• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

BIOS UPDATE!!

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
812
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
znae li nekoj kako se pravi bios update?ako znae nekoj me interesira da mi objasni kako se pravi update!
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Update на BIOS е различен за секоја матична плоча. Обично update се изведува со помош на флопи диск на која има снимано посебна програма за тоа, или од ЦД-то шo доаѓа со матичната плоча има софтвер со кој се update БИОС-от, но сепак прво треба да ја имаш спуштено новата верзија на БИОС-от од веб страната на производитело на матичната плоча.
За најпрецизни инструкции најдобро е да се консултираш со User Guide што доаѓа со матичната плоча или да видеш шо матична имаш па да бараш на веб страната на производитело.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
812
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
zs mi pisuva na everest deka ne sum napravil update na bios 2 godini zatoa me interesirase a od maticna nemam cd a maticnata mi e octek Octek Rhino i845G-A4P/i845GE-A4P
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Види што ти пишува точно на матичната, зошто тој модел што си го навел го нема на официјалната страна. Еве ти официјално упатство http://support.octek.com.au/FAQ/faq_0006.htm кое има објаснето како се флешува биос, но за жал твојата матична го подржува само потешкиот начин со бутабилна дискета а не дирекно преку windows.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
812
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
Види што ти пишува точно на матичната, зошто тој модел што си го навел го нема на официјалната страна.

eve sto mi pisuva na everest Field Value
Motherboard Properties
Motherboard ID 10/16/2002-i845PE-PC873-6A69VPRLC-00
Motherboard Name Octek Rhino i845G-A4P/i845GE-A4P/i845GE-M4P/i845GL-A4E/i845GL-A4P/i845GL-M4E/i845GV-A4P/i845GV-M4P/i845PE-A4P/i845PE-M4P / Sapphire 845GAS4/845GEAS4/845GEMS4/845GMS4/845GLAS4/845GLMS4/845GVAS4/845GVMS4/845PEAS4/845PEMS4
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Па изгледа еверестот ти ја наведува целата серија затоа што не може точно да препознае. Ако не ти е тешко најсигурно ти е да го отвориш куќиштето и да видиш што пишува на матичната и побарај дали пишува која ревизија ти е, дали пишува нешто вакво (rev:#). Покрај сево ова ти треа едно добро флопи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.421
Мислења
900.669
Членови
32.138
Огласи
511
Најнов член
dangelovski
На врв Дно