш избор.
Се редат во облик на торта 4х3.
Откако ќе се олади кремот, се меша со 200 гр. путер или маргарин.
Се редат бисквитите, се става од филот за на крај да ви испаднат 3 реда бисквити, а над секој ред бисквити се става фил.
Одозогра се става шлаг од четири белки избиени со 12 лажички шеќер. Или пак 150 гр. шеќер се вари со 50 ml. вода и врелиот шербет се става во избиениот "шам" (кремот од белките).

BON APETIT

Извор: COMANDER

Тортава кај нас на факс е хит!!!
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Правата за тортава се задржани. Не одговарам доколку има лош вкус, или пак за лоша изработка. А како дојдов до рецептов тоа е ... нешто уште посмешно :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Јас ќе кажам како COMANDER дојде до рецептот:

Како и секое утро пред одење на факултет, COMANDER си стана, се среди, си се спреми за на факултет, го зеде својот тевтер и тргна накај факултет. Кога стигна на факултет, на предметот алгоритми (или математика, не знам што беше), го отвори својот тевтер, и оп, погрешен тевтер...натаму замислете сами што се случување...:D
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Јас ќе кажам како COMANDER дојде до рецептот:

Како и секое утро пред одење на факултет, COMANDER си стана, се среди, си се спреми за на факултет, го зеде својот тевтер и тргна накај факултет. Кога стигна на факултет, на предметот алгоритми (или математика, не знам што беше), го отвори својот тевтер, и оп, погрешен тевтер...натаму замислете сами што се случување...:D
Македонски за специјални намени колега :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Точно колега...значи дома за десерт после ручек си имал "access time" и "start menu" со соодветните македонски преводи?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ај кога ќе ја направите тортата викнете.
I just love cakes! :zaljuben1:
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
836
И ова можда ќе помогне:


btw. Фала за рецептот :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
e ova e veke premnogu! Nemozham poveke da izdrzham..Se obiduvav da se vozdrzham na pochetok, ama veke ne!
Pa ajde vi se molam..
E kako e mozhno ova da mi se sluchuva..
Eden shablon jajca potroshiv, kremov za tortava nikako da mi ispadne kako shto treba???
 

IT member

Intern
21 декември 2007
274
1
ivan-sorry1.hi5.com
На барање на голем број читатели на форумов, еве го рецептот за Бисквит тортата:

700 гр. млеко
200 гр. шеќер
Овие две треба да зовријат.
Се матат 4 жолчки, 100 гр. брашно, 1 ванила и се додава во зовриеното млеко со шеќерот и се прави крем.
Бисквитите се натопуваат во сок по Ваш избор.
Се редат во облик на торта 4х3.
Откако ќе се олади кремот, се меша со 200 гр. путер или маргарин.
Се редат бисквитите, се става од филот за на крај да ви испаднат 3 реда бисквити, а над секој ред бисквити се става фил.
Одозогра се става шлаг од четири белки избиени со 12 лажички шеќер. Или пак 150 гр. шеќер се вари со 50 ml. вода и врелиот шербет се става во избиениот "шам" (кремот од белките).

BON APETIT

Извор: COMANDER

Тортава кај нас на факс е хит!!!

Edinstvena torta sto ja jadam. :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
BTW, за бисквит тортата да бидне како што треба ви треба .NET Framework 2.

P.S.: Може и со 1.1, ама само со Плазма бисквити.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Вистинска торта ке испадне од ова или ....
Оти јас викам си ај да пробам да ја направам. (вкусо арен е ???)
:LOL:
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
И немојте под линукс да го правите, затоа не испаѓа.

BTW, не треба темава да оди во Туторијали? :LOL::LOL:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Ќе фати со .NET Framework 3ка ? Неќам дупки во тортата :ermm:
Значи со Framework 2 се ќе ти оди како подмачкано исто како и со 1.1 , а со тројка уште не е усовршена тортата до тој степен да оди на 3ка :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,755
Мислења
864,035
Членови
30,089
Најнов член
kenzo
На врв Дно